disbakimi.gen.tr https://www.disbakimi.gen.tr Diş Bakımı, Özellikleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, disbakimi.gen.tr Mon, 23 May 2016 00:00:00 +0000 Fri, 17 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Diş Tartarı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-tartari.html Wed, 14 Nov 2018 07:37:54 +0000 Diş Tartarı,halk arasında çoğunlukla kullanılan bir diğer ismi de diş taşıdır. Birtakım bakterilerin diş yüzeyi ve ararlında birikmesi ile bir süre sonra sertleşerek oluşturduğu yapıya diş taşı yada diş tartarı de Diş Tartarı,halk arasında çoğunlukla kullanılan bir diğer ismi de diş taşıdır. Birtakım bakterilerin diş yüzeyi ve ararlında birikmesi ile bir süre sonra sertleşerek oluşturduğu yapıya diş taşı yada diş tartarı denilmektedir. Diz tartarı genellikle ağız ve diş bakımına özen göstermeyen kişilerde ortaya çıkmaktadır, ancak düzenli olarak diş bakımı yapan kişilerde de bazı zamanlarda diş tartarı oluşabilmektedir. Bunun yanı sıra diş tartarı oluşmaması için kişinin alabileceği birtakım önlemler vardır.

Diş Tartarı Oluşumunu Önlemek İçin Yapılabilecekler

Tartar oluşumunu önlemek amacı ile kişinin ağız içi temizliği konusunda mümkün olduğunca titiz davranması gerekmektedir. Ayrıca, kişinin dişlerini her yemeğin ardından bir düzen içerisinde fırçalaması gerekmektedir. Bunu mümkün olduğu kadar anti tartar özelliği olan bir diş macunu kullanarak yapmalıdır. Diş fırçası dişlerde her yere tam anlamı ile ulaşamayabilmektedir. Bu sebeple kişinin diş fırçalama sonrasında diş ipi kullanması gerekmektedir. Yine kişinin şeker içeren ve yapışkan özellikte olan yiyeceklerden de uzak durması diş tartarı oluşumunu önlemekte kişiye yardımcı olacaktır. Kişi tüm bu önlemleri aldığı zaman diş tartarı oluşumu riskini de en aza indirmiş olmaktadır. Ancak kişinin bu önlemleri tam olarak alamaması durumunda ya da bu önlemleri almasına rağmen dişlerinde tartar oluşumu başlaması durumunda kesinlikle bir diş doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Diş tartarının evde uygulanacak yöntemler ile temizlenmesi çok güç olmaktadır. Diş tartarını evde ortadan kaldırmanın bir yolu vardır o da kazıma yöntemidir, ancak bu yöntem hem çok zordur hem de diş eti kanamalarına sebep olarak dişlerin zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra diş hekimleri diş tartarını çok kolay ve hastanın herhangi bir ağrı duymasına sebep olmadan çözebilmektedir.

Diş Tartarı

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir

Diş tartarının giderilmesi için en iyi yol bir diş doktoruna görünmek olacaktır. Diş doktoru diş tartarı sorunu olan kişinin durumuna göre (ki bu çoğunlukla anestezi kullanmadan olmaktadır) bazı ultrasonik ve periodontal aletler yardımı ile diş taşı probleminin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Diş doktoru diş tartarını temizledikten sonra tekrar diş taşı oluşmamasını elinden geldiğince önleyebilmek amacı ile diş yüzeylerinde parlak zemin oluşturmaktadır.

Diş tartarlarını bir diş hekimi tarafından temizletmenin sağladığı en büyük fayda, diş doktorunun tartarı temizlerken ne diş etine nede ağızdaki herhangi bir yere zarar vermiş olmasıdır. Doktor diş tartarını temizledikten sonra kişinin ağız ve diş bakımına çok daha fazla önem vermesi sonucunda tekrar aynı sorunu yaşaması da önlenmiş olacaktır. Ancak diş taşının tekrar oluşabileceğini aklından çıkarmaması ve bu konu ile ilgili herhangi bir sorun oluşması durumunda yeniden bir diş doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. 

Sağlıklı günler…

]]>
Diş Eti Kanaması https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-kanamasi.html Wed, 14 Nov 2018 16:47:59 +0000 Diş eti kanaması, günümüzde birçok kişide görülen bir problemdir. Özellikle diş fırçalama esnasında diş etleri çok sık bir şekilde kanamaktadır. Bu durum tabiki kişileri rahatsız etmektedir. Kanayan diş eti, aslında kiş Diş eti kanaması, günümüzde birçok kişide görülen bir problemdir. Özellikle diş fırçalama esnasında diş etleri çok sık bir şekilde kanamaktadır. Bu durum tabiki kişileri rahatsız etmektedir. Kanayan diş eti, aslında kişideki ağız sağlığının yetersiz olduğuna işarettir. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum kimi zaman basit nedenlerden kaynaklansa bile diş eti kanamasına müdahale edilmez ise çok kısa bir süre sonra ciddi hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorun insanlar arasında yaygın bir şikayet olduğu için birçok  zaman insanlar bu konu üzerinde durmazlar. Aslında her ne nedenle olursa olsun diş eti kanamaları, her zaman dikkate alınması gereken bir durumdur. İnsanlarda tedavi edilmeyen diş eti kanamaları ileri ki zamanlarda ciddi diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Diş eti kanaması, insanlarda sert meyvelerin yenilmesi durumlarında meydana gelebilmektedir. Genellikle ön dişlerin yakınındaki diş eti kanamaları bir elmanın ya da bir armudun ısırılması durumunda meydana gelebilir. Bu durum da aslında sağlıksız ağız sağlığının bir etkisidir. Bu nedenle meydana gelen diş eti kanaması sorunları bekletilmeden tedavi edilmelidir. Bazen de diş eti kanaması, beraberinde insanlarda ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız kokusuna neden olan bu durum, bu şekilde de insanlarda rahatsızlıklara neden olur.

Ağız  temizliğine dikkat etmeye insanlarda sık sık diş eti kanaması meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise ağız içerisinde biriken yiyeceklerin bakteri oluşumuna neden olarak kanamaları ortaya çıkarmaktadır. Bunun yanında insanlarda bulunan vitamin eksikliği, ciddi olarak diş eti kanaması sorunlarına neden olmaktadır. Bunun için genellikle doktorlar vitamin testleri yaparak hastanın vücudunda eksik olan vitamini ilaçlarla tamamlar. Bu durumda birçok problem ortadan kalkmış olur. 

Diş Eti KanamasıDiş eti neden kanar
 • Diş eti kanamasının en büyük nedeni, insanlarda diş taşlarının birikmesidir. Diş taşları diş etlerinin diplerinde birikerek kişilerde diş etlerinin hasar göresine ve gerilemesine neden olur. Bu durumda diş etinin diş taşınan hafif bir şekilde sürülerek kanaması durumu çok karşılaşılan bir nedendir. İnsanların en az altı ayda bir diş taşlarının alınması gerekir. Sizlerde diş taşlarınızı zamanında aldırarak sorunları azaltabilirsiniz. 
 • Bazı insanlarda da gerek sağlıksız dişler, gerek ağız içerisinde bulunan diğer bakteriler diş eti iltihaplarının oluşmasına neden olmaktadır. Oluşan diş eti iltihapları ise en küçük darbelerde bile hızlı bir şekilde etkilenerek kanamalara neden olur. Özellikle bir yiyeceğin tüketilmesi sırasında kanamaların görülme ihtimali çok daha fazladır.
 • Aşırı sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanılması durumunda kişilerin ağız içerisinde yüksek miktarda bakteri ürer. Üreyen bakteriler diş etinin dişlerle birleştiği noktalarda etkilerini göstererek diş eti kanaması sorununun ortaya çıkmasına neden olur. 
 • Günümüzde bazı insanlarda diş eti kanaması, aile içerisinde genetik olarak kişiden kişiye geçmektedir. Özellikle babadan yada anneden çocuğa bu gibi durumlar kronik olarak geçebilir. Bu durum için ne kadar tedavi yapılırsa yapılsın, genellikle sonuç değiştirilemez. Fakat yapılan tedaviler diş sağlığını korur.
 • Aşırı strese ya da sıkıntıya bağlı olarak insanlarda diş sıkma problemi çok karşılaşılmaktadır. Bu problem direk olarak insanlarda ağız içerisinde diş eti kanamasına neden olur. 
Bu nedenlerin yanında daha birçok neden insanlarda diş eti kanaması sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle insanlarda vücudun savunma sistemini zorlayan birçok hastalıktan etkilenmesi durumunda diş eti kanaması ani olarak ortaya çıkabilir. Diş etlerinin kötüleşmesi ve yukarıdaki nedenlerden dolayı kanamalara neden olması, müdahale edilmediğinde sürekli bir hal alarak gün içerisinde sık sık meydana gelmeye başlar. Bunun için gerekli olan önl]]> Ağız Ve Diş Sağlığı https://www.disbakimi.gen.tr/agiz-ve-dis-sagligi.html Wed, 14 Nov 2018 23:53:54 +0000 Ağız ve diş sağlığı, Sağlıklı bir beden görüntüsünün küçük bir ayrıntısı olarak görünün dişlerimizin, görünürden daha etkili görevleri vardır. Bununla birlikte sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağzı Ağız ve diş sağlığı, Sağlıklı bir beden görüntüsünün küçük bir ayrıntısı olarak görünün dişlerimizin, görünürden daha etkili görevleri vardır. Bununla birlikte sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağzımız dişlerimiz ile birlikte bir bütün olarak sağlıklı olmak zorundadır. Ağız ve dişlerimiz de meydana gelen çeşitli hastalıklar, sindirim, kan ve damar yolu ile vücudun her yerine dağılabileceğinden gereken hiyjen kurallarına uyulmalı ağız ve diş sağlığımıza gereken önemi vermeliyiz. 

Ağız ve dişlerimizde meydana gelen sorunlar kişisel ilişkilerimizi de etkiler. İş yerinde veya ikili insani ilişkiler de kirli diş görüntüsü veya kokan ağız kimse tarafından istenmeyen bir durumdur. Dişlerimizin görüntüsünü her gün aynadan kontrol etmek mümkündür. Ağız kokusu için ise size zaten birileri hatırlatacaktır. Birilerinin hatırlatmasını istemiyorsanız, ağız ve diş kontrollerinizi yaptırmak, sabahları karnınız aç iken iletişim kuracağınız kişi ile yakınlaşarak konuşmamak gerekir.

Ağız Ve Diş SağlığıAğız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler

Öncelikle ağız ve dişlerimizin temiz ve sağlıklı görünmesini isteyip istemediğimizi kendimize sormamız gerekir. Özellikle bekar iken temizliği yeterince önem verilirken, evlendikten sonra bırakılan ağız ve diş sağlığı aslında kişilik değişimidir. Kirli yaşamı tercih eden kişiler aslında özünde bu durum varmış sonucu ortaya çıkar. Fakat ağız ve diş sağlığına hayatında ki değişimlerden etkilenmeden öteden beri gereken önemi sağlayan ve devam ettiren kişiler kişilikli insanlardır. Sağlıklı bir ağız ve diş yapısı için;
 • Aileler küçüklükten itibaren çocuklara her konu da olduğu gibi ağız ve diş sağlığı konusunda örnek olmalıdır,
 • Diş gelişiminin sağlıklı olması için çocuğun gelişimin izlenmeli, çarpık diş diş hekimine başvurulmalı, gereken önlemler alınmalıdır,
 • Bebeklikten itibaren süt ve yoğurt tüketimine önem verilmeli, vücudun kalsiyum, flor, fosfor gibi diş gelişimine etki eden mineralleri alınmalıdır. Ayrıca A, C, D vitamini kontrolleri yapılarak eksiklikleri giderilmelidir.
 • Süt dişlerin fırçalanması ile çocuğa alışkanlık kazandırılmalıdır,
 • Akşam yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra dişler fırçalanmalıdır,
 • Gün içinde ağır şekerli veya çikolatalı besinler tüketildiğinde, dişler yine fırçalanmalıdır,
 • Sabah dişler fırçalandıktan sonra kısa süreli bir yürüyüş veya bir kaç kilometrelik koşu hem sizi zinde tutacak, hem de akciğerlerinize temiz hava çekerek ciğerlerden gelen kirli nefes kokusu yok olacaktır.
 • Sabah sporları ağız kokusunun giderilmesinde önemlidir. Şöyle ki; ağız kokusunun çoğunluğu akciğer ve mideden gelir, spor ile birlikte mideden de gaz çıkartmak suretiyle kötü kokunun çıkması sağlanır ve ağızdan gelen kötü kokunun önüne geçilebilir. Spordan sonra ise içilen limonlu soda ile de ağız ve sindirim sisteminin diğer bölümleri temizlenir ve kötü kokulardan kurtulabiliriz.
 • Yılda bir kez diş hekimine görünerek çürük kontrolü yapılmalı, çürük var ise diş kaybı yaşamamak için dolgu yapılmalıdır,
 • Diş çürüklerinde çekim en son çare olmalıdır. Çekilen dişin yerine yenisi yapılabilir fakat ana dişinizin size sağladığı konforu sağlamayacaktır. Çürük diş hekim tarafından gerekli görülmedikçe çekilmemelidir.
 • Çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içecek tüketmekten kaçınmalıdır. Bu tür beslenme ile diş minesi çatlayarak derinlere doğru çürük oluşturduğu klinik olarak kanıtlanmıştır,
 • Sakız çiğnemek, mide hazmını kolaylaştırırken dişlerimizi de temizliyor. Fakat aşırı sakız çiğnendiğinde yoğun tükürük salgılandığından, tükürük içinde bulunun besinleri parçalayıcı özelliğe sahip enzim dişlerinde hassas yerlerinden çürük oluşumuna neden olabiliyor.
 • Dişler kürdan ile karıştırılmamalı, mutlaka kullanmak gerekiyor ise diş aralarına sokulmamalıdır, diş ipi kullanılabilir,
 • Diş k]]> Takma Diş https://www.disbakimi.gen.tr/takma-dis.html Thu, 15 Nov 2018 00:59:38 +0000 Takma diş, ağızda herhangi bir nedenler oluşmuş diş bozukluklarının giderilmesin sağlamak için dişlerin yerine konan yapay dişlerdir. Takma diş, bozulan konuşmanın ve estetik görünümün düzelmesini sağlamaktadır. Bu Takma diş, ağızda herhangi bir nedenler oluşmuş diş bozukluklarının giderilmesin sağlamak için dişlerin yerine konan yapay dişlerdir. Takma diş, bozulan konuşmanın ve estetik görünümün düzelmesini sağlamaktadır. Bu tedavi kişiler için psikolojik destekte olmaktadır. Bunun nedeni eksik dişlerle konuşmaya, gülmeye çalışan bireylerin bu faaliyetlerini gerçekleştirirken yaşadığı zorluklardan kaynaklanmaktadır.  

  Takma DişTakma diş uygulaması,

  Takma diş, uygulaması ağızda çok sayıda diş kaybı var ise uygulanmaktadır. Ancak diş kayıplarına neden olan etkenlerde araştırılmalıdır. Diş eti çekilmesi var ise yada devam eden bir çene yada diş rahatsızlığı var ise tedavi edildikten sonra uygulanmalıdır. Takma diş genele yada belli bir bölüme uygulanabilmektedir. Hareketli protezler kolaylıkla takılıp çıkarılabilmektedir. Hareketli protezler yapılırken 6-7 kez diş hekimine gidilmektedir. Ortalama üç ya içindede takma diş protez takılmaktadır. Hareketli protez daha çok yaşlılar kullanır gibi bir algı olsa da hastalıklara bağlı olarak genç yaşta da diş kayıpları olmaktadır. Hareketli protezler her yemekten sonra düzenli olarak fırçalanmalıdır. Suya tutup yeniden takmak hijyen açısından uygun değildir. Protez diş uyku esnasında su içinde bekletilmelidir. Çünkü protez kuru kalırsa boyutlarında değişme olabilmektedir. Takma diş için hazırlanmış solüsyonlar da bekletmek daha yararlı olacaktır. Diş protezlerinin arasında bakteriler birikebileceği için diş etlerine zarar verecektir. Proteze alışma sürecinde yenilen yiyecekler yumuşak olmalıdır. Bu süreçti dişlere yapışacak şekerler yada sakız çiğnenmemelidir. Ağız dokuları protezi kabul ettikten sonra sert yiyecekler yemeye geçilebilir. Proteze alışana kadar hastalarda diksiyon bozukluğu olabilmektedir. Protezler çıkarılırken yumuşak bir havlu yada benzeri bir şey ile çıkarılırsa daha sağlıklı olacaktır. Çünkü yere düşüp kırılma ihtimali olabilir. Eğer protezde bir kırılma olursa yaptırdığınız hekime götürmelisiniz. Evde kesinlikle kendiniz yapıştırmaya çalışmayınız. 
  ]]>
  Diş Kökü https://www.disbakimi.gen.tr/dis-koku.html Thu, 15 Nov 2018 07:49:17 +0000 Diş kökü,:Diş etine gömülü dişin çene içinde bittiği yerde çene kemiğine yakın ve birleşik olarak bulunurlar. Yaş ilerledikçe diş kökleri iyice gelişir ve sağlamlaşır. Diş çürükleri ihmal edilip gerekli tedavinin olm Diş kökü,:Diş etine gömülü dişin çene içinde bittiği yerde çene kemiğine yakın ve birleşik olarak bulunurlar. Yaş ilerledikçe diş kökleri iyice gelişir ve sağlamlaşır. Diş çürükleri ihmal edilip gerekli tedavinin olmaması durumunda iltihap ve çürük diş köklerine kadar inebilir. Buda ağrılar çekmemize ve sıkıntılı durumlar yaşamamıza neden olmaktadır. Diş kökü iltihaplanmasının sonucu olarak diş çekilmek zorunda kalabilir.

  Diş kökü iltihabının belirtileri: 
  • Dayanılmayacak zonklama şeklinde ağrıma
  • Uykusuzluk
  • Ateş
  • Soğuk - sıcak hassasiyeti
  • Halsizlik
  • Yutkunma güçlüğü
  Diş kökü neden iltihaplanır
  • Ağız temizliğine dikkat edilmemesi dişlerin fırçalanmaması (dişler yeteri derecede temizlenmezse bu da bakteri plağının diş üzerinde birikmesine ve diş kökünün iltihaplanmasına neden olur)
  • Bol miktarda şekerli yiyecekler tüketilmesi
  • Dişler de oluşan çatlak kırık gibi rahatsızlıkların tedavi edilmemesi
  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması
  • Bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklar
  • Kırılan ve zayıflayan dolgular.
  Diş KöküDiş kökü rahatsızlıklarının tedavisi
  Diş kökü iltihaplarının kendi kendine geçmesine imkan yoktur. Hasta ya antibiyotik tedavisi verilir. Tedaviden sonra diş kötü mikroplardan kurtulur iltihap iyice kurumuş olur. Daha sonra da diş kökünün durumuna göre gerekli tetkikler yapılarak diş hekimi nasıl bir tedavi uygulanacağına karar vermektedir. 

  Bu tip durumlarda erken teşhiş her zaman önemlidir. Kanal tedavisi yapılarak dişin temizlenmesi sağlanır. Daha sonra da dişe dolgu yapılır. Fakat iltihap çok ilerlemişse ve diş köküne aşırı dece zarar vermişse diş hekimleri iltihabın kuruduğuna iyice emin olduktan sonra dişin çekimine karar verirler. Diş çekilmez ise eğer zamanla iltihap tüm vücuda ve kemiklere yayılacaktır. Buda çok sıkıntılı bir süreç geçirmemize neden olmaktadır.
  ]]>
  Rüyada Diş Görmek https://www.disbakimi.gen.tr/ruyada-dis-gormek.html Fri, 16 Nov 2018 02:59:41 +0000 Rüyada diş görmek, rüyada görülen diş farklı anlamlarda yorumlanabilir. Bu rüyada hangi dişin görüldüğüne bağlı olarak değişebilir. Rüyada görülen dişin anlamlarına bakalım. Rüya da görülen dişler insan Rüyada diş görmek, rüyada görülen diş farklı anlamlarda yorumlanabilir. Bu rüyada hangi dişin görüldüğüne bağlı olarak değişebilir. Rüyada görülen dişin anlamlarına bakalım. Rüya da görülen dişler insanın ev halkını ifade eder. Ūst çenedeki dişler, rüya sahibinin babası tarafından olan akrabalarına işarettir. Alt çenedeki dişler ise ana tarafından akraba olarak tanımlanır. İkisi alt ve ikisi üst çenede bulunan dört ön dişlerden alt çenedeki iki ön diş, rüya sahibinin babası tarafından değil de, kendi neslinden meydana gelen en yakın olanıdır. Üst çenede olan dişler baba ile amcaya işarettir. Bunların sağ tarafındaki baba, sol tarafındaki ise amcadır. Rüya sahibinin babası yada amcası yoksa ise o iki ön diş iki erkek kardeştir veya  çocuk ya da en yakın dostudur. Köpek dişleri ise amca çocukları ya da amca çocuklarının yerini tutan iki dosttur. Köpek dişlerinin yanındaki diş rüya sahibinin ailesi tarafından her yönüyle kendisine güvenilen ve onun üstünde başka hiç kimse bulunmayan en büyüğüdür yada onun yerine geçen birisidir. Ön azı dişler dayı ve dayı çocukları veya öğüt vermede onların yerine gecen birisidir. Arka azı dişler rüya sahibinin dedeleri ve kendileri ile iftihar edilen küçük erkek çocuklardır. Ali çenede bulunana dişler, ana ve haladır. Bunların sağ tarafındaki ana, sol tarafındaki ise haladır. Eğer rüya sahibinin anne veya halası yoksa, o dişler kızkardeşi veya kız kardeşlerinin iki kız çocuklarıdır. Ya da  öğüt vermede olan kimsedir. Ön iki dişlerin yanlarında sivri dişler, rüya sahibinin baba tarafından olan kuzenlerine hala veya amca kızı yerine geçmekte olan kimsedir. Bunları takip eden diğer sivri dişler, rüya sahibinin ailesinin büyüğü ve her yönüyle kendisine güvenilebilen ve ona saygı duyulan her dediği kabul edilen büyüğü veya onun yerine geçecek birisidir. Alt çenede bulunmak da olan ön azı dişleri görmek ise, rüya sahibinin teyzesi veya anne tarafından olan kuzenleri veya öğüt vermekte onların yerine geçecek olan  kimsedir. Arkada bulunan azı dişler rüya sahibinin aile halkından uzak akrabaları anane ve babaanne  ve kendileriyle iftihar edilen küçük kızlarıdır. Dişlerden birisinin ise oynaması hastalığı gösterir. Kısa süre içerisinde meydana gelecek olan bir rahatsızlığa ve bunun ile oluşacak sıkıntılara sebep olur.

Rüyada Diş GörmekRüyada dişin düştüğünü görmek, Dişin düşmesi ya da kayıp edilmesi kırılması dişin ifade ettiği şahıslardan birisinin vefatına veya hasta ve düşkün olmasıdır. Eğer rüyada dişin çıkarsa veya onu bir yere gömmese, dişin ifade ettiği akrabasının benzeri olan birisinden ya da ondan dişin kıymetince eline mal geçer. Bu maddi mal ya da mülk olarak ele geçebilir. 

Rüyada dişini gömdüğünü görmek, Eğer dişi gömerse, dişin temsil ettiği akrabası hayatını kaybeder. Diğer dişlerin yorumlanması da yine aynen böyledir. Rüyada dişine bir zarar gördükten sonra onu çıkaran akraba veya yabancı birisinden dişin kıymetince istifade eder.

Rüyada dişin çürümesini görmek, Bazı dişleri yıpranıp veya çürüyüp belirsiz hale gelse, o dişin tabirde işaret ettiği kimseye bir daha ondan istifade edilmeyecek şekilde bir bela isabet eder. 

Rüyada bütün dişlerinin oynadığını gören, kimsenin aile halkı arasında münakaşa çıkar. Rüyada kalbinde diş bittiğini gören kimse ölür. Dişlerini çıkardığı gören şahıs, zorla malını kayıp eder veya ödemesi gereken bir borcu öder. Dişlerini sararmış ya da siyahlaşmış gören kimse, aile halkının yapacakları bazı çirkin hareketlerden dolayı utancından yüzü kızarır. İnsanlardan kaçmaya çalışır. 
Dişlerinin pis ve kötü bir koku bulunduğunu gören kimsenin ailesi kötü isimle anılır. Dişlerinin çürümüş olan kimsenin ailesinin durumu kötüleşir ve maddi kayıplara sebep olur. Bir insan rüyada yukarıda anlatılan dişlerden bazılarının düştüğünü veya kaybolduğunu gördüğünde o dişle yorumlanan kim]]> Çocuklarda Diş Ağrısı https://www.disbakimi.gen.tr/cocuklarda-dis-agrisi.html Fri, 16 Nov 2018 05:28:02 +0000 Çocuklarda diş ağrısı, sebep olan bir kaç neden vardır. Bunlardan ilki, ilk dişlerini çıkarmaya başladıkları zaman başlar. Bebekler diş çıkarmaya başladıklarında anneler ve bebekler için bir hafta kadar sürecek uykusuz v Çocuklarda diş ağrısı, sebep olan bir kaç neden vardır. Bunlardan ilki, ilk dişlerini çıkarmaya başladıkları zaman başlar. Bebekler diş çıkarmaya başladıklarında anneler ve bebekler için bir hafta kadar sürecek uykusuz ve huzursuz günler başladı demektir. Bebek diş çıkarırken diş damak yararak geleceği için etinde ağrı, ateş, kaşıntı, salya artışı ve çocukta sürekli huzursuzluk olarak kendini gösterir. 

Diş çıkaran çocuğu rahatlatmak için yapılması gerekenler şu şekildedir:
 • Bebeğinizin bu dönemde diş etleri kaşınacak dır. Eline diş kaşıyıcı yada havuç benzeri sebzeler verirseniz çocuk dişlerini kaşıyabileceği için huysuzluğu azalacaktır.
 • Diş etleri bazen kaşınmadan çok ağrı yapabilir. Bu durum bebekte beslediğiniz kaşık diş etine değdiğinde dahi çığlık çığlığa ağlamasına neden olacak boyutta da olabilir. Bu durunda diş etine uygulanan ağrı kesici jel kullanılabilir. Tabi bu diş çıkarma döneminde kullanılan her türlü ağrı kesici şurup veya jeller doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Küçük yaştaki bir çocuğa bilinçsiz ilaç vermek doğru değildir.
 • Bazen diş etine küçük hareketler ile masaj yapmak da çocuğun rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Eğer bebeğinizin diş çıkarırken gelişen rahatsızlığa kusma ve yüksek ateş eşlik ediyorsa beraberinde başka bir enfeksiyon gelişmiş demektir. Hemen bir hekime baş vurmak gereklidir. Çocuğun bu durumunu diş ağrısına bağlayarak ihmal etmek tedbirsizlik olur.
Çocuklarda Diş AğrısıDiş çürükleri nedeniyle diş ağrısı,

Çocuklarda çürüklerden meydana gelen diş ağrılarının nedenleri ve diş ağrısı dindirme yöntemleri büyüklerinkinden çok farklı değildir. Küçük çocuklarda erken yaşta diş çürümesinin en büyük nedeni bebeklik döneminde biberonla beslenirken verilen mamanın veya sütün içerisinde şeker olması sebebi iledir. Çocuk dünyaya gözlerini açtığı ilk haftalardan itibaren bilinçsiz bir şekilde şeker tüketmesi sağlanırsa ilk olarak diş sağlıkları Bozulur. İlerleyen yaşlarda ise diğer sağlık sorunları ile karşı karşıya kalacaklardır. Daha sonrada şekerler ve çikolatalar çocukların dişlerinin çürümesine ve yeni dişleri çıkıncaya kadar da diş ağrıları ile uğraşmasına neden olmaktadır.

Çocuklarda diş çürümesi ile ağrı oluştuğunda ne yapılmalıdır
 • Çürük diş ağrıyorsa bunun nedeni dişin iltihap toplamış olmasıdır. Bu durumda soğuk kompleks uygulanması ağrıya iyi gelecek tir. Fakat en kısa sürede diş hekimine baş vurulmalıdır. Diş hekimi çürüğün durumuna göre nasıl bir yol izleyeceğine karar verecektir.
Çocuklarda süt dişlerini dökerken ve yeni dişlerini çıkarırken diş ağrısı,

Çocuklar 7 yaşına doğru artık büyüyen ağızlarına göre çok küçük olan süt dişlerini dökmeye başlarlar. Süt dişleri ilk olarak sallanır ve bir kaç gün içerisinde düşer. Bu durum alttan gelen yeni dişin, üstte bulunan dişi itelemesi ile gelişir. Süt diş çıkarken az da olsa ağrı duyulur. Süt diş dökerken çocuklarda müdahale edilmesini gerektirecek kadar bir ağrı oluşmaz. Fakat alttan diş geldiği halde üstteki diş hale çıkmamış ise, alttan gelen yeni diş damağın yan taraflarından çıkmaya başlayacaktır. Bu durum ağrıya neden olabilir. Derhal diş hekimine baş vurularak üste bulunan dişin çekilmesi gerekmektedir.
]]>
Hamilelikte Diş Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/hamilelikte-dis-bakimi.html Fri, 16 Nov 2018 07:52:06 +0000 Hamilelikte diş bakımı, oldukça önemli bir unsurdur. Ağız ve diş bakımına bu dönemde ne kadar dikkat edilirse, beslenmeye özen gösterilirse, dişlerle alakalı bir sorun yaşanmaz. Bunlara uyulmadığı takdirde hamilelikteki horm Hamilelikte diş bakımı, oldukça önemli bir unsurdur. Ağız ve diş bakımına bu dönemde ne kadar dikkat edilirse, beslenmeye özen gösterilirse, dişlerle alakalı bir sorun yaşanmaz. Bunlara uyulmadığı takdirde hamilelikteki hormonal etkilerden diş sağlığı bakımından daha kötü etkiler olabilir. Hamilelik süresince özellikle A, D, C vitaminleri içeren, kalsiyum, fosfor bakımından zengin bir diyet uygulanmalıdır. Kahvaltı atlanmamalı, ara öğünlerde şekeli besinlerin yerine taze meyve, yoğurt gibi sağlıklı besinler yenmelidir. Bu önlemler anne açısından olduğu kadar, bebeğin diş sağlığına da faydalı olur.

Hamilelikte günlük ağız ve diş bakımı mutlaka yapılmalıdır. Her gün iki defa dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanımı ihmal edilmemelidir. Etkin şekilde diş bakımı yapılarak, plak oluşumu önlenmelidir. Diş fırçası kaliteli ve yumuşak kıllı olmalıdır. Ağız gargarası da diş sağlığında önemlidir. Hiç olmazsa tuzlu suyla gargara yapılmalıdır. Diş taşı oluşumu varsa bunlar düzenli temizletilmelidir. Eğer dişlerde çürüme, iltihap gibi etkiler bulunuyorsa, mutlaka diş doktoruna gidilmelidir. Fakat diş beyazlatma gibi uygulamalar doğumdan sonraya ertelenmelidir.

Hamilelikte Diş BakımıHamilelikte diş bakımında kalsiyumun önemi

Hamile kadınların günlük 1000 mg (1 gr) kalsiyuma ihtiyacı vardır. Eğer gebe kadın 18 yaşın altındaysa günlük 1300 mg (1,3 gr) kalsiyum almalıdır. Buna dikkat edilirse hamilelikte diş sağlığı korunabilir. Bunlar normal zamanda alınacak kalsiyumun yaklaşık 2 katı kadardır. Bebeğin iskelet gelişiminde kalsiyum çok önemlidir.Yeterince kalsiyum alınmadığında, kadının kalsiyum depoları kullanılmaya başlar. bu durum dişlerde çürümeye, daha ileri dönemlerde osteoporoz gibi olumsuz etkilere neden olur. Bu sebeple kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri diş sağlığı bakımından mutlaka yeterince tüketilmelidir.

Hamilelikte diş bakımının önemi

Hamilelikte hormonal dengenin ani değişimlerinden kaynaklanan diş eti iltihabı sıkça görülebilir. Dişlerin ve diş etinin üzerinde biriken yiyecek artıkları temizlenmediği takdirde, basit diş eti iltihabı olan gingivitis gelişebilir. Diş eti kızarık, şişmiş ve kanamalı hale gelir. Bunlara engel olmak için dişler etkin şekilde fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Eğer hamilelik bulantıları sıkça oluyorsa, ardından mutlaka ağız yıkanmalı ve fırçalanmalıdır. Çünkü ağızdaki asit seviyesi bu şekilde yükselir ve dişlerde çürük, aşınma, hassasiyet artışı gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle hamilelikte diş bakımında bazı konulara dikkat edilmelidir. Bunlar;
 • Her gün düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Günde en az 2 kez dişlerin fırçalanması önemlidir.
 • Hamilelik öncesinde kadının tam ağız muayenesinden geçmesi gerekir. Ağız hijyeni mutlaka sağlanmalıdır. Bu hamilelik döneminde de sürdürülmelidir.
 • Dişlerdeki plaklar ve diş eti hastalıklarının hamilelikteki hormonlarla alakası bulunmaktadır. Bu açıdan hamilelikte ağız bakımı oldukça önemlidir. Hormonlar bu süreçte arttığından, ağzı mukozası da hassaslaşır. Bu yüzden bakteri plağı oluşumuna yatkın duruma gelir.
 • Hamilelikte kullanılacak ağız gargaraları için mutlaka doktora danışılmalıdır. Bunu yapmazsanız tuzlu suyla gargara yapılabilir.
]]>
Diş Eti İltihabı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 21:40:22 +0000 Diş eti iltihabı, ya da halk arasında bilinen adı ile ''piyore'' dişleri saran kemik ve diş eti dokularının iltihabıdır. Diş ağız içince görebildiğimiz kron kısmı ve çene içine gömülmüş kökten oluşmasıdır. Kökler k Diş eti iltihabı, ya da halk arasında bilinen adı ile ''piyore'' dişleri saran kemik ve diş eti dokularının iltihabıdır. Diş ağız içince görebildiğimiz kron kısmı ve çene içine gömülmüş kökten oluşmasıdır. Kökler kemik içinde ince lif yardımı ile tutunur. Bunun yanında çene kemiğinin iç yüzünü saran pembe diş etinde dişin boyun kısımına yapışır. Diş eti iltihabı sadece gözle görülen değil, kemik dokuyu da etkileyeceğinden kontrol altına alınmayan bir diş eti rahatsızlığı sonuçta sağlam dişlerin sallanmasına ve çekilmesine neden olur.

Diş eti iltihabı nasıl baslar:
Dental plak denilen mikro tabakasının diş üzerinde birikmesine izin verilirse bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından zararlı  maddeler diş etlerinde iltihaplanmaya yol açar. Diş eti hastalığının bu erken dönemine 'gingivitis' denir.

Diş eti iltihabı nasıl yayılırlar:
Zaman içinde diş yüzeyine tutunan dental plak diş eti seviyesinin altına uzanır ve iltihabı yaymaya başlar. Bu durum genellikle çok yavaş ilerlemesi sonucu dişe destek olan kemiğin harabiyeti ile birlikte diş ile diş eti arasında, normalde çok sığ olması 1-2 milimetrelik bir boşluk oluşumuna neden olur. Bu ‘periodontal cep’ İltihabın yayılması ile daha çok derinleşir

İşte ‘periodontitis’ diş eti hastalığının bu dönemine verilen addır. Yıkıma uğrayan kemik miktarı arttıkça dişlerde sallanmaya başlar. Diş eti ceplerinin derinleşmesi çoğu zaman beraberinde diş eti apselerinin oluşmasına neden olur. Bazı durumlarda ise kemiğin erimesini takiben diş eti çekilir ve kökler görünecek şekilde ortaya çıkar. İltihabın bu derece ilerlemesi genelde ağrısız olduğu için hasta, olayın farkında olmayabilir.

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı tedavi edilir mi

Tedavi süresince, diş hekiminiz dişlerinizi diş taşından arındırıp dişlerinizi en iyi durumda hazırlayacaktır. Bundan sonraki sorumluluk sizdedir. Usulüne uygun yaptığınız temizlik, diş etlerini, pembe ve sağlıklı görüntüsüne kavuşacaktır. Ancak tedaviye en kısa sürede başlanması şarttır.

]]>
Diş Kisti https://www.disbakimi.gen.tr/dis-kisti.html Fri, 16 Nov 2018 22:02:59 +0000 Diş kisti, son derece sinsi bir hastalıktır. Diş köklerin kanalına bağlı kistlerdir. Ağrı hissedilmediği için bunu hemen anlamak mümkün değildir. Kist boşlukta başlayıp iltihap oluşturur. İltihabı başladığı anda içler Diş kisti, son derece sinsi bir hastalıktır. Diş köklerin kanalına bağlı kistlerdir. Ağrı hissedilmediği için bunu hemen anlamak mümkün değildir. Kist boşlukta başlayıp iltihap oluşturur. İltihabı başladığı anda içleri sıvıyla dolan kesecikleri oluşturur. Etrafı bir zar ile kapalıdır. Kist gelişimi oldukça ağır ilerlemektedir. Oradaki diş cansızdır ve ölmeye başlar. Büyüdüğü zaman bağlı olan dişe yada yan taraftaki dişlere köküyle içer den yayılabilir. Bazı hastalarda dişin yan tarafına yattığında görülebilir. Ayrıca diş eti dokularına da hasar verdiği için diş kayıpları meydana gelir. Bu yüzden keseceğin sıvı kanla karışarak iltihap yayılmasına sebep olur. Buda iç organlara girdiği zaman daha ciddi problemlere yol açabilir.

Diş enfeksiyonlarının, diş köklerine ve etrafındaki kemiklere yayılmasını sağlar. Yani apse oluşumu yapar. Şayet enfeksiyonlar kemiğe girerse diş yok olabilir. Diş kökleri ve kabarmış dokularda ağrılar oluşabilir. Şayet kökleri öldürürse ağrılar kaybolur ve ağrılar ilerleyerek bitişik kemiğe hasar verir. Enfeksiyonun bir kısmında olan irinli çenenin bütünlüğünü zedeleyebilir. Diş etinde bir kabarma veya içinin irinle dolmasıyla derideki  lezyondan farksız olur. Eğer gerekirse kist dokusu etrafındaki zarla birlikte alınır. Bu aşamaya apikal rezeksiyon adı verilir.

Diş KistiDiş kistinin belirtileri: Diş kisti oluştuğu anda dişlerde rahatsızlanma meydana gelir. Üst kısmı ezildiği zaman diş kemiğin içine yaslanmış hafif hareketlenme fark edilir. Diş kisti geliştikçe köklerin çevresin oluşan yumuşak dokular kabarır ve ağrılar giderek hızlanır. Belli bir süre sonra etraflarında kabarmalar görülür. Diş kisti geliştiğinden dolayı oradaki dokularda bulunana en hassas yerinden ağızdan içeri doğru akıtır. Bu sebeple cerahat'ın almasıyla birlikte ağrılar hafifler.

Diş kistinin teşhisi: Şayet bir dişte devamlı ve zonklayıcı gibi ağrı varsa, bir şey çiğnediğinizde ağrılar hissediliyorsa kistin varlığı düşünülebilir. Hafif gelen ateş boyun kısmında kabaran lenf düğümlerine bağlı sebepler ve genelde hastanı kötü kendisini kötü hissetmeye başlar. Sızlatan dişlerin yan tarafındaki diş etinin üstünde bulunan kabartılı yerde patlamayla birlikte ağız içerisinde kötü koku ve tat oluşmasını sağlar.

Diş kisti operasyonu: Kist ağızda ve diş sağlığında yeteri kadar özen gösterilmediğinde başlar. Erken müdahale edilmez ise daha ileride ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Diş kisti mühim bir hastalığı oluştururken, hissedildiğinde  hemen tedavisi yapılmadır. Kist olduğu yerde tedavi edilir. Kistlerin içi sıvı olduğu için kist teki boşluk itinayla yıkanıp temizlenir ve tedaviler yapılır.
]]>
Diş Eti Çekilmesi https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-cekilmesi.html Sat, 17 Nov 2018 14:16:41 +0000 Diş Eti Çekilmesi, toplumda çok rastlanan bir bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti çekilmesi sonucunda dişlerin kaybedilmesi bile söz konusundur. Diş etleri dişlerin etrafında bulunan dokuya denilmektedir. Diş Diş Eti Çekilmesi, toplumda çok rastlanan bir bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti çekilmesi sonucunda dişlerin kaybedilmesi bile söz konusundur. Diş etleri dişlerin etrafında bulunan dokuya denilmektedir. Diş etleri iki kısımdır birincisi dişin ve diş etinin birleştiği yere serbest diş eti denilmektedir. Serbest diş eti gevşek bir yapıya sahiptir. Dişin daha derin bölgelerinde bulunan diş etlerine ise yapışık diş etleri denilmektedir. Diş etleri sağlıklı insanlarda açık pembe renkli olmaktadır. Diş eti hassasiyeti yaşayan hastalarda görülen en belirgin diş eti çekilmesi diş etlerinde kanama ile başlar. Bu gibi durumlarda diş etleri erken tedavi edilmediği takdirde diş etlerinde çok ciddi çekilmeler görülür. Ayrıca diş eti çekilmeleri daha da ilerler ise çene kemiklerinde bile çekilmeler ve erimeler başlar ve dişlerin düşmesine kadar devam eden bir süreç yaşanır. Diş eti çekilmesinde soğuk yada sıcak hassasiyeti oluşmaktadır. Ayrıca diş eti çekilmesi görülen bireylerde ileri derece diş eti çekilmesi durumunda kişinin nefes alıp vermesi ile oluşan havadan bile hissedilen sızı ve ağrı görülmektedir. Diş eti hastalıkları ve diş eti çekilmelerinin ilk başta gelen sebeplerinden biriside diş üzerinde oluşan bakteri plaklarıdır. Ayrıca diş eti çekilmesinin sebepleri arasında diş sıkması diye bilinen problemlerde görülmektedir. Diş sıkmasını önlemek için gece plağı takılarak dişlerde oluşan bu tür sıkmaları durdurulması diş eti çekilmesini engellemek için önemlidir.

Diş Eti ÇekilmesiDiş Eti Çekilmesinin Sebepleri
 • Diş eti hastalığı
 • Yanlış fırçalama
 • Yaşlanma
 • Dişlerde şekil bozuklukları
 • Diş etinde bulunan kas dokusu (frenilum) yüksek olması
 • Diş sıkma
 • Diş gıcırdaması
Diş eti hastalığı; Ergenlik yaşından sonra görülen iltihabi hastalıktır. Diş eti çekilmesi, çene kemiğinin erimesi, diş sallanmaları ve diş kayıplarının yaşanması sorunu oluşturan hastalıktır.
Yanlış fırçalama; Dişlerin fırçalanması sırasında çok sert fırçalamak ve yatay şekilde fırçalama sonucu diş etlerinin çekilmesi sebep olan durumdur.
Yaşlanma; Yaşlanma ile oluşan diş çekilmesi insan da fizyolojik bir durumdur. Diş eti çekilmesi yaşlanma ile artmaktadır.
Dişlerde şekil bozuklukları; Dişlerin dizilişi sırasında oluşan çarpıklıklar ve çene bozuklukları diş eti çekilmesine sebep olduğu durumdur. Ayrıca kişinin çene yapısının dar olması sonucu ile dişlerin değişik yerlerden çıkmış olması da diş eti çekilmelerine sebep olmaktadır. Bu durumda ortodontik ve periodontal tedavi yöntemleri uygulanarak tedavi edilmelidir.
Frenilum yüksek olması;  Genellikle hastalarda alt ön  çene bölgesinde görülen diş eti çekilmesine sebep olana bir durumdur.
Diş sıkma; Gün içerisinde ve özellikle gece uyku sırasında çok yaşanan dişlerin çok büyük kuvvet ile sıkılması durumu ile oluşan diş eti çekilmesine sebep olan durumdur. 
Diş gıcırdaması; Hemen, hemen her yaş grubunda  görülen psikolojik kökenli ve strese  bağlı olarak oluşan durumdur.
Yukarıda saymış olduğumuz durumlar sonucunda diş çekilmesinin kişilere getirmiş oldukları problemler olarak; Aşırı hassasiyet ve estetik bozukluklar olarak görülmektedir.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi mümkün olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Ancak diş eti çekilmesi çok ileri seviyelere ulaşmadan erken teşhis edilerek çok basit birkaç önlem ile tedavi edilerek diş etlerinde oluşan çekilmeler durdurulmaktadır. Diş eti çekilmelerinde uygulanacak tedavi yöntemi öncelikle cerrahi yöntemlerdir. Diş çekilmesi sonucunda kaybedilen dokuların tekrar yapılandırılması için çeşitli cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır. Damaktan tekrar doku alınarak greft uygulaması ile diş eti dokusu kaydırılarak açık diş eti yüzeyi kap]]> Diş Çürüğü https://www.disbakimi.gen.tr/dis-curugu.html Sun, 18 Nov 2018 14:15:50 +0000 Diş Çürüğü, Diş çürüğü bazı kişilerde görülen, oldukça rahatsızlık ve ağrı veren bir durumdur. Diş çürüğü dişin yüzeyinde oluşan bakteri plaklarından oluşmaya başlar. Bu plaklar diş yüzeyini kaplamaya başla Diş Çürüğü, Diş çürüğü bazı kişilerde görülen, oldukça rahatsızlık ve ağrı veren bir durumdur. Diş çürüğü dişin yüzeyinde oluşan bakteri plaklarından oluşmaya başlar. Bu plaklar diş yüzeyini kaplamaya başladığı zaman çürükler olur. Bu bakteri plağı şekerli besinler ile beslenen mikroplar içerir. Bu şekerli besinler diş yüzeyine saldıran asitler içerir. Zaman içerisinde dişler çürümeye başlar ve dişte delikler oluşur. Eğer bu çürükler zamanında tedavi edilmez ise diş kaybına kadar yol açar. Şimdi biraz diş çürüğü neden olur biraz size onu anlattım. Şimdi de diş çürüğü nasıl önlenir, diş çürüğü nasıl geçer onu öğrenelim.


Diş çürüğü nasıl önlenir Her şeyde olduğu gibi ağız ve diş sağlığı da çok önemlidir. Tabi en başta yapmamız gereken sabah kahvaltısından sonra ve akşam yemeğinden sonra dişleri fırçalamak gerekiyor. Fırsatımız olur ise gün arasında da fırçalamak iyi olur. Bunların yanı sıra dişlerimizi diş ipi ile temizlememiz gerekiyor. Çünkü sadece dişimizi fırçalama diş yüzeyini temizler, diş fırçası diş aralarına girmez. Burada kalan kalıntıları da diş ipi ile temizlememiz gerekmektedir. Belirli aralıklar ile diş fırçasını ara da bir değiştirmek gerekir. Fırça kılları zaman içerisinde bakteri oluşturur, buda ağız sağlığımız için kötü bir durumdur. Diş fırçalarını kılları aşınmamış olmalıdır. Kesinlikle başkasının diş fırçasını kullanmayın. Diş fırçasını yanında doğru diş macunu seçmek de çok önemlidir. Diş macunu alırken, diş macununun florlü olması gereklidir. Florlü macunun diş çürüklerini önleme özelliği vardır. Ayrıca florlü macun ağız kokusunu da önleyici özelliği vardır.

Bunların yanında yediğimiz içtiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekir. Şekerli ve asitli yiyecekler dişlerimizin düşmanıdır. Özellikle bu yiyeceklerden uzak durmamız gerekir. Eğer dişlerimizde çürük var ise bu yiyecekleri yemememiz gerekir. Diş çürüğüne bazen yemenin içmenin dışında da oluşur. Vitamin kayıpları ve genetiğe bağlı olarak diş çürüğü oluşur. Özellikle D vitamini kaybı diş çürüğüne yol açar.

Diş ÇürüğüDiş çürüğü nasıl geçer Diş çürüğü kendini dişin üzerinde lekeler ile belli eder. Bunu eğer dişlerimizi düzenli fırçalar isek bu küçük lekelerin önüne geçer ve çürüğü önlemiş oluruz. Eğer bu lekelerin önüne geçemez isek lekeler büyümeye başlar ve çürükler olur. Daha sonra diş minesine kadar etkiler ve diş kaybına yol açar.

Diş çürüğü ilerlememiş ise fırçalama ile geçer. İlerledikçe oyulmalar ve kararmalar başlar. Doktora gitmemiz iyi olur. Doktor çürük yeni başlamış ise çürüğü temizler ve dolgu yapar. Dolgu çürüğün ilerlemesini önler ve diş kaybına yol açmaz. Eğer çürük çok fazla oluşmuş ama diş minesine zarar vermemiş ise kanal tedavisi yapılır. Kanal tedavisi biraz zor oluyor ama dişimizi kaybetmiyoruz. Dişimizin çürüğü daha da fazla ilerlemiş ise bu diş kaybına yol açar. Dişimiz çekilir, dişimizi öldürmüş oluruz. Bunun olmaması için diş sağlığına çok önem vermemiz gerekiyor. Birde yılda iki defa olsun diş doktoruna görülmemiz de fayda vardır.
]]> Diş Çekimi https://www.disbakimi.gen.tr/dis-cekimi.html Sun, 18 Nov 2018 16:49:01 +0000 Diş Çekimi, Ağız sağlığını korumayan kişilerin dişlerinde oluşan çürükler bazen kanal tedavisi ve dolgudan kaynaklı tedaviler ile kurtarılamaz. Böylesi bir durum olduğu taktirde uzman diş hekiminin tavsiyesi ile diş çeki Diş Çekimi, Ağız sağlığını korumayan kişilerin dişlerinde oluşan çürükler bazen kanal tedavisi ve dolgudan kaynaklı tedaviler ile kurtarılamaz. Böylesi bir durum olduğu taktirde uzman diş hekiminin tavsiyesi ile diş çekimi gerçekleştirilir. Diş çekilmeden önce uzman hekim çene yapısı ve diş yapısını inceler. Akabinde dişin çürümesi veya zarar görmesi üzerindeki etkenleri araştırır. Bu araştırmanın temel nedeni acaba çekilecek dişin, diş çürümesinden kaynaklı mı yoksa ağız sağlığının bozulmasından kaynaklı olup olmadığı araştırılır. Şayet bir ağız sağlığı hastalığının temelinde iltihap ve kanama durumu bulunmakta ise diş etlerinden ayrına, dişin çekilmesi hasıl olmaktadır. Ayrıca dişler düzenli olarak fırçalanmayarak ve diş ipi kullanılmadığı taktirde ciddi anlamda şekerli gıdalar ve asitli içecekler tüketilmesi halinde diş minesi zamanla ciddi anlamda zayıflar ve çürükler oluşur. Zamanla bu çürükler diş minesini aşarak, diş köküne kadar zarar verecek bir hal alır. Böylesi bir durumda diş kökü dolgu veya kanal tedavisi yöntemi ile kurtarılamaz hal almış ise uzman hekim tarafından maalesef çekilmek zorunda kalır. 

Diş ÇekimiDiş Hekimlerince Diş Çekme İşlemi,

Uzman hekim şekerli gıdalar ve asitli içeceklerden dolayı dişi kurtaramaz bir hal aldığını görmesi halinde ağız sağlığını korumak amacıyla dişi çeker. Yapılacak diş çekimi işlemi öncesinde bir kısım diş flimleri çekilerek diş kök yapısı tespit edilir. Akabinde çekilecek dişin bulunduğu diş etinin etrafı anestezi yardımı ile uyuşturulur. Bunun temel nedeninde diş etleri uyuşturularak, çekilecek dişin ağrısı azaltılmış olur. Akabinde uzman diş doktoru bir kerpeten veya diş pensesi yardımı ile dişi yerinden yavaş yavaş oynatır. Hasta da bu oynatma esnasında ağrılar oluşmakta ise kesinlikle tekrardan bölgesel olarak uyuşturma işlemi yenilenir. Tam anlamıyla bölgesel uyuşma olduğu taktir de bu defa tekrardan uzman diş hekimi dişi oynatma yardımı ile yerinden köküyle birlikte çıkartır. Bazı durumlarda çekilen diş kök kısmından kırılır. Böylesi bir durumda uzman diş doktoru bir yeğe yardımı ile çene kemiğinde bulunan kökü bir yeğe yardımı ile oynatarak kökün çıkmasını sağlar. Diş çekildikten sonra üzerine bir pamuk koyularak, kanamanın durması amacıyla çene yardımı ile diş çekilen bölgeye pamukla birlikte baskı uygular. 

Diş Çekimi Sonrası Gerçekleşen Olaylar,

Diş çekildikten sonra çekim yapılan bölgeden dişin çıkmasıyla ağrının azaldığı görülür. Akabinde uyuşturucunun etkisi azalarak çekilen bölgede ağrılar oluşur. Bu ağrılarla birlikte ağızda sürekli kanama olduğu gözlemlenmiştir. Böylesi bir durumda kanamanın olduğu bölgeye bir pamuk yardımı ile tampon uygulanır. Akabinde diş kökünün çekildiği bölgenin ağrılarının azalması amacıyla bir kısım ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Diş çekiminin yapıldığı ilk gün sıvı yiyecekler tüketilmelidir ayrıca aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durulmalıdır. Oluşan yararın  kapanması yaklaşık olarak 1-2 hafta sürer ancak diş çekiminden sonra 2-3 gün sonunda rahatlıkla yiyecek ve içecek tüketimi sağlanmaktadır. Kimi hastalarda diş çekildikten sonra bölgesel ağrılar oluşmakla birlikte, bu ağrılar uzun vadeli devam eder. Bununla birlikte yanakta aşırı şişmeden kaynaklı olarak hassasiyet oluşur. Böylesi bir durumda çekimin yapıldığı alanın iltihap kapmaması amacıyla uzman diş doktorunun vermiş olduğu antibiyotik ve ağrı kesiciler yardımı ile bu ağrılar kesilir. Ancak beklenmeyen ciddi anlamda bir rahatsızlık durumunda konu uzman hekime bildirilmelidir. Rahatsızlığın uzman hekime bildirilmesiyle birlikte diş hekiminin bildireceği tedavi yöntemine harfiyen uyulmalıdır. 
]]>
Diş Çıkarma https://www.disbakimi.gen.tr/dis-cikarma.html Mon, 19 Nov 2018 05:37:47 +0000 Diş Çıkarma, yetişkinlerden yirmilik dişin çıkması ve bebeklerde normal dişlerin çıkması oldukça sancılı bir süreçtir. Özellikle bebeklerden süt dişlerinin çıktığı dönem ciddi rahatsızlıkları yanında getirir. Bebe Diş Çıkarma, yetişkinlerden yirmilik dişin çıkması ve bebeklerde normal dişlerin çıkması oldukça sancılı bir süreçtir. Özellikle bebeklerden süt dişlerinin çıktığı dönem ciddi rahatsızlıkları yanında getirir. Bebeklerde dişlerin çıktığı dönem aralığında damağın yarılmasından kaynaklı olarak kanama ve ciddi ağrılara bağlı olarak ateşlenme ve ağlamalar gözükür. Ancak bu süreç sancılı olmasına rağmen zamanla dişlerin damaktan çıkması ile bu ağrılar son bulur. Bununla birlikte çocuklarda süt dişleri 6 yaşına girilmesiyle birlikte kendisini doğal olarak yenilemektedir. Damağın altında çıkan dişler çoğunlukla bozuk şekilde çıktığından dolayı bu süreçte aile çocuğu gözetim altında tutmalıdır. Bu dönemde dişlerin yamuk çıkmasını engellemek amacıyla diş teli tedavisi uzman hekimler tarafından uygulanır. Yamuk şekilde çıkan dişler, diş tellerinin yardımı ile düzgün bir görüntüye kavuşmuş olur. Bebeklik  döneminde çıkan süt dişleri çocukluk döneminde yerine daha yeni dişler alır ancak bu dönemde çocuğun dişlerinin sağlıklı olarak çıkması amacıyla diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlığı sağlanmalıdır.

Diş ÇıkarmaYetişkinlerde Diş Çıkarma 
Çocukluk döneminin tamamlanması ile birlikte yetişkinlik döneminde birde 20 lik diş çıkarma durumu söz konusudur. Yirmilik diş kişilerin fizyolojik yapısından kaynaklı olarak farklı biçim ve şekillerde ağızdan çıkmaktadır. Kimi yetişkinlerde bu diş rahat çıkarken, kimi yetişkinlerde damağa gömülü şekilde veya son dişlerin kökünden zarar görmesi sağlayarak çıkan diş operasyonlar ile alındığından dolayı ağız yapısına zarar verebilir. Yirmilik diş çoğunlukla yirmi yaşının tamamlayan kişilerde 20-30 yaşlarından ortaya çıkmaktadır. Bu diş damağa gömülü durumda kalınmış ise uzman hekim tarafından, damak bir miktar neşterle açılarak dişin dışarıya doğru çıkması sağlanmaktadır. Kimi yirmilik diş sahiplerinin dişleri çıktıktan sonra düşmesine rağmen, kimisinde ise bu diş yaşamının sonuna kadar bulunmaktadır. Yirmilik diş kimi yetişkinlerde çok fazla dışarı doğru çıkmasından dolayı zamanla yukarı veya aşağı çene kemiğine baskı uygulamaktadır. Böylelikle çene kemiği yemek yerken veya konuşurken uygulanan baskıdan dolayı aşırı derecede ağrılar yarattığından dolayı yetişkinin sağlığını olumsuz etkiler. 

Diş Çıkarmada Uzman Görüşleri
Uzmanlar gerek bebeklik, gerek çocukluk ve gerekse yetişkinlik döneminde diş çıkaran kişilerin belirli ağrılar yaşadığını dile getirmiştir. Özellikle diş sağlığı ve ağız sağlığına dikkat etmeyen kimselerde diş çıkarma döneminde ciddi ağrılar oluştuğu tespit edilmiştir. Bu hususla diş çıkarma hayatın her anında karşı karşıya kalan insanlar ağız ve diş sağlığını korumaya dikkat etmelidir. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde düzenli olarak diş hekimlerine kontrole gelen kimselerde diş çıkarma eyleminin rahat bir şekilde geçirdiğini dile getirmişlerdir. Diş çıkarma döneminde kişi de ciddi anlamda rahatsızlanma gibi durumlar söz konusu olması halinde, konu uzman hekime bildirilmelidir. Uzman diş hekiminin bildirmiş olduğu tedavi yöntemlerine uyulmalı ve önerdiği ilaç tedavileri harfiyen yapılmalıdır. 
]]>
Diş Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-bakimi.html Mon, 19 Nov 2018 11:29:03 +0000 Diş bakımı, ihmal edilmesi ya da farkında olmadan yapılan yanlışlıklar dişler için çoğu zaman dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Diş bakımı bu kadar önemsenmesi gereken bir durum olsa da diş bakımına Diş bakımı, ihmal edilmesi ya da farkında olmadan yapılan yanlışlıklar dişler için çoğu zaman dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Diş bakımı bu kadar önemsenmesi gereken bir durum olsa da diş bakımına yeteri kadar önem verilmemektedir. Dişleri beyazlatmak için kullanılan yanlış yöntemler ya da bakım yapmak için kulaktan duyma bilgiler sağlıklı dişlerin bile kaybedilmesine yol açabilir. Oysaki diş bakımına günlük yalnızca 5 dakika ayırmak yeterli olabilir. Diş bakımı için ayrılacak 5 dakika kişiyi ciddi sıkıntılara maruz kalmaktan koruyabilir. Diş bakımı için uygulanacak çok fazla yöntem vardır ve çok basit bir şekilde uygulanabilir.

Diş bakımı nasıl yapılır

Fırçalama: Diş bakımı için atılacak en önemli adım dişlerin düzenli fırçalanmasıdır. Kullanılacak diş fırçasının kalitesi ve yapısı oldukça önemlidir. Diş bakımı için ufak başlı ve yumuşak fırçalar kullanılmalıdır. Bu tarz fırçalar diş aralarında kalan yemek artıklarını ve bakterileri daha kolay temizler. Diş fırçalamada başarılı olamayanlar elektrikli diş fırçası kullanabilirler. Elektrikli diş fırçaları da normal fırçalar kadar diş temizliğinde başarılı ürünlerdir. Diş bakımı için kullanılan fırçanın her 3 ayda bir yenilenmesi gerekir. Diş bakımı sağlayabilmek için günde 3 defa dişlerin düzenli fırçalanması gerekir. Özellikle tatlı yiyecek ya da içeceklerden sonra dişler mutlaka fırçalanmalı, fırçalamak için uygun ortam yoksa mutlaka ağız içi çalkalanarak yıkanmalıdır.

Diş fırçası kadar dişlerin fırçalanma tekniği de diş bakımı için önemlidir. Dişler ne kadar düzenli fırçalanırsa fırçalansın, eğer yanlış teknikle fırçalanıyorsa fırçalamanın hiçbir anlamı kalmaz. Diş fırçalama süresi en az 2 dakika olmalıdır. İlk önce dişlerin iç tarafı, daha sonra dış tarafı fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken hafif ve nazik hareketler yapılmalıdır. Ulaşılamayan, kaplama, çürük ya da dolgu yapılmış dişler için fırçalama daha önemlidir. Bu nedenle bu tür dişlere daha fazla önem vermek gerekir. Fırçalama anında diş etlerinde kanama meydana gelebilir. Kanama oluşsa bile fırçalama işlemi bırakılmamalıdır. Kanama herhangi bir diş eti hastalığından ya da enfeksiyondan kaynaklanabilir. Kanama olduğunda fırçalamaya devam etmek bölgede bulunan olası hastalığın tedavisi içinde faydalı olur. Dişetlerinde kanama fırçalama harici dönemlerde de görülüyorsa bunun için bir dişçiye başvurmak gerekir. 

Diş BakımıYiyecek ve içecekler: Bazı yiyecekler vardır ki dişlerin daha sağlıklı ve beyaz bir görünüm kazanmasını sağlar. Ancak bazı yiyeceklerde dişlerde leke oluşumuna, çürük oluşumuna neden olur. Bu nedenle tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekir. Örneğin çilek, armut, havuç gibi yiyecekler diş sağlığını korurken, aşırı tatlı yiyecek ve içecekler, kahve, çay gibi yiyecek ve içecekler dişlere zarar verebilir. Fındık gibi sert yiyecekler kesinlikle dişle kırılmamalıdır. Bu işlem dişlere ciddi anlamda zarar vererek diş kayıplarına yol açabilir.

Diş ipi kullanımı: Diş bakımında diş ipi kullanımı oldukça önemlidir. Diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı yerlere rahatça ulaşarak bölgenin hijyenini sağlar. Yemek artıkları ve bakteri plaklarının temizlenmesi için diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.

Gargara: Diş bakımı için gün içinde birkaç defa gargara yapmak gerekir. Gargara eczanelerden temin edilecek gargara sularıyla yapılabileceği gibi evde de kolaylıkla hazırlanarak yapılabilir. En basit gargara tarifi tuzla ya da karbonatla hazırlanan gargaradır. Bir miktar suyun içine tuz ya da karbonat ekleyerek gargara suyu hazırlanabilir ve bu suyla rahatlıkla diş bakımı için gargara yapılabilir.

]]>
Diş Fırçalama https://www.disbakimi.gen.tr/dis-fircalama.html Tue, 20 Nov 2018 11:00:15 +0000 Diş Fırçalama, Ağız sağlığının korunması amacıyla uzmanlar her öğünden sonra diş fırçalamayı önermişlerdir. Aslında diş fırçalama işlemi oldukça basit bir işlem olmasına rağmen bir çok kişi tarafından külfetl Diş Fırçalama, Ağız sağlığının korunması amacıyla uzmanlar her öğünden sonra diş fırçalamayı önermişlerdir. Aslında diş fırçalama işlemi oldukça basit bir işlem olmasına rağmen bir çok kişi tarafından külfetli bir iş olarak algılanmaktadır. Ancak diş fırçalama oldukça ehemmiyetli bir işlemdir. Gün içerisinde alınan şekerli gıdalar ve asitli içecekler diş minesinin yıpranmasına neden olur. Bu gazlı içecekler ve şekerli gıdalar zamanla diş minesine yapışarak, dişin çürümesine neden olmaktadır. Ayrıca bu yapılarda bulunan zararlı bakteriler ağız içerisinde çoğalarak bir çok farklı diş ve ağız hastalığını yanında getirmektedir. Bu nedenle kişi yemekten hemen sonra zararlı bakteri ve yapışkan cisimlerin diş ve diş etlerine zarar vermemesi amacıyla dişlerin fırçalanması gerekmektedir. 

Diş FırçalamaGün İçerisinde Diş Fırçalama İşlemi,

Her öğünden sonra dişlerin fırçalanmasını öneren uzmanlar diş fırçalama işlemini belli bir sıraya göre yapmayı önermektedir. Bunun için yemekten sonra ağız çalkalanır. Akabinde diş fırçasının üzerine nohut kadar bir macun sıkılır. Sıkılan bu diş macunun suyun yardımı ile dişlerin ön, arka ve iç kısmına güzelce diş fırçası yardımı ile fırçalanır. Akabinde tüm diş yüzeyi ve diş aralarına yayılan diş macunu fırçayla temizlenir ardından ağız çalkalanarak, diş fırçalama işlemi tamamlanır. Su ile temizlenen dişlerimizin arası diş ipi yardımı ile güzelce temizlendikten sonra günlük diş fırçalama işlemi tamamlanmış olur. 

Diş Fırçası ve Diş Macunu Kullanmamanın Zararları,

Bir kimse düzenli olarak dişlerini fırçalamaması halinde tüketilen şekerli gıdalar ve gazlı içecekler zamanla diş minesinin yıpranmasına neden olur. Bu nedenle diş etlerinde iltihaplanma ve diş çürümeleri oluşur. Dişler hala fırçalanmadığı taktirde diş kayıpları oluşmaktadır. Bu nedenle diş kayıplarına maruz kalmamak acısından dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Dişler fırçalanırken kaliteli diş macunları ve hijyenik diş fırçaları eczanelerden alınmalıdır. Diş fırçası ve kalitesiz diş macunlarından korunmak amacıyla uzman hekimlerin tavsiye etmiş olduğu diş fırçası ve diş macunlarının kullanılmasında fayda bulunmaktadır. 
]]>
Diş Apsesi https://www.disbakimi.gen.tr/dis-apsesi.html Wed, 21 Nov 2018 03:41:13 +0000 Diş Apsesi, dişte bulunan sinirin kimyasallar ve özellikler bakteriler sonucunda diş sinirlerinin ölümü sonucunda oluşan enfeksiyonun diş çevresinde bulunan dokulara yayılması ile dişin kök ucu etrafında bulunan kemik yapıda l Diş Apsesi, dişte bulunan sinirin kimyasallar ve özellikler bakteriler sonucunda diş sinirlerinin ölümü sonucunda oluşan enfeksiyonun diş çevresinde bulunan dokulara yayılması ile dişin kök ucu etrafında bulunan kemik yapıda lokalize cerahat, irin toplanması durumuna diş apsesi denilmektedir. Bu durumu çoğu kişi önemsemez ve ciddiye almaz. Diş apsesinde zamanında ve doğru şekilde uygulanan bir müdahale yapılmaz ise çok büyük sağlık sorunları ile karşılaşılması söz konusudur. Diş ve çevresinde enfeksiyon oluşarak şişmesi durumuna apsesi denilmektedir. Diş apsesinde oluşan enfeksiyon ilerler ve kemiğe ulaşır ise diş kaybedilir. Bu gölgede oluşan enfeksiyon irin çenede bulunan kanalı aşındırarak diş eti üzerinde şişlik ya da içerisi irin dolu deri lezyonuna yol açmaktadır. Bu sebeplerden dolayı diş apsesi çok önemlidir. 

Dişte oluşan apse sonucunda hemen doktora başvurulması çok önemlidir. Bu durumda hemen doktora gidilemiyor ise yapılacak en önemli iş hemen ağrı kesici alarak sık, sık tuzlu ılık su ile gargara yapılması ve ne soğuk nede sıcak içecekler kullanılmamalı ılık içecekler tercih edilmesi uygun olacaktır. Genellikle dişte apse olması durumunda halk arasında bir takım tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedaviler arasında apse yapan diş üzerine alkol veya rakı gibi bir takım uygulamalar yapılmaktadır. Bu şekil yapılan uygulamalar kesinlikle doğru değildir. Çünkü dişte oluşan apse diş üzerinde olmayıp diş içerisinde bulunmaktadır. Diş apsesine en güzel uygulama antibiyotik tedavi uygulamasıdır. Diş apsesinde yapılması gerekenler arasında ağız sağlına dikkat edilmesidir. Dişinde apse olan kişiler için yastık seçimi de çok önemlidir kesinlikle yumuşak yastıklar kullanılmamalıdır. Çoğu zaman diş apsesinde ağrı yada şişlik olmayabilir. Tatlı yenildiği zamanlarda eğer diş de ağrı oluyorsa diş de apse olduğu anlaşılmaktadır. Genellikle diş apsesinde sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalar yanlış değildir. Ama bu tür uygulamaları yapmak için diş apsesinin hangi evrede olduğunu iyi bilmek gereklidir. Bununda bilinmesi ancak bir doktor tarafından kakar verilebilmektedir. Mesela iltihaplı diş apsesine öncelikle tedavi uygulanmalı ve sonra soğuk uygulama yapılması uygun olacaktır. Bilinçsiz yapılan soğuk ya da sıcak uygulamalar çoğu zaman diş apsesinin daha çok yayılmasına sebep olabilmektedir.

Diş ApsesiDiş Apsesi Belirtileri
 • Sıcak ve soğu yiyeceklere hassasiyet
 • Dişte zonklama şeklinde ağrı
 • Dişte rahatsızlık dişin üzerine basıldığında dişin hareket etmesi hissi
 • Diş yumuşak dokularında ağrı ve şişlik oluşması
 • Yüz kısmında şişlik oluşması 
 • Diş apsesinde oluşan cerahat oluşması cerahatin ağza akması ve ağızda kötü koku ve tat olması
 • Boyun lenf şişlikleri
 • Çiğnemede ağrı
 • Ateş ve halsizlik, kırgınlık

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesinde yapılacak ilk olarak ağrı kesici ve antibiyotik kullanmaktır. Dişte oluşan apsenin yani enfeksiyonun yayılmasını önlemek adına antibiyotik kullanılmalıdır. Bu ilaç tedavisi sonrasında diş kanallarına yapılacak operasyon ile kanallar temizlenmeli ve oluşan iltihabın boşaltılması tedavisi uygulanmalıdır. Diş çevresi dokularında oluşan şişlik azalınca ise temizlenen kanallar dezenfekte edilir. Ve akabinde kanal dolgu tedavisi uygulanır. Geçici olarak yapılan kanal dolgu diş apsesi iyileşene kadar belirli aralıklar ile diş doktorları tarafından sürekli bu dolgu maddesi değiştirilir ve düzenli pansuman yapılır. Bazı durumlarda cerrahi operasyon ile kök çevresinde olan enfekte doku ve kök ucundan küçük kısım alınır. Diş apsesinde uygulanan diş üzerine alkol, aspirin ve kolonya gibi maddeler konulması son derece yanlıştır.

]]>
Zirkonyum Diş https://www.disbakimi.gen.tr/zirkonyum-dis.html Wed, 21 Nov 2018 09:07:54 +0000 Zirkonyum Diş, Klasik dişe porselen yapma yöntemi ve dişe protez uygulamadan oldukça farklı olan zirkonyum ile diş kaplama oldukça farklı bir diş kaplama tekniğidir. Zirkonyum oldukça dayanıklı ve elastik bir yapıya sahiptir. B Zirkonyum Diş, Klasik dişe porselen yapma yöntemi ve dişe protez uygulamadan oldukça farklı olan zirkonyum ile diş kaplama oldukça farklı bir diş kaplama tekniğidir. Zirkonyum oldukça dayanıklı ve elastik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle zirkonyum uygun diş hekimlerince hastaya uygulandığı taktirde ana dişe yakın renklerde ve ana dişle aynı fonksiyona sahip özellik sergilemektedir. Fiyat olarak porselen dişlerden oldukça fazla bir miktara yapılan zirkonyum diş, kalite bakımından önemli bir yere sahiptir. Zirkonyum diş uygulanmadan önce kişinin diş yapısı incelenir. Çene yapısına uygun büyüklük ve uzunlukta yapılan zirkonyum diş çoğunlukla kırılan dişin yerine veya iki diş arasında boşluk olunduğu taktirde gömme sistemi ile diğer iki dişin üzerine geçirilerek hastanın ağzını yemek yerken ve konuşurken rahat kullanmasını sağlar.  

Estetik Açıdan Zirkonyum Diş

Özellikle ön dişlere uygulandığı taktirde ana dişlerden farklı olmayan zirkonyum diş, gülüş estetiğine ciddi anlamda katkıda bulunmaktadır. Porselen dişler ışığı geçirmediğinden mat bir görüntü oluşturmaktadır. Bir kimsenin ana dişleri ışığı geçirdiğinden dolayı güzel beyaz ve doğal bir görüntü oluşturmaktadır. Hakeza zirkonyum diş yapısında bulunan elementlerden dolayı ışığı tam anlamıyla doğal dişler gibi geçirmesinden kaynaklı olar doğal ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Hakeza zirkonyum diş ile kaplama yapan hastaların bir çoğunda yapılan araştırmalarda diş eti ve zirkonyum uyum göstermiştir. Zirkonyum diş kullanıcıları kesinlikle diş etlerinden bir çekilme durumu söz konusu değildir. Ayrıca dışarıdan bakanlar tarafından ana dişten hiçbir fark hissedilmemektedir. Hakeza zirkonyum diş kullanıcılarının ağızlarında farklı bir tat ve lezzet oluşmaz. Yapılan araştırmalarda ana dişlerde dahi çay ve kahve lekelerinin iz bıraktığı tespit edilmesine rağmen kesinlikle ama kesinlikle zirkonyum üzerinde renk değişikliği durumu söz konusu değildir. 

Zirkonyum DişZirkonyum diş Kaplama yöntemi

Kaplama yapılacak diş üzerinde kesitler oluşturulur. Bu kesitler yardımı ile dişin ölçüsü alınarak laboratuvar ortamından monta edilecek zirkonyum belirlenir. Akabinde ağız ve çene yapısı göz önünde bulundurularak bir miktar küçültme işlemi uygulanır. Ağza uygun olarak hazırlanan zirkonyum diş tabanına yapıştırıcı marifetiyle monta edilir. Zirkonyum yapıştırıldıktan 1-2 saat boyunca sigara, sıcak ve soğuk içeceklerin tüketilmemesinde fayda bulunmaktadır. Ayrıca zirkonyum yapıştırıldıktan yaklaşık olarak 3-4 saat sonunda rahatlıkla yemek yenilmektedir. Zirkonyum yapıştırılırken anestezi yardımı ile bölgesel olarak uyuşturma işlemi gerçekleştirilir. Bu uyuşturma işlemi yaklaşık olarak 1-2 saat sonunda geçer ve hafif sızlamalar olsa dahi bu sızılar ertesi gün geçecektir. Eğer zirkonyum yapıştırıldıktan 2-3 gün sonra rahat bir şekilde tüketilmemekte ise konu uzman hekime bildirilmelidir. Muhtemelen ağız da yüksek kalan zirkonyum törpüleme işlemi yardımı ile inceltilerek azaltılır ve çene yapısına uygun hale getirildiği taktirde bu ağrılardan eser kalmayacaktır. Ancak yine de beklenmeyen bir durum olduğu taktirde konu uzman diş hekimine bildirilmelidir.
]]>
Çürük Diş https://www.disbakimi.gen.tr/curuk-dis.html Thu, 22 Nov 2018 06:59:42 +0000 Çürük Diş, asitlerin dişin, diş minesi olarak bildiğimiz yüzey tabakasını yıprattığında çürük diş oluşur. Diş çürükleri çoğunlukla koyu renklerle birlikte görülen oyuklar olarak adlandırılmaktadır. Diş çürüğ Çürük Diş, asitlerin dişin, diş minesi olarak bildiğimiz yüzey tabakasını yıprattığında çürük diş oluşur. Diş çürükleri çoğunlukla koyu renklerle birlikte görülen oyuklar olarak adlandırılmaktadır. Diş çürüğü çoğunlukla dişin sert dokusu olan minenin, minenin alt kısmında bulunan dentin ve kimi zamanda kök yüzeyini örten sert dokunun yıkılması ile oluşur. Zaman zaman dişteki çürüme diş yüzeyindeki deliklere neden olur. Tükürük diş yüzeyinin güçlenmesinde yardımcı olur. Genellikle diş macununa eklenen veya içme suyuna eklenen doğal mineral olan florür de dişin güçlenmesine yardımcı olur. Tedavi edilmezse diş yapısındaki çürükler büyüye bilir hatta diş ölebilir. Dişte çürük olduğu düşünüldüğü takdirde diş hekimine başvurulmalıdır. Diş çürüğünün 3 etkeni vardır bunlar bakteri plağı, karbonhidratlı gıdalar, dişin veya çürüğün yapısı gibi bünyesel etkenler olarak görülür.

Çürük Diş Nedenleri, diş çürükleri ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli veya unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından oluşan asitler sonucu görülebilir. Genel olarak karbonhidratlı yiyeceklerin, şeker, nişasta, kola ve benzeri gazlı içecekler, çikolata ve kek gibi yapışkan gıdaların diş yüzeyine fazla teması ve orada kalması ile oluşur bunlar en büyük nedenleri arasındadır. Asitler diş yüzeylerine sürekli olarak saldırır ancak dişin yapısı sert olduğu için tek seferde çürüme göstermez. Bazı ilaçlar ise vücudun ürettiği tükürük miktarını azaltır buda diş çürümesine neden olur.

Çürük DişÇürük Diş Belirtileri, diş yapısında koyu ve soluk renkler görülür. Diş yüzeyinde ise noktalı veya delikli bir hal alması. Şiddetli diş ağrısı ve tedavi edilmezse dişte görülebilecek apse de diş çürüğü belirtileri arasındadır.

Çürük Diş Aşamaları,
çürük dişler 4 aşamada incelenir.
 • Bu aşamada diş yüzeyinde görülen soluk renkli belirti ile noktalı veya delikli olarak bilinir. Florürlü diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak çürüğe dönüşmesini engelleyebilir.
 • Bu aşamada florürlü diş macunu ile çürümeyi önleyebileceğimiz diş yapısında ki delik çürüğe dönüşmüştür. Dişin sert olan yüzey tabakasını geçmiştir.
 • Bu aşamada ise artık çürük dişin daha yumuşak olan tabakasına ulaşmıştır. Bu sebeple daha hızlı büyüyecektir.
 • Bu aşamada ise çürüğe dolgu yapılmazsa çürük dişin daha ileri bölümlerine gidecektir. Buda hasta için daha büyük problemlere yol açabilir.

Çürük Diş Tedavisi, dişimiz de çürük olduğu takdirde diş hekimimiz öncelikle dolgu yapılmasını önerir. Diş çürüğü aşama olarak bu kadar ilerlemedi ise florür tedavisi de önerebilir. Çok fazla şekerli gıdalar tüketmek diş yapısının asite maruz kalmasını önler. Kalsiyum diş yüzeyinin güçlenmesine yardımcı olur. Florür içeren diş macunu, ağız çalkalama suyu kullanılması doktor tarafından özellikle önerilir. Diş hekimi tarafından çürük tespit edildikten sonra öncelikle çürük temizlenir. Daha sonra çürüğün derinliğine göre dolgu yapılarak tedavi edilir. Diş çürüğü ilerlemiş ise çürük dişin sinirine yani pulpaya ulaşmış ise öncelikle kanal tedavi daha sonra dolgu yapılarak tedavi edilir. Düzenli olarak kontroller yapılmalı. 

Çürük Diş Nasıl Önlenir Dişler düzenli olarak en az günde 2 kere sabah ve gece yatmadan önce olmak üzere fırçalanmalı. Ara yüzeylerin temizliği için ise kişinin sağlığı açısından da diş ipi kullanılmalıdır. Önemli olan ağızda ve diş çevresinde yemek artığı bırakmamak ve dişi temiz tutabilmek.

]]>
Diş Köprüsü https://www.disbakimi.gen.tr/dis-koprusu.html Fri, 23 Nov 2018 06:39:40 +0000 Diş köprüsü, kaybettiğimiz dişlerimizi yerine diğer dişlerden destek alınarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bazı dişlerimizi kaybettiğimizde yüz estetiği, çiğneme kabiliyeti, konuşmamız yada gülüşümüz bile değişmekt Diş köprüsü, kaybettiğimiz dişlerimizi yerine diğer dişlerden destek alınarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bazı dişlerimizi kaybettiğimizde yüz estetiği, çiğneme kabiliyeti, konuşmamız yada gülüşümüz bile değişmektedir. Belki uzun yıllar önce bunun çözümü yoktu fakat günümüzde diş köprüsü sayesinde oluşabilecek bu sıkıntılardan kurtulabiliyoruz.

Diş köprüsüne neden ihtiyaç duyarız

Bu tedavi yöntemine ihtiyaç duymamızın nedeni, ağzımızda diş kayıplarına bağlı oluşan boşluklarda yaşam kalitemizin devam etmesini sağlamak ayrıca diğer dişlerin oluşan boşluklara doğru ilerlemesine engel olup çene yapısının düzgün kalmasını sağlamaktır. Ayrıca diş eti problemleri de ortaya çıkabilmektedir. Çene yapısı dar olan kişilerde bu durum pek sorun olmayabilir. Tel tedavisi ile boşluklar kapatılabilir. Oluşan diş boşluklarına köprü uygulanmaz ise yanlardaki dişlerin daha hızlı çürümesine zemin hazırlanmış olacaktır. Ayrıca diş boşlukları kişide güven duygusun bile azaltabilecektir.  Diş köprüsü sadece diş kayıplarında yapılmaz. Bazen kırılmaya yatkın bir dişin yada kanal tedavisine rağmen verim alınamayan bir dişin çekilmesi gerekebilir. Yada çarpık olan diş yapılarını bu şekilde düzeltmek gerebilir.

Diş KöprüsüDiş köprüsü nasıl yapılır

Tedavinin ilk etabında köprü uygulamasına destek olacak dişlerin tedavileri yapılmak zorundadır. Yani bu dişlerde herhangi bir çürük var mı, kanal tedavisi gerekiyor mu vb. incelenip gerekli işlem yapılır. Bu dişler kapalı kalacağı için çürük bir dişin üzerine kapatmak bir süre sonra ani bir ağrı ile karşılaşmamıza neden olabilecektir. Bu işlemden sonra komşu dişlerin etrafı uygun cihazla kesilir. Daha sonra bu bölgenin kalıbı çıkartılarak diş estetiğine uygun yapay dişlerin hazırlanmasına geçilir. Kron kaplama olan bu protez dişler laboratuvar ortamında hazırlanır. Ortalama 1 hafta içerisinde hazır olmaktadır. Hazırlanan bu porselen dişler kesilip küçültülmüş dişlerin üzerine oturtulur ve yapıştırılır. Yapıştırma işlemi bittikten sonra dişler sıkılarak kapanmada bir sıkıntı olup olmadığına bakılır. Varsa tekrar çıkartılıp düzeltilir. Simetrik bir bozukluk hastayı rahatsız edebilir. Diş köprüsü yada protezi sabittir. Diğer protezler gibi isteğe bağlı çıkartılamaz. Çıkarma işlemi ancak hekim tarafından yapılmaktadır. Diş köprüsünün porselen laminate, metal destekli seramik yada metal desteksiz seramik gibi türleri mevcuttur. Köprü uygulamasının klasik ve maryland olmak üzere iki türü vardır. Klasik olan tedavi az önce bahsettiğimiz gibi yandaki dişlerden destek alınarak yapılır. Maryland ise boşluk olan bölgeye yerleştirilecek olan diş yandaki dişlere metal yada porselen bir uzantı ile sabitlenir.

Diş köprüsü tedavisi sonrası bakımı,
Normal diş bakımımız dışında ekstra bir bakıma ihtiyaç duyulmaz. Günde iki dişlerimizi fırçalamamız ve ara bölgeleri temizlemek için diş ipi kullanmamız yeterli olacaktır. 
]]>
Diş Parlatma https://www.disbakimi.gen.tr/dis-parlatma.html Fri, 23 Nov 2018 20:48:04 +0000 Diş parlatma dişlerin beyazlamasını ve renk değiştirmelerinin azalması imkanı sunan bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsünün ciddi ölçüde değiştirdiğinden son zamanlarda en fazla kullanılan estetik işlemlerinden biri Diş parlatma dişlerin beyazlamasını ve renk değiştirmelerinin azalması imkanı sunan bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsünün ciddi ölçüde değiştirdiğinden son zamanlarda en fazla kullanılan estetik işlemlerinden biridir ve çoğu diş doktoru bu işlemi uygular.

Dişin en dıştaki katmanına mine denir. Her gün diş minesinin üzerinde ince bir tabaka meydana gelir ve bu katmanda lekeler meydana gelir. Mine tabakasında bununla beraber lekelerin sabit kalması imkanı sunan sağlayan küçük gözenekler bulunur. Ağartma tek seferlik bir çözüm değildir ve daha parlak bir nitelik ele geçirmek amaçlı ara ara tekrarlanması gereklidir. 

Diş parlatmada amaçlanan nedir  
Dişlerin sararmasını ve lekelenmesine imkan sunan en ciddi etkenler, yaşlanma, sigara, kahve ve çay benzeri renkleştiren gıdalardır. Bunların tümü dişte kir bırakır. Dişin içerisinde lekelenme de olasıdır. Bunlara iç lekeler denir. Söz gelişi, iç lekeler çocukken ve dişler gelişirken tetrasiklin şekli antibiyotik ya da oldukça çok fluorid kullanımından kaynaklanabilir. Tetrasiklini gebelik esnasında kullanım ya da çocuğun 8 yaşına civarı kullanmasıyla bu lekeler oluşabilir. Dişler Bu arada halen gelişmektedirler.  Diş ağartma yaş, yemek ve içeceklerden meydana gelen lekeler amaçlı en gösterişli çözümdür. 
 
Doğal diş parlatma yöntemleri
Karbonat: En fazla uygulanmakta olan natürel diş ağartma malzemesidir. Dişleri partlatmasının yanında ağızdaki bakterileri ve öbür mikroorganizmaların ölmesini ve ağızda bulunan diş taşlarını temizler. 
Sofra Tuzu: Karbonat gibi kuvvetli olmasa da, sofra tuzu da diş beyazlatıcılar içerisindedir. Ağızdaki birtakım mikroorganizmaları öldürür. Anti bakteriyel nitelikleri meydana gelmesine karşın, tüm bakterileri temizlemez. Fazla tuzlu konsantrasyonlu kullanımlarda, diş eti iltihabındaki ödemi azaltıcı tesiri bulunur. 
Diş ParlatmaGliserin: Gliserinin fazla bilinemeyen bir anti bakteriyel tesiri bulunur. Bakterilerin yer aldığı bir çözeltiye bir damla gliserin damlatıldığı zaman ortamda bulunan tüm mikroorganizma faaliyetlerinin durduğu görülmüştür. 

Diş ağartma (Bleaching) 
Diş ağartma, dişlerin yapısındaki renklenmeleri ortadan kaldıran bir işlemdir. Diş renklenmelerinin farklı nedenleri olabilmektedir. En yaygın nedenleri, kahve, çay, kola ve sigara benzeri kir yapıcı maddelerin kullanılması; travma, yaşlılık, tetrasiklin kullanılması, eskiyen tip diş kaplamaları, hudut dejenerasyonu vb. benzeri nedenlerdir. Diş ağartma işlemi, uyumlu biçimde ve diş doktoru kontrolünde yapıldığında, diş ve diş etlerine zararsızdır. Fakat iyileştirme esnasında dişlerde hassaslık (bilhassa soğukta), diş etlerinde kızarmalar ve hassaslık meydana gelebilmektedir. Ama bu geçicidir ve rehabilitasyonun bitimiyle beraber, birden çok gün içerisinde bu şikayetler ortadan kalkmaktadır. 
parlatma işlemi amaçlı 2 metot var: 

Ev parlatması (home bleaching): Bu yöntemde; doktor oral kıstas alır, bunlara uyumlu kalıplar hazırlanır. Hasta Kişi, bu kalıbın içerisine ilacı yerleştirerek, dişlerin üzerlerine takar (en az 6-8 saat ve tercih olarak ise uykuda). İşlem, dişin rengine ilişkili olarak 1-4 hafta içerisinde biter. 
Ofis parlatması (office bleaching): Bu uygulama, muayenehanede doktor aracılığıyla yapılmış olan ağartmadır. Doktor ilacı diş üstüne uygular; ışık kaynağından faydalanılarak dişlerin beyazlaması sağlanır. Yeniden dişlerin vaziyetine yönelik, bir ya da bir kaç seansta dişler beyazlar. 
Diş ağartma işlemi, hamile ve çocuklar haricinde herkese uygulanabilir.
  
Diş parlatma ile ilgili kolay öneriler 
 • Dişlerinizi beyazlatmak amaçlı, bir orta boy kaşık karbonatı, bir tutam tuz ile karıştırarak içerisine birden çok damla sirke ekleyin. Diş fırçanızın üstüne sürere]]> Diş Kaplama https://www.disbakimi.gen.tr/dis-kaplama.html Sat, 24 Nov 2018 16:35:29 +0000 Diş kaplama son senelerde epeyce ilgi çeken konulardan birisi haline gelen kozmetik diş hekimliği her kesimden birey aracılığıyla sık sık anılmakta ve yakından takip edilmektedir. Bu konuda çok fazla müracaat alan kozmetik d Diş kaplama son senelerde epeyce ilgi çeken konulardan birisi haline gelen kozmetik diş hekimliği her kesimden birey aracılığıyla sık sık anılmakta ve yakından takip edilmektedir. Bu konuda çok fazla müracaat alan kozmetik diş hekimliği parlak diş ve muhteşem gülüş hayallerini gerçekleştiriyor. Kozmetik diş hekimliği dişler üstünde yalnızca estetiği değil fonksiyonelliği ve sıhhati savunan da bir uygulama olduğu için bu kadar ilgi çeken bir konu olmuştur.

Diş Kaplaması (kuron kaplama) nedir ve neden kullanılır 

Bir dişin üzerinin porselenden yapılmış olan estetik bir materyalle tam anlamıyla kaplanması işlemidir. Kron kaplama dişlerin üzerinden bir mm civarında kesilerek küçültülmesi ile yapılmaktadır. Maksadı dişi güzel hale getirmek, sağlamlaştırmak, muhafaza etme ve dişe çok fazla kalite içeren bir estetik sunmaktır. 
 
Kuron kaplama aşağıdaki vaziyetlerde yapılmaktadır: 
 • Yeterince diş desteğinin olmaması halinde estetiği yine kazandırmak ve hasta kişiye ek olarak güvenilir bir gülüş ifadesi katmak   
 • Zayıf dişlerin kırılmasını engellemek 
 • Bir diş implantına üst yapı olarak
 • Kırık, tarzı bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak 
 • Büyük bir dolguyu restore etmek için yapılabilir.  
Yukarıda sayılan tüm maddeler öncesinde dişin öncelikli olarak restoratif dolgularla tedavi edilip edilmeyeceğini de kesinlikle değerlendirmek ve kaplama tedavisini kontrolsüz bir istekle uygulamamak gerekiyor. 

Diş KaplamaDiş kaplamaları amacıyla kullanılacak en uyumlu malzeme hangisidir  

Diş hekiminiz dişlerinizin vaziyetini değerlendirerek sizin açınızdan bu konuyla alakalı bir hükme varacaktır. Günümüzde en fazla seçilen gerekli malzemeler tamamı ile porselenden yapılmış kaplamalar, zirkonyum yapılı kaplamalar veya metal destekli porselen kaplamalardır. Aralarındaki farklılık tam porselen ve zirkonyum yapılı kaplamaların ek olarak daha fazla estetik olmasıdır.  

Diş Kaplama Sonrasında 

Proteze veya diş kaplamasına yabancılık hissedilmesi: Dilin takılması, çok fazla kaygan gelmesi vb. normaldir. Ağza yapılmış olan en basit dolguya dahi diliniz önce günlerce yabancılık hissedecektir ama kesinlikle ilk hissedildiği duruma dönecektir. Diliniz hep onların üstünde gezecektir. Bunların tümü sıradan şeylerdir nihayetinde bunların tümü azalacak bir ay nihayetinde sizin bir vücut parçanıza benzer olacaktır. Şayet bu rahatsızlıklar çok boyutta değilse en azından 1-2 haftalık süre sabretmenizi öneririz. Şayet 3 hafta nihayetinde alışamadığınız yerler varsa hekiminiz bu kısımları düzeltecektir. 

Protez in fazla gelmesi-çiğneme esnasında birbirine çarpması: İlk takıldığında uzunca süre boş olan bölge normal temas etse dahi yükseklik varmış benzeri hissedilebilir. Şayet 2. günden sonra halen yükseklik hissediyorsanız kesinlikle en kısa sürede kliniğe gitmeniz gereklidir. Takma bölümünde yükseklik varsa tüm yükler o dişe veya implanta geliyor olacak ve zarar verecektir. 

Yanak dudak ısırması: Uzun seneler dişsiz olan bölgelerde yanak-diliniz benzeri narin dokular boş kısma yönelerek büyürler. Şayet bu narin dokuları ısırma benzeri bir bozukluk oluşuyorsa takma kenarları yuvarlak ve cilalı formlarla çözülecektir.  

Soğuk ve sıcaklık hassasiyeti: Bu takma imalatı esnasında dişler aşındırıldığından, her seansta belli bir süre kaplamalar takılıp çıkarılır, bu nedenle dişler hassaslaşır. Bununla birlikte asıl yapıştırma esnasında kullanılan birtakım kuvvetli yapışkanlar asit yapıdadırlar ve dişi belli bir süre hassaslaştırırlar. İlk hafta çok fazla sıcak yada soğuk gıdalardan uzak durmaya çalışın. Hafif sızlamalar olması hariç devamlı ağrı kesici kullanmanızı gerektirecek ağrılı bi]]> Ön Diş Dolgusu https://www.disbakimi.gen.tr/on-dis-dolgusu.html Sun, 25 Nov 2018 12:30:24 +0000 Ön diş dolgusu estetik görünüş ve tedavi amaçlarıyla yapılır. Dişlerinizde meydana gelen çürükleri iyileştirme amaçlı dolgu yapılır. Bu aşama diş doktoru aracılığıyla çürük olduğu saptama edilen dişin çürü Ön diş dolgusu estetik görünüş ve tedavi amaçlarıyla yapılır. Dişlerinizde meydana gelen çürükleri iyileştirme amaçlı dolgu yapılır. Bu aşama diş doktoru aracılığıyla çürük olduğu saptama edilen dişin çürük bölümünün temizlenmesi ve bu işlemin sonrasında diş hekiminin uyumlu bulduğu malzeme ile doldurulmasını içermektedir. Son olarak dolgu yerleştirildikten sonra diş hekiminiz işlemi tamamlayıp dişlerinizi parlatmak amaçlı frezleri kullanır. 

Dolgu Nasıl Yapılır 

Günümüz teknolojisinde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu yalnızca dişe tutunur, yapışmaz. Bu sebeple diş doktorları dolgu işlemi yaparken birtakım muhafaza tedbirleri alırlar. Bu tedbirler özel muhafaza oyukların hazırlanmasıyla mümkün olmaktadır. Dolgu yaparken temel şart olarak güzel bir kavite (oyuk) hazırlanması ve dişe uygulanacak olan dolguyla çürümeden bir önceki natürel şeklinin tekrardan verilmeye çalışılmasıdır. 

Kompozit restorasyonlar sonrasında hastalara uyarılar

Kompozitlerde de polisaj işlemi aynı seans içinde yapılabilmektedir. Fakat çok fazla önemli restorasyonlar veya çok fazla diş amaçlı hazırlanan seri restorasyonlarda hastayı bir kez daha kontrole çağırıp varsa gereken düzeltmeleri yerine getirmek hem bir estetik hem bir işlev bakımından iyi olur. Bu materyallerle ön dişlerde çok fazla önemli kayıplar restore edilebilmekte bu sebeple hasta olanların ısırmada dikkatli olmalarının bu restorasyonların ömrünü uzatacağının da anlatılması gerekiyor. Bilhassa yüz kısmında hazırlanan uygulamalardan sonra çok iyi polisaj uygulanmış olsa da boyayabilen yemek ve içeceklerin dolguların renklerini değiştirebileceği tekrardan hatırlatılmalıdır.  Aşınma sebebi ile restore edilmiş dişlerde fazladan dikkat edilmesi gereken hasta kişiye çok fazla katı olmayan diş fırçaları önermek ve fırçalama yöntemlerinde düzeltmeler yapabilmelerini sağlamaktır.Bu teklifler kapsamlı (fasial) yüz restorasyonları amaçlı da geçerlidir. Bir kez daha kontrole çağırıp varsa gereken düzeltmeleri yerine getirmek hem bir estetik hem bir işlev bakımından iyi olacaktır. 

Ön Diş DolgusuHangi Dolgu Maddeleri Seçilir 

Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde olabildiğince farklılık göstermemesini; dişe ve diş özüne kayıp vermemesini göz önüne alırlar.

Ön dişlerde dolguya gereksinim varsa nasıl anlaşılır

Diş hekiminizin dişinizde çürük olup olmadığını tanımlamak amaçlı birden çok yolu bulunur. Bunlar; 

Gözlem: Tümü olmasa da dişlerinizdeki birtakım nitelik değiştirmeler çürüme belirtisi olabilmektedir. Diş hekiminiz sonda olarak adlandırılan ucu keskin uçlu metal cihazdan faydalanarak mümkün çürük işaretlerini arar. Sıhhatli diş minesi serttir ve sondanın yarattığı baskıya direnç gösterir. Çürük mine ise yumuşaktır ve alet hafifçe içerisine girer. 

Çürük Boyası: Bunla dişler çalkalanır. Boya çürük yerlere yapışır ve sağlam yerlerin üzerinde kalmaz. 

Röntgen: Röntgen diş hekiminin yüzeyde olmayan çürükleri görebilmesini olanağı sağlar. Fakat röntgen minik çürükleri görmekte çok fazla oldukça başarılı değildir. Şu anki dolgular çürüğün görünmesini engelleyebilir. Çürüme dolgu amaçlı tek sebep değildir. Öbür sebepler; Çatlak veya kırık diş olarak sıralanabilir.

Dolgulara bakım

Diş doktoru denetim ziyaretlerinde dolgularına bakar. Diş doktoru dolgunun çatladığını veya sızıntı yaptığını düşünüyorsa röntgen çekilmesi gerekebilir. Aşağıdaki vaziyetlerde diş hekiminize görünün; 
 • Dişte hassaslık varsa 
 • Çatlak varsa 
 • Dolgunun bir parçası düşmüşse 
Dolguların daha uzun]]> Diş Sıkma https://www.disbakimi.gen.tr/dis-sikma.html Sun, 25 Nov 2018 19:12:39 +0000 Diş Sıkma, sorunu genellikle kişinin farkında olmadan yaptığı bir davranıştır. Genellikle bu hastalığa tıp alanında bruksizm denilmektedir. Bu hastalık geceleri daha aktif olmaktadır. Uyku esnasında oluşan güçlü çene hare Diş Sıkma, sorunu genellikle kişinin farkında olmadan yaptığı bir davranıştır. Genellikle bu hastalığa tıp alanında bruksizm denilmektedir. Bu hastalık geceleri daha aktif olmaktadır. Uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketleriyle kendini göstermekte olan parafonksiyonel yani fonksiyon dışı alışkanlıklarıdır. Üst ve alt çenemizde bulunan dişlerimiz çiğneme ve yutkunma dışında bir araya gelmemeli karşılıklı temas da bulunmamalıdır. Diş sıkma sebepleri genellikle psikolojik nedenlerden oluşabilir. Bu hastalığın yanı sıra diş kayıplarına ve diş eti hastalıklarına da neden olurken baş ağrısı, kuvvetli çene ağrısını tetikleyerek sırt ağrısı bile yapabilir. Diş sıkmada dişleri çene yapısında tutmaya yardımcı olan diş destek yapısının dokularının zedelenmesin de görülen diş kayıpları da yaşanır. Çene ekleminde zedelenme, ağız açamama ve yeme bozukluklarına da yol açabilir. Toplumumuzda sık görülen bu hastalıktan çoğu zaman hastanın haberi olmaya bilir. 

Diş Sıkma
Diş Sıkma Nedenleri,
diş sıkma hastalığının iki farklı nedeni olabilir. Bunlardan ilk sebebi bunlardan ilki stres olarak bilinir. Yoğun şehir yaşantısı, gün içerisinde hastayı strese sokabilecek olaylar da stresin sebeplerindendir. Gizliden gizliye kendini baskı altında hisseden bilinç geceleri tepkisini çenede kasılma yaparak gösterir. İkinci sebebi ise Kapanış bozukluğudur. Aşırı titiz, sinirli, hassas olmakta hastalığın oluşmasında önemli bir etken olmaktadır.

Diş Sıkma Belirtileri, sabahları uyandığında çene de görülen bir ağrı, diş eti hastalıkları, baş ağrıları ve çene sıkma nedeniyle gerçekleşen sırt omuz ağrıları da görülür. Diş sıkma hastalarında genellikle yanağın iç bölümünde beyaz çizgiler oluşur dilin kenarlarında diş izleri görülür. Bunlara bağlı tedavi olunmaz ise çene yapısında bozukluk oluşur ve çene görünümü değişir. Sabahları uyandığınızda yemek yerken dişlerinizin üzerine bastıramıyor iseniz, ağrının nereden geldiğini bilmeden bütün dişleriniz ağrıyor gibi hissediyorsanız gece farkında olmadan istemsiz kastığınızın belirtileridir. 

Diş Sıkma Tedavisi, bu tedavilerde amaç çene ekleminde ve dişlerde olabilecek kalıcı hasarı önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş hekimlerimiz tarafından uygulana bilen uyku sırasında dişlerin birbirleri ile olan ilişkisini temasını önlemek için alt ve üst çene içinde kullanılan gece takılabilecek hastaya diş koruyucuları verilir. Ancak hastaya verilen diş koruyucuları genellikle tedavide yeterli olmayabilir. Hasta şeker ve kafeinden uzak durmalıdır. Bu nedenle hastanın takip döneminde verilebilecek ilaçlar yada ek tedaviler de gerekebilir. Bu tedaviler ise stres terapileri, kas gevşetici ilaç kullanımı, rahat uyku düzeni ve hatalı yapılmış diş dolgusu veya diş kaplaması da önerilir. Bu hastalığın ilerlediği kişilerde ise asıl tedavi çene kaslarını yöneten sinirlere entegre edilen bir cihazla yapılır. Bu tedavide cihaz gece yatarken kişinin çene kaslarının üzerine yerleştirilir. Cihaz çenenin gece kaç defa hangi şiddetle sıkıldığını ölçer. Bu ölçümle çene sıkma probleminin tanısı koyulur ve şiddeti belirlenir. Ölçüm sonrası gecelerde cihaz çene kaslarını kontrol etmek amacı ile ayarlanır ve beyin çeneyi sıkmak istese de cihaz beyinden gelen sinyalleri bloke eder. Beynin bu alışkanlığını yok eden cihaz sayesinde beyin bu alışkanlığını sonlandırır. Böylelikle hastalığın tedavisi de uygulanır. Bunların yanı sıra çiğneme kaslarına botoks yapılarak da hastalığın tedavisi uygulanabilir. Sıcak uygulaması veya kas gevşetici ilaçların da hastaya iyi geldiği söyleniyor.]]>
Bebeklerde Diş https://www.disbakimi.gen.tr/bebeklerde-dis.html Mon, 26 Nov 2018 01:32:31 +0000 Bebeklerde diş, diş çıkarma tüm bebekler ve aileleri için oldukça zor bir süreçtir. Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe değişen bir durumdur. Kimi bebekler beş altı aylıkken diş çıkarırken kimi bir yaşında ilk dişini y Bebeklerde diş, diş çıkarma tüm bebekler ve aileleri için oldukça zor bir süreçtir. Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe değişen bir durumdur. Kimi bebekler beş altı aylıkken diş çıkarırken kimi bir yaşında ilk dişini yeni çıkarıyor olabilir. Diş çıkma süresi geç olsa da belirtileri beş altı aylıkken başlar ve bebeklerde sıkıntılara sebep olabilir. Bebeklerde diş çıkarma dönemi ebeveynler içinde oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Bebekler diş çıkarırken oldukça huzursuz bir dönem yaşar ve ailelerde bu süreçten etkilenir. Bebekler diş çıkarırken ilk süreçte ön kesici dişler, ardından yan dişler, sonra köpek dişleri ve ardından birinci azı ve ikinci azı dişleri çıkar. 

Bebeklerde DişBebeklerde diş çıkarma belirtileri
 • Bebekler daha diş çıkmasından iki üç ay öncesinde salya akıtmaya başlar. Salya bebeğe göre çok fazla veya az olabilir. Diş çıkma döneminde daha da artar. Salya akıntısına bağlı olarak bebeklerin çene kısmında sivilcelenme ve kızarıklıklar oluşabilir. 
 • Damak da iltihaplanmalar ve ağrılar oluşur. Bu ağrı şiddeti son dönemlere doğru daha çok artar 
 • Bebek diş çıkaracağı Zaman aşırı huysuzlaşır uykusuzluk, huzursuzluk, sürekli ağlama tarzında belirtiler görülebilir. 
 • Diş çıkarırken salyanın fazla akmasına bağlı olarak salya boğazda birikir ve öksürüğe sebep olur.
 • En sık görülen belirtilerden biri de bebeklerde ateş görülmesidir. Tabi bunun için doktora görünmek gerekir başka bir hastalıktan kaynaklanıyor da olabilir ateş belirtisi.
 • Sürekli birşeyleri ısırmak ister. Eline aldığı her şeyi ısırmak ister bu şekilde damak kaşıntısını gidermeye çalışır. Bunun için piyasada satılan diş kaşıyıcılar alınabilir. 
 • Bebeklerin diş çıkarma süresinde salya akıntılarının artması ile bağışıklık sistemi hızlı çalışır ve ishal görülebilir. 
 • İştahsızlık görülür, Bebek biberonu emmeyi ve ek gıdaları reddeder. Bu durum geçicidir korkmanıza gerek yoktur.
 • Kulaklarını kaşımaya ve çekmeye başlar çünkü dişin sebep olduğu damak ağrısı kulakları da etkileyebilir. 
 • Diş etinde hafif kanamalar olabilir.
Bebeklerde diş, bebeklerin bu dönemi rahat bir şekilde geçirmesi için diş jeli, diş kaşıyıcılar verebilirsiniz. Ayrıca sert meyveler vererek damağını kaşımasına yardımcı olabilirsiniz. Diş çıkarma döneminde soğuk meyveler kemirmesi onu rahatlatabilir. Ya da buz küplerini ince bir tülbente sararak damağına sürerek ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.
]]>
Diş Taşı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-tasi.html Mon, 26 Nov 2018 17:05:23 +0000 Diş Taşı, Dişin yüzeyi iyi temizlenmediğinde, üzerinde bakteri plağı adı verilen, bir tabaka oluşur. Tükürüğün içerisinde yer alan, fosfat ve kalsiyum iyonlarının da yardımıyla, zamanla sertleşen bu tabaka diş taşı Diş Taşı, Dişin yüzeyi iyi temizlenmediğinde, üzerinde bakteri plağı adı verilen, bir tabaka oluşur. Tükürüğün içerisinde yer alan, fosfat ve kalsiyum iyonlarının da yardımıyla, zamanla sertleşen bu tabaka diş taşını oluşturmaktadır. Yani ilk başta, bakteri plağı olarak oluşmaya başlar. 

Diş TaşıDiş taşının oluşumunda faktör,

Tükürüğün yapısına göre, diş taşı daha sık aralıklarla ve daha fazla oluşabilmektedir. Alt ön bölgenin dil tarafında, tükürük bezleri fazla olduğu için, diş taşları daha fazla birikmektedir. Bu sebeple diş fırçalamak, bu bölgede yetersiz kaldığı için, diş eti çekilmesi ve diş eti iltihabı görülmektedir. Diş taşları uzaklaştırılmadığı takdirde, bu olay sürekli kısır döngü halinde, devam etmektedir. Diş taşının miktarı arttıkça, diş eti çekilmesi de artar. Böylece dişlerin arası açılır ve açılan bölgelere diş taşı birikmeye devam eder. Bazen çekilme daha fazla artar. Birikimin fazla olduğu yerlerde de, çürük oluşumu başlar. Diş çekilecek duruma dahi gelebilir. Kişi durumun ciddiyetini anlamayabilir. Diş taşı temizliği yapıldığında, dişlerin arasında kalan boşluklar ve diş eti çekilmesi gün ışığına çıkar. Dişin sallanması, daha görünür hale gelir. Bu durumlarda kişiyi diş taşının faydalı olmadığına inandırmak, oldukça zor hale gelebilir. Çünkü hasta diş taşı temizlenmeden önce, dişlerim sallanmıyordu, şimdi dişlerim sallanıyor ve araları açıldı, dişlerimin arasına yemek kaçmaya başladı, daha hassas olmaya başladı gibi bazı şikayetleri olacaktır. Bu durumu önlemek için, hastayı diş taşını temizlemeden önce bilgilendirmek ve tüm olabilecek durumu anlatmak, doğru olacaktır. Diş taşının temizlenmesinden sonra, diş etiniz olduğu sağlıklı seviyeye gelecektir. 
Diş taşının olduğu yerde, mutlaka diş eti iltihabı da olacaktır. İltihap da kötü koku ve kanamalara sebep olacaktır. Dişlerimizi fırçalarken diş etini de beraber fırçalamak,iltihabın dışarı akıtılması demektir. Böyle bir durumdan en kısa zamanda kurtulmanın yolu, diş taşı temizliğinin, yapılmasıdır. 
Diş taşı temizliği ortalama, 20 dakikada tamamlanır. Ardından dişlerin daha parlak görünmesi için, cila uygulaması yapılır. 
Diş hekimlerinin önerisi, her altı ayda yada daha sık aralıklarla dişleri profesyonel olarak temizletmek gerektiğidir. Özellikle diş yüzeyine tutunan, diş taşı kristalinin oluşup gelişmesini engelleyen pirofosfat içeren diş macunlarının kullanılması gerektiğidir. 
]]>
Diş Ameliyatı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 08:02:04 +0000 Diş ameliyatı, diş çekimiyle tamamen farklı, cerrahi gerektiren bir işlemdir. Dişeti açılarak içinde bulunan sorunlu diş çıkarılarak ameliyat yapılır. Sorunlu diş çıktıktan sonra bölge temizlenerek kapatılır Diş ameliyatı, diş çekimiyle tamamen farklı, cerrahi gerektiren bir işlemdir. Dişeti açılarak içinde bulunan sorunlu diş çıkarılarak ameliyat yapılır. Sorunlu diş çıktıktan sonra bölge temizlenerek kapatılır. Ameliyatta hastaya uyuşturucu iğne yapılır. Bu sayede hasta herhangi bir acı hissetmez. Hasarlı bölge temizlenerek ameliyat tamamlanır. Hastanın enfeksiyonu önleyen, ağız içinde birikecek kanı toplayan bir pamuk yerleştirilir. Ameliyat sonrası hastanın 2 saat herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekir. Ameliyat sonrası hastanın yaşayacağı ağrılar için ağrı kesici verilir. Ameliyat sonrasında diş için uygulanacak işlemlere karar verilir.

Diş AmeliyatıDiş ameliyatından önce ve sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

 • Hasta ameliyata girmeden önce karnını doyurmalıdır.
 • Ameliyattan önce aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Ameliyat sonrasında ağız içine yerleştirilen pamuk 2 saat boyunca ağızda bekletilmelidir.
 • Pamuk alındıktan sonra ağızda toplanan tükürüğün dışarı tükürülmesi gerekir.
 • Ameliyat günü ve sonraki gün ağzı suyla çalkalamamak gerekir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar açığa çıkabilir.
 • Ameliyat günü ve sonraki gün ağza kan gelebilir. Hastanın dikkatli olması gerekir.
 • Ameliyatın yapıldığı gün hasta sırt üstü yatmalıdır.
 • Ameliyat olan kişinin gece kafasının destekli olması gerekir. Çünkü ameliyat yerinden ağız içine kan gelebilir. Düz pozisyonda yatıldığında ağıza gelen kanın genze kaçma olasılığı artar.
 • Ameliyattan sonra ilk birkaç gün olası darbelerden kaçınmak gerekir.
 • Ameliyatın ardından olası şişliği engellemek için bölgeye buz uygulanmalıdır.
 • Ameliyattan sonra doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Antibiyotik içerikli ilaçlar bölgede enfeksiyon oluşumunu önler. Bu nedenle düzenli kullanılması gerekir.
 • Ameliyat sonrasında birkaç gün sıvı gıdalarla beslenmek gerekir. Sert yiyecekler ağız içinde ve ameliyat yerinde yara ve hasara yol açabilir. Eğer ekmek yenecekse mutlaka yemek sularıyla ıslatılarak yenmelidir.
 • Diş ameliyatından sonra tedavinin devam edip etmeyeceği hakkında doktordan bilgi alınmalıdır.
 • Diş ameliyatından sonra ağız bakımına yeteri kadar önem vermek gerekir. Gerekli önem verilmediği takdirde ağızda enfeksiyon oluşabilir ya da kanama riski artabilir. Ameliyattan sonra birkaç gün geçtikten sonra ağız içi hijyenini sağlamak için düzenli gargara yapılmalıdır. Özellikle antiseptik etkisi olan gargara suları kullanılmalıdır. Ameliyattan sonra elle ya da dille ameliyatın olduğu alana temas etmemek gerekir. Bu sayede yara yerinin mikrop kapması engellenir. Yara mikrop kaptığında ameliyatta kullanılan dikişler açılabilir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında sigara ve alkol gibi ürünler kullanılmamalıdır.
]]>
Diş https://www.disbakimi.gen.tr/dis.html Tue, 27 Nov 2018 15:11:25 +0000 Diş, Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız yoluyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Bu durumdan dolayı ağız ve diş sağlığına çok önem veril Diş, Ağız, sindirim sisteminin başlangıcıdır. Bütün besinler ağız yoluyla alınır. Alınan besinler ağızda bulunan dişler yardımıyla sindirime hazırlanır. Bu durumdan dolayı ağız ve diş sağlığına çok önem verilmelidir. Diş sağlığı için öncelikle temizliğine önem vermeliyiz. Ağız kokularının ve birçok rahatsızlığın diş çürümelerinden kaynaklandığını unutmayarak diş sağlığına önem vermeliyiz.

Diş Çürümesi,

Dişlerin çürümesine ağızlardaki bakteriler neden olmaktadır. Bakterilerin yanında diş çürümesine neden olan diğer ögeler, diş aralarında kalan besin parçaları ile hassas diş yüzeyidir. Dişlerin çürümesine sebep olan gıdalar özellikle karbonhidrat içeren gıdalar, diğer bir ifade ile şekerli yiyeceklerdir. Diş çürümesinin mühim sebeplerinden birisi de sulardaki flüor azlığıdır. Flüor, diş minesinin direncini arttırarak çürümesini engeller. Fakat flüor fazlalığı ise dişlerde sararmaya neden olmaktadır. Dişlerimizin düzenli fırçalanıp temizlenmesi durumunda diş aralarında kalan besinler artıkları bakteriler tarafından parçalanır. Parçalanan besinler, bakteriler ve salgılardan diş plağı adı verilen birikintiler meydana gelir. Besin maddelerin parçalanması ile meydana gelen asitler dişin minesini ve kemiğinde oyuklar oluşturur. Dişte oluşan bu oyuklara kavite adı verilir. Dişte meydana gelen bu oyuklar zaman içerisinde dişin özüne ulaşır. Diş özüne ulaşması ile diş ağrıları meydana gelir. Dişlerin çürümesi hem süt dişlerinde meydana gelebilir hem de kalıcı dişlerde meydana gelebilir. 

DişDişlerin Çürüme Nedenleri, 

 • Büyüme ve gelişme evrelerinde kalsiyum fosfor ve flor bakımından yetersiz gıdaların tüketilmesi, 
 • Şeker içeren gıdaların çok fazla tüketilmesi, 
 • Dişlerin fırçalanmaması, 
 • Yumuşak gıdalarla beslenilmesi, 
 • Sık sık hamile kalınması, 
 • Erken bebeklik dönmelerinde yüksek ateşin meydana gelmesi, 
 • Yanlış ilaç kullanımı ve hatalı ilaç kullanılması diş çürümesine sebeptir, 
 • Ağız açık bir biçimde uyumakta dişlere zarar verebilir.

Diş Eti Hastalıkları,

Piyore adı verilen diş eti hastalığı mühim bir sağlık problemidir. Diş eti rahatsızlıkları ağız temizliğindeki bozukluğu ile yakından ilişkilidir. Diş eti rahatsızlıklarının ilk belirtisi gingivittir. Gingivit bir diş eti iltihabıdır. Bu evrelerde diş eti çok çabuk kanar. Diş etinin çok fazla kanadığı bu evrelerde kesinlikle bir doktorun müdahalesi gereklidir. Diş etleri için, diş yuvaları için ve ağız tabanında meydana gelen iltihaplanmalar için genel olarak diş eti hastalıkları ifadeleri kullanılmaktadır. Diş taşları, diş eti rahatsızlıklarında kanamaya sebep olan en mühim etkenlerden biridir. Diş eti iltihaplanmaları tedavi edilmediği takdirde iltihaplanma yayılır ve çene kemiğine kadar geçebilir.

Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Diş sağlığının korunması için şunların yapılması gereklidir:

 • Diş sağlığını korunmasında beslenmenin mühim bir yeri vardır. Alınan gıdalar kalsiyum ve flüor minerallerini yeterli oranda barındırmalıdır. Dişlerin gelişme evresinde bu mineraller alınmalıdır. Tüketilen bu besinler diş eti ve diş sağlığı için A, D, ve C vitaminlerini barındırmalıdır. 
 • Diş çürümelerinin engellenmesi için dişler düzenli bir biçimde yemek yedikten sonra uygun teknik ile fırçalanmalıdır. 
 • Öğün aralarında özellikle şekerli gıdalar ve içecekler yenilmemelidir. Şekerli yiyecekler yenildikten sonra en azından ağız su ile çalkalanmalıdır. Aynı durum kola vb. asitli içecekler içinde geçerlidir. 
 • Sert cisimleri ısırmak, tırnak yemek, parmak emmek ve kürdan kullanma gibi alışkanlıklar dişlerde gelişme bozukluklarına neden olmaktadır. Düzgün çıkmayan dişlere ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olduğundan bu durumlardan kaçınılmalıdır. 
 • Diş araları sert cisimlerle karıştırılmamalıdır ve diş ipleri kullanılmalıdır. 
 • Dişlerle ceviz, fındık gibi sert kabuklu yemişlerin kabukları kırılmamalıdır yoks]]> Lamine Diş https://www.disbakimi.gen.tr/lamine-dis.html Wed, 28 Nov 2018 02:26:21 +0000 Lamine diş, diş yapısında görünümünüze etki eden farklı bozuklukların giderilmesi amaçlı yapılmış olan yaprak porselen kaplama işlemine verilen isimdir. Ön dişlere yapılan ince ve sağlam özel bir diş kaplama çe

  Lamine diş, diş yapısında görünümünüze etki eden farklı bozuklukların giderilmesi amaçlı yapılmış olan yaprak porselen kaplama işlemine verilen isimdir. Ön dişlere yapılan ince ve sağlam özel bir diş kaplama çeşididir. Kırılmış, aşınmış, üst üste binmiş ya da  ayrık dişlere yapılmış olan porselen lamine uygulaması, diş aşındırma işleminin en az yapıldığı kaplama çeşididir. Porselen lamine uygulaması, fazla oranda teknik hassaslık ve maharet gerektiren bir uygulama olmakla birlikte, gerçek derlenmiş ve ölçülendirilmiş bir dişe uygulandığında, lamine ile diş etinin uyumu da en ideal oranda sağlanır. Bu da, yapılmış olan uygulamanın estetik başarısını artırmış olabilir. Porselen Lamine (Yaprak Porselen). Porselen lamine ön yüzeyi aşağı yukarı 0,5 mm. civarı aşındırılan dişlerin ölçüsüne uyumlu olarak hazırlanır, nihai bilişim yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılır.  Lamineler, yapıştırıldıktan ardından diş minesi misyonu gören sağlam malzemelerdir. Dişe zararlı olabilecek besinler (kabuklu yemişler benzeri), lamineler için zararlı olabilmektedirler. Tırnak yemek, kalem arkası ısırma benzeri alışkanlıkları meydana gelen kişilerin de, lamine uygulamasından ardından bu alışkanlıklarını terk etmesi gerekiyor.  

Lamine DişPorselen Lamine Hangi Nedenlerle Seçilir  

Günümüzde dış görünüşün önem kazandığını her birimiz biliyoruz. Sağlıklı dişlere ve estetik bir gülüşe sahip olmanın ehemmiyeti de önemli. Estetik diş hekimliğinin önemli bir parçası olan porselen lamineler (yaprak dişler) da, göze güzel gözüken bir gülümsemeye ve sıhhatli dişlere elde etmek amaçlı en ideal çözümlerden birisidir. İnce porselen lamineler (yaprak dişler), ışık geçirgenliği çok fazla iyi olabilen malzemelerdir. Bu nedenle, porselen lamine yapılmış olan dişleri, natürel dişlerden ayırt etmek hemen hemen olası değildir. Hastanın fizyolojik özelliklerine ve yüz kısmı yapısına göre istenilen boyda, renkte ve pozisyonda hazırlanabildiği amaçlı, porselen lamineler ile hedeflenen başarıyı tutuklama oranı çok fazla yüksektir. Dişlerin şeklini değiştirmek dışarısında, diş ve dudak seviyesini dengeleyerek estetik uyumu sağlamak da olası olmaktadır. Gelişen bilişim yardımıyla uygulama müddeti çok kısalan porselen lamine dişler, çay, kahve, sigara benzeri nitelik deformasyonuna sebep olabilen maddelerden de etkilenmemektedir. 

Kimlere uygulanamaz

Lamine diş tedavi rehabilitasyonu yapmak bazı durumlarda mahzurlu olabilmektedir. Diş etinde rahatsızlık, diş gıcırdatma, diş sıkmak, tırnak yeme ve çene bozuklukları meydana gelen hasta olanlarda lamine rehabilitasyonu uygulanmaz. Bu yolun uygulanabilmesi amaçlı anlatılan rahatsızlıkların tedavi edilmesi gereklidir. Sonrasında lamine uygulamasına geçilir. Öncesinde dişi hazırlamak gereklidir. Dişin üstünde yer alan ve yapısını bozan artıklar güzelce temizlenir. Kesilme işlemi amaçlı gerekirse hasta kişiye anestezi verilebilir. 0.5 mm ile 2.00 mm içinde kesim yapılır. Kesilen dişin belli bir süre bir diş takılır. Birtakım olaylarda dişlerin geride olması sebebiyle kesim işlemi yapmadan da lamine kaplanabilir. Kesim işlemi yapılmış olan dişlerin ölçülerini almak nihai derece hassas bir iştir. Bu ölçüm profesyonel teknikerler ve hassas ölçü maddeleriyle yapılır. Doktorunuz işlemin her evresinde teknisyen ile konsültasyon yapar.  

]]>
Diş Ağrısı Duası https://www.disbakimi.gen.tr/dis-agrisi-duasi.html Wed, 28 Nov 2018 16:39:29 +0000 Diş Ağrısı Duası, Dua mümin kişinin silahıdır. Bizler Müslüman olarak ne kadar bir yerimiz ağrıdığında veya hasta olduğumuzda doktora ve ilaca başvurmalıyız ama şifanın da Allah-u Tealadan olduğunu unutmamalıyız. Madd Diş Ağrısı Duası, Dua mümin kişinin silahıdır. Bizler Müslüman olarak ne kadar bir yerimiz ağrıdığında veya hasta olduğumuzda doktora ve ilaca başvurmalıyız ama şifanın da Allah-u Tealadan olduğunu unutmamalıyız. Maddi reçetelerin yanında manevi reçete olan dualarımızı da eksik etmeden Allah-u Tealadan şifa istemeliyiz. Yüce kitabımız kuranı kerim zaten maddi manevi her türlü hastalığa şifadır. Sadece yapmamız gereken hangi durumda hangi ayeti veya peygamber efendimizden nakledilen duaları nerede ve nasıl okuyacağımızı bilmektir.

Diş ağrısı bazı durumlarda en kuvvetli ağrı kesiciler kullanılsa dahi geçmez. Bu durumda manevi ilaç olan bazı duaları diş ağrımızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Diş ağrısına karşı çok etkili olan bazı dualar şu şekildedir:

Osman İbnu Ebi'l As (Anh) anlatıyor: Yüce Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e (s.av) Müslümanlığı kabul ettiğimden bu yana vücudumda çok şiddetli hissettiğim, Bir ağrıdan bahsettim. Hazreti Muhammed (s.a.v) de bana buyurdular ki, ellerini bedeninin ağrıyan yerine koyarak sana söyleyeceğim duayı oku buyurdu.

Diş Ağrısı DuasıO dua;

3 defa Euzü besmele çektikten sonra (Euzü bi - izzetullahi ve kutretihi min şerri ma ecidu ve uhaziru.) 7 defa okunur.

Anlamı:  Vücudumda bulunan hastalığın şerrinden Allah-u tealanın kudret ve izzetine sığınırım.

Peygamber efendimizin baş ve diş ağrısı için okuduğu başka bir dua da şu şekildedir:

Min şerri ma eecidü min vecei haza

Manası: Yaradanın adı ile şuan duyduğum bütün acıların bütün şerrinden Allah'ın kudretine sığınırım.

Fazileti çok yüksek başka bir diş ağrısı duası da şu şekildedir.

Elif lam mim sad. Kaf ha ya ayın sad Ha mim ayın sin kaafLa ilahe illa hüve rabbül arşil azimi. Üskün eyhüvel vec’u billezi in yeşe yüskiniirriyhafeyazlelene revakide ala zahirihi ve lehü ma sekene filleyli vennehari vehüveassemiy’ ul aliymü.''

Bu duayı okurken sağ elinizin işaret parmağını ağrı çekmenize neden olan dişin tam üzerine koyun ve başında Euzü besmele çekerek 3.5 veya 7 defa okuyun. Allah'ın izni ile diş ağrısından kurtulacaksınız.

Ağrı ve sızılar için okunacak çok etkili bir dua:

Ve tera’l-cibale tehsebuha camideten ve hiye temurrumerra’s- sihab. Sun’allahillezi kule şey’in innehu habirun bima tef’elun.

Bu dua aynı zamanda ayeti kerimedir. Ağrıyan dişe okunduğu takdirde mutlaka fayda verecektir. Yalnız duaların kabul olmaları ettiğiniz duaya inanmakla mümkündür. ''Ben okuyorum ama nasıl olsa geçmez'' düşüncesi ile okunan hiç bir dua fayda vermez. Çünkü Allah-u teala kendisinden ümit kesenin duasını kabul etmez. Şifa için veya başka bir konu da dua edildiğinde o duanın kabul olacağına inanmak gerekir.
 
]]>
Diş Ağrısı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-agrisi.html Wed, 28 Nov 2018 17:56:32 +0000 Diş Ağrısı, Günlük yaşantımızda herkesin başına gelen ve çok can sıkan bir durumdur. Diş ağrısı bazı durumlarda dayanılmaz sancılar yaratabilir. Diş ağrısı küçük büyük herkesin en büyük sıkıntılarından bi Diş Ağrısı, Günlük yaşantımızda herkesin başına gelen ve çok can sıkan bir durumdur. Diş ağrısı bazı durumlarda dayanılmaz sancılar yaratabilir. Diş ağrısı küçük büyük herkesin en büyük sıkıntılarından bir tanesidir. Diş ağrısını geçirmek için neler yapmayız ki. Ağrının yanında bir de ağız kokmasına neden olmaktadır. Birçok yöntem uygularız. Sırf bu diş ağrısını geçirmek ve ağız kokusunu engellemek için.  

Diş Ağrısının Nedenleri,

Diş ağrılarının en önemli nedenlerinden bir tanesi dişin çürümesidir. Dişlerin çürümesi ağrılara neden olur. Ağız içerisinde meydana gelen bakteriler dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Diş çürümesinin sebeplerinden bir diğeri de yediğiniz yemeklerin kırıntıları diş aralarında kalmasıdır. Flüor eksikliği de diş çürümelerine neden olmaktadır. Dişlerin düzenli bir biçimde fırçalanıp temizlenirse yemek yediğinizde dişlerinizin arasında kalan besin atıkları, bakteriler aracılığıyla parçalanır. Bu parçalanmış olan besin atıkları, salgılanmasıyla ve mikropların üremesini sağlar ve diş plağını meydana getirirler. Orada biriktirerek birikinti oluştururlar. Bu birikintilere diş plağı denilir. Bakterilerin yemek artıklarını ağız içerisinde parçalamasıyla asitler meydana gelir. Bu asitler diş minesine zarar vererek dişin kemiklerinde oyuklar meydana getirir. Bu oyuklar erken önlem alınmadığında bir süre sonra iyice derinleşerek büyümeye neden olur. Böylece zaman içerisinde dişin yumuşak olmayan kısmı mine tabakası aşındıktan sonra daha çabuk oyulmaya elverişli olan yumuşak dokuya ulaşılır. Dişte meydana gelen bu oyulmalar dişin öz kısmına ulaşmaktadır. Dişteki çürümenin diş özüne ulaşmasının arkasından diş ağrıları meydana gelmektedir. Diş ağrıları insanda yoksa diş sağlığının yerinde olduğunu söyleyemeyiz. Bakterilerin diş özüne ulaşmasının ardından bu bölgede iltihaplanmalar meydana gelir. Bu duruma ise apse denir. Çürük, diş özüne ulaştıktan ve özel olarak bölgede apse oluşturmuşsa dişin tedavi edilme şansıda kalmamıştır. Ve bu durumda diş ağrılarına neden olmaktadır. 

Diş ağrısının bir diğer nedeni ise dişlerle kırılması güç olan kabuklu yemişlerin kırılmasıdır. Örneğin; çekirdek, fındık, ceviz vb. Diş ağrılarının bir başka nedeni diş fırçalamamak, çok sıcak ya da çok soğuk bir şeyler yeyip içmek. Bu durum dişlerde ağrılara neden olmakta ve diş minesine zarar vermektedir. 
Şeker içeren besinlerin çok tüketilmesi, dişlerin çürümelerine neden olduğu için ağrılara sebep olur. 

Diş AğrısıDiş Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılabilir,

 • Diş ağrına yarayan en önemli bitkilerden biri olan karanfildir. Karanfilin hem yağı hem de taneleri diş ağrısı için kullanılmaktadır. Karanfilin antibakteriyel özelliği vardır. Uygulanan bölgede uyuşma meydana getirmektedir. Birkaç tane karanfili ağrıyan dişiniz ile damağınız arasına koyup belli bir süre beklettikten sonra uyuşma meydan getirdiğini göreceksiniz. Karanfil yağını da bir pamuğa sürüp ağrıya dişiniz ile damağınız arasında belli bir süre beklettikten sonra diş ağrınız da azalma meydan gelecektir. 7-11 tane kuru karanfili bir yerde ezip, bir su bardağının yarısını doldurup içerisine ezdiğiniz karanfilleri ekleyin. 5-10 dakika dinlendirdikten sonra elde edilen bu su ile ağzınızı gargara yapın. Yarım su bardağının altında kalan karanfil posalarını da ağrıya dişinizin üzerine yerleştirin. Bir süre sonra ağzınızda uyuşmanın meydana geldiğini göreceksiniz. Antibakteriyel özelliği dişlerde meydana gelen iltihabın azalmasına yardımcı olmaktadır. Karanfilleri ağızda tam uyuşma olana dek bekletin. Yutmamaya özen gösterin.  
 • Diş ağrısına iyi gelecek bir diğer bitki soğandır. Soğanı biraz çiğneyerek ağrıyan dişinizin üzerinde bırakın. Ya da bir parça soğanı direk ağrıyan dişin üzerinde bırakın. Soğanın antiseptik özelliğinden dolayı ağrılara yarar fayda sağlayacaktır.
 • Diş ağrılarına]]> Diş Beyazlatma https://www.disbakimi.gen.tr/dis-beyazlatma.html Thu, 29 Nov 2018 12:21:11 +0000 Diş beyazlatma, dişler tüketilen yiyecek, içecek, kullanılan sigara gibi pek çok nedenden dolayı zamanla beyazlığını kaybederek sararmaya başlar. Diş rengi sarı, kahverengi, daha farklı renklerde ya da lekeli bir ha Diş beyazlatma, dişler tüketilen yiyecek, içecek, kullanılan sigara gibi pek çok nedenden dolayı zamanla beyazlığını kaybederek sararmaya başlar. Diş rengi sarı, kahverengi, daha farklı renklerde ya da lekeli bir hale gelebilir. Diş beyazlatma dişlerde oluşan bu renk değişiminin tıbbi ya da doğal olarak giderilme işlemidir. Dişlerde oluşan renk değişimi ya da lekeler kişinin estetik anlamda kaygı yaşamasına, gülüşünü saklamasına ya da konuşmaktan kaçınmasına yol açabilir. Diş beyazlatma işlemi basit yöntemler ya da tedaviler uygulanarak gerçekleştirilebilir. Dişlerde, çürük, iltihap, diş eti hastalıkları mevcutsa diş beyazlatma işleminden önce bu tarz rahatsızlıkların giderilmesi gerekir. Diş gelişimi tamamlanmayan çocuklarda, gebelik döneminde ya da bebek emziren anneler için diş beyazlatma işlemi yapılmamalıdır.

  Dişlerde yapısal bozukluklar henüz dünyaya gelmemiş anne karnındaki bebekte annenin gebelik döneminde kullandığı ilaçlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrca çocukluk döneminde sık antibiyotik kullananlarda, yanlış beslenenlerde, sigara içenlerde, çeşme suyu içenlerde dişlerde renk değişimine rastlanabilir. Dişlerde oluşan ve fırçalamayla yok olmayan lekeler iç renklenme olarak adlandırılır. Bu tarz problemler için diş beyazlatma teknikleri kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edilebilir. Tüketilen gıdalardan, sigaradan, aşırı içilen çay-kahveden dolayı meydana gelen diş lekeleri ise dış renklenme olarak adlandırılır. Bu tür problemler ise diş tartarlarının temizlenmesiyle ortadan kaldırılabilir. Dişlerde meydana gelen lekelenme için nasıl bir tedavi uygulanacağına diş hekimi tarafından karar verilir.

  Diş BeyazlatmaDiş beyazlatma yöntemleri

  Home blaeching: Ev tedavisi olarak da adlandırılan bu yöntemde, hasta tedavisini evde gerçekleştirir. Hastaya özel olarak hazırlanmış ağızlıklar ve jel kullanılır. Tedavi 5-7 gün arasında tekrarlanır. Dişlerde meydana gelen sararma ve renk değişimi bu yöntem sayesinde tedavi edilebilir, hasta arzu ettiği beyazlıkta dişlere kavuşabilir. Hastaya özel tasarlanan ağızlık günlük 4-8 saat arasında kullanılmalıdır. Tedavinin nasıl uygulanacağı doktor tarafından hastaya anlatılır ve doktorun önerilerine harfiyen uyulmalıdır.

  Power blaeching: Diş hekimi tarafından profesyonel bir şekilde uygulanan diş beyazlatma yöntemidir. İşlem ortalama olarak 1 saat sürer. Beyazlatma işlemi için ışık ve jel kullanılır. Bu yöntem sayesinde diş tonunda birkaç ton açılma sağlanır. Uygulanan yöntemler arasında en sık tercihe dilen ve başarılı olan bir diş beyazlatma yöntemidir.

  Diş beyazlatma yöntemleri ne kadar etkili olur

  Diş beyazlatma işlemlerinin etki oranı kişinin diş yapısına bağlı olarak değişebilir. Ortalama bir rakam vermek gerekirse 6 ay ile 2 yıl arasında etkinliği devam eder. Etkinliği arttırmak için diş bakımına dikkat edilmelidir. Tüketilen içecek ve yiyeceklere dikkat etmek diş beyazlığının uzun süre muhafaza edilmesinde yardımcı olur. Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra ilk 2 hafta boyunca dişlerde renk değişimine yol açabilecek besinlerden kaçınmak gerekir. Aşırı çay- kahve ve sigara kullanılmamalıdır.

  Diş beyazlatma işleminin yan etkileri

  Diş beyazlatmak için üretilmiş ve içeriğinde az miktarda beyazlatma solisyonu bulunan ürünlerin doğru kullanıldığında hasta için hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak yine diş beyazlatmak için kullanılan jeller kişinin ağız ve dişlerinde geçici hassasiyete yol açabilir. Kişide aşırı sıcak ya da soğuğa karşı hassasiyet yaşanabilir. Ancak yaşanan hassasiyet en fazla 1-2 gün sürer. Şayet hassasiyetin süresi uzarsa kullanılan ürün bırakılmalıdır. Beyazlatma işleminden sonra doktor hasta için özel macun, krem ya da florür önerebilir. Özellikle içeriğinde potasyum bulunan diş macunları jeller nedeniyle yaşanan hassasiyete karşı kullanılabilir.

  Diş beyazlatma evde nasıl yapılır

  <]]>
  Diş Eti Ameliyatı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 00:56:59 +0000 Diş eti ameliyatı, (flap) Periodontal Flap Operasyonu lokal anestezi altında diş etlerine yapılan bir ameliyat çeşididir. Bu operasyon her defasında yarım çeneye (ortalama 6-7 diş) yapılır ve 1 saat civarı sürer. Bazı d Diş eti ameliyatı, (flap) Periodontal Flap Operasyonu lokal anestezi altında diş etlerine yapılan bir ameliyat çeşididir. Bu operasyon her defasında yarım çeneye (ortalama 6-7 diş) yapılır ve 1 saat civarı sürer. Bazı durumlarda 10 diş birden ameliyat edilebilir. Teşhis olarak diş etlerinde belirgin bir çekilme kanama, koku, kızarıklık şikayeti varsa bir periodontiste görünme zamanı gelmiş demektir. Periodontist, diş etleri alanında uzman olan kimselerdir. Muayene sonrasında size bir operasyon geçirmeniz gerektiğini söyleyebilir. Diş etlerindeki hastalığın şiddetine doğru orantıda diş sayısını tedavi etmek isteyecektir. 

  Tedavi, ilk olarak dişlerin temizlenmesi ile başlayacaktır. Doktor bir hafta ara ile iki kez dişlere derin temizlik uygulaması yapacaktır. Her temizlik yaklaşık 20 dakika sürer ve bunu bir hafta sonra ameliyat takip eder. Doktor ameliyata kadar yapmanız gereken her şeyi size bildirecektir. Ki bu da günde 6 defa bir su bardağı suya bir çay kaşığı tuz atarak bununla gargara yapmaktır. Diş temizliğinde korkulacak bir şey olmadığı gibi ameliyat da sanıldığı kadar zor değildir. İlk muayeneden yaklaşık 3 hafta sonra ameliyata alınırsınız. Ameliyat öncesi bilmeniz gereken şey; hastalıklı diş etleri dişlerin üzerinden uzaklaştırılacağı için o taraf boş kalacaktır. Yani diş etleriniz bir daha eski diş etleriniz gibi olmayacaktır. Eğer sorun aşırı çekilme ise bu sorun olmayacaktır fakat iltihap sorunu olanlar ameliyattan sonra ağız görünüşlerini beğenmeyebilirler. Onlar için de estetik diş hekimlerini tavsiye ederiz. 

  Diş Eti AmeliyatıDiş Eti Ameliyatı Yapılışı: Genellikle bir saat sürer ve lokal anestezi ile yapıldığı için hiçbir şey hissetmezsiniz. Ameliyata iki doktor ve bir asistan eşlik eder. Çenenizin iç ön kısmının ön ve arka taraflarına 8-10 kez uyuşturucu iğne yapılır. Genelde ameliyatın en zor kısmının burası olduğu kabul edilir. Bunun sonrasında diş etlerindeki iltihaplar temizlenir, dişler traşlanır ve diş etleri düzeltilerek dikilir.

  Diş Eti Ameliyatı Sonrası: Ameliyatın ardından yaklaşık 10 gün boyunca diş etleriniz gereğinden fazla hassas olacağı için sert ve katı yiyecekler ile çok sıcak veya çok soğuk içecekler tüketilmemelidir. Antibiyotik kullanacağınız için 10 gün civarı alkol alınmamalıdır. Sigara içen hastalara 10 gün içmemelerini tavsiye ederiz. Diş etleri iyileştikten sonra bakımına ayrıca özel ilgi göstermeniz gerekecektir. Özel diş ve özel diş fırçası alarak ikisini birlikte düzenli bir biçimde kullanmalısınız. Diş ipini ara sıra da olsa diş etlerinizi çok sarsmadan kullanabilirsiniz. 

  Unutulmamalıdır ki diş etleri tedavi ettirilmezse ileri zaman sürecinde sadece dişlerden etlerinden değil dişlerden de olunmuş olabilir. Birçok doktorda diş kayıplarının çoğunun diş eti hastalıklarından olduğunu dile getiriyor. 
  ]]>
  Gebelikte Diş Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/gebelikte-dis-bakimi.html Fri, 30 Nov 2018 09:41:11 +0000 Gebelikte diş bakımı, her zamankinden daha çok özen ve daha çok hassasiyet gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü karnınızdaki bebek de sizden beslendiği ve sizin olumsuzluklarınızdan etkilendiği için diş bakımınızı ihm Gebelikte diş bakımı, her zamankinden daha çok özen ve daha çok hassasiyet gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü karnınızdaki bebek de sizden beslendiği ve sizin olumsuzluklarınızdan etkilendiği için diş bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Hamilelik sürecinde vücut dengesi bozulduğu için, dişler normal zamanda yaşanan çürümeden daha çok ve hızlı bir şekilde çürüme göstermektedir. Bu çürümenin diğer sebepleri de şunlardır:
  • Gebelik hormonlarından dolayı, dişler zarar görür ve diş etleri daha çabuk kanama gösterir. Gebe kişi bu nedenlerden dolayı diş fırçalamaktan kaçınır, halbuki bu davranış yanlış bir tutumdur. Her zamankinden daha çok dikkat edilmelidir ağız ve diş sağlığına. 
  • Özellikle gebeliğin ilk aylarında oluşan mide bulantısı ve kusma olayından ötürü anne adayları diş fırçalama ve diş temizliğine gerekli özeni göstermemektedir. Halbuki böyle zamanlarda diş fırçalamamak daha büyük diş problemlerini ortaya çıkarabilir. 
  • Anne adayının gebelik boyunca tatlı ve şekerli yiyeceklere karşı daha çok istekli olursa, bu yiyecekleri yedikten sonra da dişler fırçalanmazsa çürük dişlerin sayısı artabilir. 
  • Gebe kişi, hamilelik sürecinde her zamankinden daha çok kalsiyum içerikli beslenmelidir. Çünkü bebek için ekstra kalsiyum ihtiyacı oluşur ve bu kalsiyum anne tarafından alınmazsa, bebek ihtiyacı olan kalsiyumu annesinin kemiklerinden temin eder. Böylece bebek asla kalsiyumsuz kalmaz fakat annenin kemik ve dişleri bu durumdan kötü şekilde etkilenebilir. 
  • Gebelikten dolayı östrojen ve progesteron hormon seviyeleri arttığı için, buna bağlı olarak diş üzerinde plak birikimi de artacaktır. Bu sebeple bu süreçte mümkün olduğu kadar daha sık diş fırçalamak gerekir. 
  Gebelikte Diş BakımıGebelikte Ağız ve Diş Sağlığı
  Plak birikimi ve diş eti rahatsızlıkları ile birlikte hamilelik dolayısıyla hormon değişiklikleri oluşumu birbirleriyle ilgili bir durumdur. Bu yüzden gebe kişi, hamilelik öncesinde mutlaka tam olarak bir ağız ve diş muayenesi yaptırmalıdır. Ağızdaki sorunlu dişler tedavi edilmeli, ağız genel anlamıyla yeterli hijyene kavuşmalı ve gebelik düşünen kişi, dişleri için gerekli bakımı yapmayı alışkanlık haline getirmelidir.

  Hamilelikte görülen hormon artışı sebebiyle, ağız ve dişler bakteri oluşumu ve dış etkenler için daha hassas bir duruma gelir. Anne adayı en az günde iki kere dişlerini fırçalamalı, sürekli diş ipi kullanarak plak oluşumunu en aza indirmeye çalışmalı ve bu bakımları her gün aksatmadan yerine getirmelidir. Ilık ve tuzlu su, dişlerdeki hassasiyet oluşumunu azalttığı ve diş etlerini rahatlattığı için, gebe kişi bu süreçte ılık ve tuzlu su ile gargara yapabilir. Kusma durumu yaşayan gebe kişiler, kusmadan hemen sonra ağızlarını bol su ile yıkamalıdır. Kusma yaşandıktan yarım saat kadar sonra ise dişler mutlaka fırçalanmalıdır. 

  Gebelikte diş doktoruna gitmek, sanıldığı gibi yapılmaması gereken bir durum değildir. Hatta bilinenin aksine, diş sağlığınızda herhangi bir olumsuzluk farkediyorsanız zaman kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Çünkü artık dişinizde yaşanan problem sadece sizi değil bebeğinizi de etkileyebilir. Bu yüzden gerekli diş muayeneleri ve kontrolleri aksatmadan tamamlanmalıdır. Herhangi bir özel rahatsızlık yada başka bir engel olmadığı sürece, hamilelikte diş çekimi, diş onarımı ve tedavisi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu dönemde yapılacak tedaviler için şu hususlar göz ardı edilmemelidir:
  • Diş veya diş eti iltihabı gibi acil muayene gerektiren durumlarda, bu enfeksiyonun tedavisi için uygulanacak yöntemin, bebeğin gelişimini olumsuz etkilememesi için mutlaka bir jinekologtan yardım ve öneri alınmalıdır. Eğer engel teşkil eden bir durum yoksa tedavi uygulanmalıdır. 
  • İlk üç aylık sürede bebeğin organ oluşumları gelişim gösterdiği için, bebeği etkileyecek bir dental tedavi uygulanmamalıdır. 
  • Son üç aylık s]]> Diş İpi https://www.disbakimi.gen.tr/dis-ipi.html Sat, 01 Dec 2018 08:28:32 +0000 Diş İpi, tam bir ağız bakımı için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir. Diş fırçalamakla dişlerimizin tüm ara yüzeylerine ulaşamayız. Diş ipi kullanımı diş ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede ve ağız sa Diş İpi, tam bir ağız bakımı için yalnızca dişleri fırçalamak yeterli değildir. Diş fırçalamakla dişlerimizin tüm ara yüzeylerine ulaşamayız. Diş ipi kullanımı diş ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede ve ağız sağlığımızı korumada yardımcı olur. 

   Diş ipleri nasıl kullanılır Daha etkili diş ipi kullanımı için nelere dikkat edilmeli:
   Diş ipleri her iki elin baş parmakları veya işaret parmakları arasında gergin tutarak dişlerin arasına girilip temizlenmesi şeklinde uygulanır. Köprü gövdeleri ise gövde altına girebilecek şekilde üretilmiştir. Diş ipleriyle gövdenin altı temizlenir. Diş ipi kullanırken diş etinin tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.

   Diş ipinde maksimum fayda sağlamak için:
   • Yaklaşık 40 santimetrelik diş ipi olarak ipliğin büyük bir bölümü ise orta parmaklarınızın çevresine sarın.
   • Diş ipini baş parmak ve işaret parmakları arasına gergin tutarak dişleriniz arasına nazikçe aşağı ve yukarı doğru hareket ettiriniz.
   • Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz olan yerini kullanın.
   • Diş ipini çıkarmak için ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareket ettiriniz.
   Diş İpiDiş ipi kullanımı faydaları ne kadar bir sürede gösterir:
   Diş ipi kullanımı ilk günden itibaren  faydalarını görürsünüz. Diş ipi kullandıktan sonra dişleriniz ve diş etleriniz daha temiz olur. Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı yerlere diş ipi ulaşır. Nefesiniz tazelenir ve diş etlerinizin sağlığı iyileşir. Kısa bir süre sonra farkı hissedeceksiniz. Diş ipi kullanımı günlük yaşantınızın  bir parçası olacaktır.
   ]]>
   Diş Sağlığı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-sagligi.html Sat, 01 Dec 2018 09:49:31 +0000 Diş Sağlığı, Diş ve diş etleri sağlığı en önemli sağlık sorunları arasında bulunur. Fakat yaşamımızı  doğrudan tehdit etmediği için pek fazla önemsenmez. Dişlerin görevi çiğnemek ve öğütmek olmakla birlikte, k Diş Sağlığı, Diş ve diş etleri sağlığı en önemli sağlık sorunları arasında bulunur. Fakat yaşamımızı  doğrudan tehdit etmediği için pek fazla önemsenmez. Dişlerin görevi çiğnemek ve öğütmek olmakla birlikte, konuşmamız ve yüzde görünümüzde estetik açıdan önemlidir. Dişleri eksilmiş insanlar çiğnemede, ısırmada ve konuşurken bazı sesleri çıkaramazlar. Diş sağlığımızı en çok diş çürükleri ve diş eti iltihapları tehdit eder, diş sağlığı bozulduğunda vücudumuzda diğer organları da etkileyebilir, eklemler, kalp, böbrek gibi.

   Dişlerin gelişim sürecinde ilk başta süt dişleri çıkar daha sonra bunlar dökülerek yerini asıl kalıcı dişler alır. Diş sağlığımızı etkileyen diş eti iltihapları ve diş çürüklerdir, diş eti iltihapları çene kemiği erimesine kadar sebep olabilir. Diş sağlığımız için dişlerimizin bakımı düzenli şekilde yapmamız gerekir günde en az iki kere fırçalanması önemlidir. Diş sağlığımızı korumak için gerekli proteinler alınmalıdır.

   Diş sağlığı için beslenme önerileri:
   • Şekerli ve yapışkan maddeler öğün aralarında tüketilmeli.
   • Şekerli besinler ve gıdalar tüketildikten sonra mümkünse dişler fırçalanmalı değilse  ağız çalkalanmalı veya bir bardak su içilmelidir.
   • Şekerli ve tatlı besinler yendikten sonra ağza bir parça peynir alınarak yenmesi şekerin çürük yapmasını önler.
   • Öğün aralarında sert diş etlerine masaj yapacak gıdalar yenmeli (havuç, elma ve benzerleri gibi).
   Diş SağlığıDiş dostu olarak kabul edebileceğimiz gıda maddeleri :
   • Süt ve süt ürünleri.
   • Rafine edilmemiş hububat diş sağlığı açısından tercih edilmeli.
   • İçeriğinde fosfat bulunmasından dolayı yer fıstığı diş dostu olarak kabullenilir.
   Diş çürükleri eskiye oranla ülkemizde artış göstermektedir. Bunun nedeni doğal gıdalar almamaktan kaynaklanıyor. eskiden insanlar daha doğal gıdalarla ve sert gıda maddeleri tükettikleri için dişler doğal yollardan kendini temizliyor ve daha az çürükler oluşuyordu. Diş çürükleri dişin yapısını bozar ve dişte oyuklar açar. Dişlerin ağrımaması sağlıklı olduğu anlamına gelmez, diş minelerinde gözle göremeyeceğimiz oyuklar oluşabilir ve ilerleyen zamanlarda kendini gösterir. Bundan dolayı dişlerimizde ağrı olup bizi rahatsız etmese bile senede iki kere diş hekimine kontrol ettirmeliyiz. Diş parlatma tozları diş hekimlerinin tavsiyesi altında kullanılmalıdır, aşır kullanımları diş sağlığı açısından zararlıdır.
   ]]>
   Diş Macunu https://www.disbakimi.gen.tr/dis-macunu.html Sun, 02 Dec 2018 06:44:24 +0000 Diş macunu, içerisinde bol miktarda flor ve ve kalsiyum içeren bir temizlik ürünüdür. Özellikle dişlerin temizlemesinde ve ağız içi bakımda oldukça önemli ve faydalı bir ürün olma özelliğindedir. İçerdiği temizleyic Diş macunu, içerisinde bol miktarda flor ve ve kalsiyum içeren bir temizlik ürünüdür. Özellikle dişlerin temizlemesinde ve ağız içi bakımda oldukça önemli ve faydalı bir ürün olma özelliğindedir. İçerdiği temizleyici kimyasalla sayesinde diş plaklarını temizler ve diş etlerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Genellikle beyaz, kremsi bir halde ve içerdiği kimyasal maddeler ile dişleri besleyen bir ürün olma niteliğinde olan diş macunu bir çok farklı fayda verici özelliği vardır. Diş macunu her ne kadar faydalı bir ürün olsa da yanlış kullanılması sonucunda beklenilen fayda yerine zarar verici özellikler bulunabilir. Mesela diş macunu alırken katkı maddesi bulunan değilde doktor tavsiyesi üzerine hangi ürünün diş sağlığınız için faydalı olacağını öğrenerek ona göre alın. Çünkü diş ve diş eti problemleri her kişide farklı çeşitlerde olabilir bu sebepten hangi sağlık problemine sahipseniz ona göre bir diş macunu kullanmalısınız. Ayrıca bu durumun yanı sıra herkes tarafından yapılan en büyük hata ise diş macunu ıslatarak kullanmaktır. Bu şekilde yani diş macunu ıslatılıp fırçalanma yapılır ise alınması gerek fayda azalır ve diş etlerini beslemek yerine arındırıp zarar verir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulup kullanıldığı zaman diş macunu alınmak istenilen tüm faydaları verir. Bu kadar faydasının olduğu diş macunun vermiş olduğu faydaları beraber inceleyelim;

  Diş MacunuDiş macunun vermiş olduğu faydalar
  • İçermiş olduğu bileşenler sayesinde diş fırçalamasın da kolaylık sağlar ve fırçanın diş plaklarına vereceği zararlara engel olur,
  • Diş macunu içermiş olduğu aşındırıcı, yüzey gerilimini arttırıcı ve köpük yapıcı maddeler ile bakteri plaklarını temizler,
  • Diş ve diş etlerini temizleyerek bakteri oluşmasına engel olur,
  • Dişleri beyazlatarak daha sağlıklı gülüşler olmasını sağlar,
  • İçerdiği maddeler arasında olan florür ile diş minesini üst tabakasına yerleşerek asit bileşenlere karşı dişleri güçlendirir,
  • Diş ve diş minesini güçlendirdiği için diş çürümelerinin oluşmasına engel olarak daha sağlıklı dişler olmasını sağlar,
  • İçermiş olduğu bileşenler arasında bazen nane gibi maddelerinde olması sayesinde ağız içinde ferah bir koku verir,
  • Ağız içine vermiş olduğu ferah kokunun yanı sıra ağız kokusunun oluşmasına da engel olma özelliği vardır,
  • Çürümeye başlayan bir diş var ise diş içinde mineraller olmasını ve yayılmasını sağladığı için diş çürümesini yavaşlatır,
  • Diş ve diş etinde mikroplardan dolayı ortaya çıkan mikropların yok olmasını sağlar ve ağız içi hijyende yardımcı olur,
  • Diş damaklarında toplanan mikrop ve bakterileri yok ederek ağız içi ve damak yaralarının oluşmasını engeller,
  • Dil üzerini temizleyerek ağız içinde koku yapan bakterileri yok ederek temizlemede yardımcı olur.
  Görüldüğü üzere birçok faydası bulunan diş macunu ağız içi ve diş bakımında bire bir faydaları vererek sağlıklı dişler olmasında oldukça yardımcı olur. Diş macunu ile temizlenen dişler ile daha güzel ve sağlıklı gülümsemeler ortaya çıkar. Bu gülümsemeler de hem kişiye pozitif duygular yükler hemde karşısındaki insanlara güzel gülümsemeler ile pozitif duygular sağlar. Tüm bu faydaların yanı sıra diş macunu bazı durumlarda da fayda vermek yerine zarar verici durumları ortaya çıkarabilir. Mesela küçük çocuklar dişlerini fırçalar iken yanlışlıkla diş macununu yuttuğu zaman istenmeyen kötü durumlar ortaya çıkabilir. Bunun için diş fırçalar iken küçük çocukların yanında bir yetişkinin durup halini kontrol etmeleri sağlanabilir. Bu gibi durumlar için kontrollü olunmalıdır ve diş fırçalanması düzenli olmalıdır. Her gün yemeklerden donra düzenli bir şekilde az miktarda diş macunu fırçanın üzerine konulup fırçalanır ise alınmak istene faydalı sonuçlar kısa zamanda alınabilir. Ayrıca diş macunu ile fırçalandıktan sonra ağız içi bol su ile temizlenerek iyice durulanmalıdır.
  ]]>
  Diş Çeşitleri https://www.disbakimi.gen.tr/dis-cesitleri.html Mon, 03 Dec 2018 05:49:37 +0000 Diş çeşitleri: Vücudumuzun en büyük yapı taşlarından biride dişlerdir.Normal bir insan da 28 tane diş bulunmaktadır. 20 lik dişlerle birlikte bu sayı 32 ye ulaşır fakat çoğu insanın 20'lik dişlerinde sorunlar çıktığı y Diş çeşitleri: Vücudumuzun en büyük yapı taşlarından biride dişlerdir.Normal bir insan da 28 tane diş bulunmaktadır. 20 lik dişlerle birlikte bu sayı 32 ye ulaşır fakat çoğu insanın 20'lik dişlerinde sorunlar çıktığı yada hiç diş çıkmadığı için 32 adet dişi olan insanlar çok azınlıkta sayılabilir. Yiyeceklerimizin ağızda iyice çiğneyerek mekanik sindirimin kolaylaşmasını sağlar. yiyeceklerin ezilmesi ve parçalanmasını sağlayan üç çeşit dişimiz bulunmaktadır. Hayvanlar da durum aynıdır. Fakat bunlara ek olarak kendini savunma, Yiyecekleri ve nesneleri taşıma gibi görevleri de bulunmaktadır.

  Diş ÇeşitleriDiş çeşitleri ve görevleri:
  • Azı dişleri: Yiyeceklerimizin iyice ezilerek öğütülmesine ve sindirimin kolaylaşmasını sağlarlar. 8 adet alt çenede 8 adet de üst çenede bulunurlar. Büyük azı dişleri ve küçük azı dişleri olarak iki bölüme ayrılmaktadırlar.
  • Yirmi yaş dişleri: Genelde 20 yaşlarda 4 tane daha çıkar bunlar da 20' lik dişlerdir.Ayrıca bu dişlere akıl dişleri de denilmektedir. Fakat insanların yaşları ilerledikçe çene kemikleri de küçüldüğü için bu dişler çenede yer bulamamakta ve çıkmakta zorlanmaktadırlar. Bu yüzden 20 yaş dişlerini çoğu insan kullanamaz ve kaybetmek zorunda kalırlar. Kimi zaman da kişinin ömrü boyunca bir ağrı yapmazsa eğer çene içinde gömülü olarak kalabilirler.
  • Köpek dişleri: Bu dişlerde kesici bir göreve sahiptir. Kesici dişlerin sağında ve solunda bulunmaktadır. Alt ve üst olarak toplam 4 adet bulunmaktadır. Daha kolay bir sindirime yardımcı olurlar.
  • Kesici dişler: İnce ve keskin bir yapıya sahiptir. 4 tane alt çenede 4 tanede üst çenede bulunmaktadır. Koparma ve kesme görevlerini üstlenmektedirler.
  • Süt dişleri: Bebek altı aylıkken çıkmaya başlar ve çocuk 6 yaşına geldiğinde yerini kalıcı dişlere bırakmaktadır.
  Dişlerimiz sindirimin başladığı ilk bölüm olduğunu kesinlikle unutmamalı ve dişlerimizin hijyeni ve bakımı konusunda her zaman özenli olmamız gerekmektedir. Günümüzde dişlerimizi kaybettiğimiz zaman hayatımızı kolaylaştırmamız için diş hekimleri protez dişler, takma dişler, köprü dişler yaparlar. Her ne kadar kendi dişimiz gibi gözükse de hiç bir zaman asıl dişlerimizin yerini tutamazlar.
  ]]>
  Protez Diş Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/protez-dis-bakimi.html Mon, 03 Dec 2018 14:47:30 +0000 Protez diş bakımı, kendi diş ve ağız temizliğimize ne kadar özen gösteriyorsak, protez dişlerimizin de aynı bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. İster hareketli ister sabit protez olsun gerekli bakımı ihmal ettiğimizde, prote Protez diş bakımı, kendi diş ve ağız temizliğimize ne kadar özen gösteriyorsak, protez dişlerimizin de aynı bakım ve temizliğe ihtiyacı vardır. İster hareketli ister sabit protez olsun gerekli bakımı ihmal ettiğimizde, protez aralarında biriken bakteriler çoğalarak diş eti rahatsızlıkları, çürük ve ağız kokusuna yol açabilir. Herhangi bir şikayet hissedilmese bile altı ayda bir protez dişler, diş hekimi kontrolünden geçmelidir. Halk arasında takma diş olarak bilinen protez dişler, kaybedilmiş dişlerin yerine konan yapay aygıtlardır. Böylelikle kişinin, gerek estetik yönden gerek fonksiyonel ihtiyaçları karşılanır. 

  Diş protezine ilk başlandığında, ağzınız için büyük olduğunu, her an çıkıp düşecekmiş yada dudaklarınızı dışarıya doğru ittiğini hissedebilirsiniz. Diş protezine alışma süresince bu geçici ve normal durumdur. Özellikle yemek yerken tat alma ve sıcaklık hissiniz biraz değişebilir. Yumuşak yiyecekleri tüketebilirsiniz. Çiğnerken yavaş ve ağzınızın iki tarafını da aynı anda kullanın. Eğer protez aralarına kaçan yiyecek parçaları rahatsız ediyorsa, piyasada bulunan güvenilir protez yapıştırıcıları alabilirsiniz. Konuşurken bazı sözcükleri zorlukla çıkarabilirsiniz. Endişelenmeyin, dilinizin zamanla alışabileceği normal bir olaydır. Sesli olarak kitap veya gazete okuyup 's' ve 'f' harflerini çıkarmaya çalışın. 15 günle 3 ay içinde diş protezine alışacak ve kendinizi daha rahat hissetmeye başlayacaksınız.

  Protez Diş BakımıProtez diş çeşitleri:
  Tıpkı ilaçlar gibi protez dişler de, hastanın durumuna göre değişim göstermektedir. Örneğin; tüm dişlerini kaybetmiş bir hastaya Total diş protezi uygulanır. Genellikle yaşlı hastalar için tercih edilen ve dişlerin % 90' ın kaybedilmiş olduğu durumlarda Hareketli protezler yapılır. Bu, hastanın kendi kendine takıp çıkarabildiği bir çeşittir. Birkaç tane dişin kaybı yaşandığı durumlarda ise, Parsiyel protez uygulanır. Dişler, kanca gibi meteryallerle ağza sabitlenir. Bir diğer protez diş, Kron-köprü benzeri yapıştırmalı sabit protezlerdir. Ancak diş doktorları tarafından çıkarılabilir. Kısmen diş eksikliği olan kişilerde de estetik görünümlü olan Hassas protezler kullanılır.

  Protez diş bakımı nasıl yapılmalı
  Protez temizliği en az günde iki kere yapılmalıdır. Plak ve leke oluşumunu önlemek için özellikle yatmadan önce düzenli olarak temizlenmelidir. Protez temizliğinde, fırçalama önemli faktördür. Fakat fırçalanması mümkün değilse protezler için özel üretilmiş temizleyici ve solüsyonlar kullanılabilir. Öncelikle bol su ile yıkayıp protezin tüm yüzeyini temizlemeye dikkat etmelisiniz. Burada ki amaç, bakterilerin üremesini engellemek ve dişlerde gerekli temizliği sağlamaktır. Protezi çizecek veya leke oluşumuna neden olabilecek aşındırıcı tozlar kullanılmamalı. Protezin düşüp kırılmasını önlemek için lavaboya yumuşak havlu koyabilirsiniz. Çünkü, temizleme sırasında protez kayganlaşacak ve tutmanız zorlaşacaktır. Özel sıvılar veya su içine atılan tabletler de protez temizleme yöntemlerindendir.Asla farklı amaçlarla üretilmiş kimyasal temizleyiciler protezlerde kullanılmamalıdır. Bir miktar sirkeli suda bekletmek protezdeki bakterileri yok etmekte yardımcı olacaktır.
  ]]>
  Beyaz Diş https://www.disbakimi.gen.tr/beyaz-dis.html Tue, 04 Dec 2018 09:45:48 +0000 Beyaz diş, Diş Çene kemiklerinin üzerine dizilmiş olan, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan beyaz renkli, küçük sivri ya da sert olan organlara denir. Dişler sindirim sisteminin başlangıcında ağız içerisinde bulunan ve be Beyaz diş, Diş Çene kemiklerinin üzerine dizilmiş olan, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan beyaz renkli, küçük sivri ya da sert olan organlara denir. Dişler sindirim sisteminin başlangıcında ağız içerisinde bulunan ve besinlerin sindirimi için yapılmış bir organdır. Bu mekanik sistem konuşma kadar dış güzellik görüntüsü açısından da önemlidir. Dişler aynı zamanda biz insanlarda çiğneme ve konuşma özellikleri için kullanılsa da, hayvanlarda kendini koruma ve savunma amaçla kullanılır.

  Dişler doğası gereği, krem rengi kemiksi renk dediğimiz beyazın tonlarına ait renklerden oluşur. Dişlerin rengini insan vücudundaki diş mineleri ve renk pigmentleri belirler. Bazı insanlarda dişler biraz daha sarımtırak olduğu için Beyaz Diş görünümü elde etmek için birçok yola başvurur. Beyaz dişlerin renk değişiklikleri, sigara, tütün, çay, kahve gibi  ürünleri çok kullanan kişilerde görülebilir. Bunun dışında vücutlarındaki renk pigmentlerinden kaynaklanan sarımtırak dişler vardır.  

  Dişlerinizde çay, kahve gibi içecekler yüzünden kararmalar meydana geldiyse evde birkaç yöntem ve bunları zaman içerisinde temizleyebilirsiniz. Karbonat ve sofra tuzu ile dişleri fırçalamak ve bunları günde en az bir defa tekrarlamak dişlerdeki lekelenmeleri giderebilir. Her gün bu uygulamayı yaptığınızda otomatik olarak dişlerinizde gözle görülür bir beyazlık elde edebilirsiniz. Bunun dışında gargara yapmak diş macununuzu beyazlatıcı özelliklerde almakta faydalıdır. dişlerinizin doğal rengi zaten beyaz değil ise, tamamen beyaz bir dişe sahip doğal temizlemeler ile mümkün değildir.

  Beyaz DişBeyaz dişlerin, kolaylaşması önemli sebeplerinden bir tanesi de annenin hamileyken kullandığı veya çocukken kullanılan bazı antibiyotiklerden kaynaklı da diş renkleri değişebilir biraz daha koyulaşmış gözükebilir içtiğiniz klorlu su bardağı tutunda kendi diş renginin koyulaşmasına neden olabilir.

  İnsanların etkileyici bir gülümseme için anahtar olarak gördüğü şey bembeyaz pırıltılı dişlerdir. Dişlerin doğal renkleri yıllar içerisinde kullandıkları çay kahve sigara gibi içeceklerin etkisiyle değişebilir.

  Diş beyazlatmaya başlayacağınız ilk şey ağız muayenesidir. Muayene de diş çürükleri, porselen kaplamalar, minedeki çatlaklar belirlenir. Uygulanacak olan beyazlatma işlemi dişleri istenilen beyazlığa getirirken dolguların ve ağızdaki porselenlerin rengi değişmez onların renkleri sabit kalır.

  Bunun dışında, kendinize ait olan yöntemler ile doğal renklerine dönüştürebilirsiniz. Beyaz dişler için, size örnek olarak verebileceğim çilek ve karbonatı kullanarak dişlerdeki lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Çilek ve karbonatı hem kanamayı durdurmak için hem de dişlerin üzerinde oluşan tartar tabakasını önlemek için kullanabilirsiniz. Diş fırçanız yardımıyla çilek ve karbonatı karıştırıp dişlerinize ve diş etlerinize uyguladığınızda hem dişlerinizin renklerinin beyaza doğru açıldığını hemde dişlerinizdeki kanamaların azaldığını göreceksiniz.

  Beyazlatıcı diş macunlarının lekeler üzerinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Günde en az iki defa kullanmanız durumunda sigaranın ve sigara gibi rengi çıkacak gıdaların ve içeceklerin dişlerinize yaptığı kararmalardan kurtarabilirsiniz. 
  ]]>
  Diş Teli Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-teli-bakimi.html Wed, 05 Dec 2018 06:27:58 +0000 Diş Teli Bakımı, Dişler insan sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. İnsan hayatını tehdit eden birçok hastalığın sebebi dişler olabilmektedir. Hem estetik açıdan, hemde sağlık açısından son derece büyük bir öneme Diş Teli Bakımı, Dişler insan sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. İnsan hayatını tehdit eden birçok hastalığın sebebi dişler olabilmektedir. Hem estetik açıdan, hemde sağlık açısından son derece büyük bir öneme sahip olan dişlerin bakımı da çok önemlidir. Dişlerimiz sağlığımızın yanı sıra dış görünüşümüzü de etkilemektedir. Dişler sebebi ile bozulan ağız ve çene yapısı veya gülümsediğiniz de muntazam görünmeyen dişler insanın görünüşünü tamamen değiştirmekte ve çevresinde olumsuz bir etkiye sahip olmasına neden olmaktadır.

  Ağız ve diş sağlığı konusunda ortodonti son yıllarda önemli gelişmeler sağlanmaktadır. Dişlerin muntazam görünmesini sağlamakta diş telleri ile çok iyi neticeler sağlamaktadır. İyi bir uzman tarafından uygulanan diş teli yöntemi dişlerin muntazam görünmesini sağlamak için yeterli bir tedavi olacaktır. Fakat diş teli tedavisinde bazen teller yıllarca ağız içinde ve dişlere paralel kalacağı için yeterli bakım uygulanmadığı takdirde ağzın kokmasına ve daha önemlisi diş çürümelerine neden olmaktadır. Bu nedenle diş teli kullanan kişilerin diğerlerine göre ağız ve diş bakımına çok daha fazla önem vermeleri gerekmektedir.

  Diş teli bakımı nasıl yapılır

  Sağlıklı bir ortodonti tedavisi için ağız hijyeni çok büyük önem taşır. Ortodonti tedavisi gören kişinin en çok dikkat etmesi gereken husus diş teli temizliğidir. Diş teli bakımı diş çürüklerini, diş eti iltihaplarını  ve oluşabilecek diğer komplikasyonları önlemektedir. Diş teli kullanan hastalar sürekli yanlarında diş fırçası bulundurmak zorundadır.

  Diş teli kullanan hastalar diş tellerine zarar vermemek için kesinlikle yumuşak uçlu diş fırçası kullanmalıdır. Elektrikli veya şarjlı diş fırçaları orta hızda kullanıldığı takdirde diş telleri için güvenlidir. Sadece fırçanın sert kısımlarının braketlere çarpmamasına dikkat edilmeli. Günde en az 3 kere diş fırçalanması önerilmektedir. Ayrıca şekerli bir gıda tüketildikten sonra da dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

  Normal diş fırçalamanın haricinde Diş aralarına ulaşmak için arayüz fırçası kullanılmalıdır. Ortodonti amaçlı kullanılan ara yüz fırçaları daha sert olmaktadır.

  Diş bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da diş macunu seçimidir. Kullanılan diş macununun dişleri güçlendirip koruması fluoridli ağız bakım suları da mevcuttur. Bu ürünlerin tercih edilmesi çok daha iyi bir bakım sağlayacaktır. 

  Yıllık kontroller haricinde yılda en az bir defa ortodonti uzmanını ziyaret ederek dişlerinizi kontrol ettirmeniz iyi olacaktır.

  Diş tellerimin bakımı için uzak durulması gereken gıdalar nelerdir

  Diş teli olan kişilerin yedikleri diş bakımı kadar önemlidir. Diş tellerinde ve dişlerde kalıcı lekeler oluşturabilecek gıdalardan uzak durmak gerekir. Mesela diş tellerine en çok leke yapan gıdalar, siyah üzüm, köri sosu, böğürtlen ve şarap gibi boyama özelliği olan yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Ayrıca diş tellerine yapışacak şekerli yapışkan gıdalardan da uzak durulması iyi olacaktır. Ceviz fındık, badem gibi sert kabuklu yemişlerin diş ile kırılmaya çalışılması hem dişlere hemde diş tellerine zarar verecektir. Kesinlikle denememek gerekir.
  ]]>
  20 Lik Diş Ağrısı https://www.disbakimi.gen.tr/20-lik-dis-agrisi.html Wed, 05 Dec 2018 16:24:10 +0000 20 lik diş ağrısı, Hemen hemen herkesin hayatının belirli dönemlerinde yaşamış olduğu korkunç ağrılardan biridir. 20 lik diş ağrısı çeken kabir azabı çekmez diye halk arasında bir söylenti bile vardır. 20 lik dişler d 20 lik diş ağrısı, Hemen hemen herkesin hayatının belirli dönemlerinde yaşamış olduğu korkunç ağrılardan biridir. 20 lik diş ağrısı çeken kabir azabı çekmez diye halk arasında bir söylenti bile vardır. 20 lik dişler diğer dişlere göre çok çabuk çürürler. Çıkana kadar da deyim yerindeyse ömürden ömür alırlar. Bu dişler genel de en arkada oldukları için çürüdüğü hissedilmez ve fırçalama konusunda da insanlar en arkadaki dişlere çok fazla özen göstermemektedirler. Doktorlar genelde 20 lik diş ağrısında bu dişlerin çekilmesinden yanadırlar. İnsanlarda genelde 20 yaşına geldiklerinde çıkarlar dişlerimizin en arka kısmında bulunurlar. İnsanlar 20 yaşına gelene kadar ağzında buluna diğer dişler iyice yerleştiği için 20 lik dişlere çoğu zaman yer kalmaz. Bunun sonucu olarak dişler yan, eğri, batık olarak çıkmaya çalışırlar. Buda bizim için çekilmez ağrılara neden olur. 20 lik diş ağrısı çok ağır baş ağrısı, mide bulantısı yapabilir. Genelde migren ağrısı ile karıştırılabilir. 20 lik dişler çürüdüğü zaman bütün dişlerimiz ağrıdığını düşünürüz. Bu tip dişler cerrahi yöntem ile alınmak zorunda kalınabilir.

  20 Lik Diş Ağrısı20 lik diş ağrısının nedenleri:
  • Diş çürükleri
  • Migren, sinüzit gibi rahatsızlıklar
  • Diş eti rahatsızlıkları
  • Gömülü kalmış dişler
  • Diş minesinin çatlaması ve aşınması
  20 lik dişlerimiz ağrıdığı zaman yapabileceklerimiz nelerdir
  • Aktardan yada çeşitli eczanelerden alacağımız karanfil yağını bir pamuk yardımıyla ağrıyan dişimizin üzerine koyabiliriz. Karanfil ağrı kesici ve mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
  • Ezilmiş ve tuz katılmış sarımsağı ağrıyan dişin üzerinde bir miktar bekletmemiz gerekmektedir.
  • Ağrıyan dişin yan tarafına buz koyabiliriz.
  • Sarımsak iltihabın basıncını azaltır. Bu yüzden sarımsakta koyulabilir.
  • Ağrıyan diş de diş ipi kullanılmalı gıda artıklarının temizlenmesi sağlanmalıdır.
  • Çeşitli ağrı kesici ilaçlar.
  Tabi ki bunlar geçici çözümlerdir. Bu yüzden en yakın zamanda bir diş hekimine kesinlikle gidilmelidir. Doktor iltihabın iyileşmesi için antibiyotik tedavisine başlayacak iltihap temizlendikten sonra ne yapılacağına karar verecektir. 20 lik dişler diğer dişleri sıkıştırdığı için bazı hastalarda dişlerin birbirlerinin üzerine binerek çarpık görüntüler ortaya çıkmasına neden olurlar. Bazı durumlarda 20 lik diş ağrısı çeken insanlar rakı, kolonya, araba aküsü nü bile dişleri için kullanabilmektedirler. Bunlar tamamen kulaktan dolma bilgiler olup geçici çözümlerdir. Diş etinde iyileşmesi zor tahribatlara yol açabilirler.
  ]]>
  Diş Eti Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-bakimi.html Wed, 05 Dec 2018 17:29:29 +0000 Diş eti bakımı, sağlık sorununun önlenmesinde en ciddi vazife bireyin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı olarak kalması için, gündelik ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteri Diş eti bakımı, sağlık sorununun önlenmesinde en ciddi vazife bireyin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı olarak kalması için, gündelik ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekiyor. Diş hekimine periyodik gidilmesi de benzer derecede mühimdir. Gündelik ağız bakımı işlemleri diş taşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, fakat tamamıyla önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği ya da öbür temizlik araçlarıyla erişilemeyen bölgelerin bir diş doktoru aracılığıyla değerlendirilmesi var olan diş plağı ve/veya diş taşının uzaklaştırılması bakımından gereklidir. 

Diş eti hastalıklarının rehabilitasyonu nedir 
Diş eti hastalığının erken çağında tedavi, dişler üzerinde bulunan plak ve diş taşlarının temizlenmesi ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem diş etinde iltihaba yol açan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını olanağı sağlar. Çoğunlukla bu tedavi, diş etinin dişe adaptasyonu ya da diş etinin büzülerek cebin elimine olması amaçlı yeterlidir. Diş eti hastalığının erken çağında vakaların çoğunluğunda, diş taşının temizlenmesi, plak yapısının uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben gündelik etkili ağız bakımı oldukça başarılı bir tedavi açısından yeterlidir. Ek olarak ilerlemiş vakalar cerrahi rehabilitasyonu gerektirebilir. Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizleyebilmek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve ek olarak basit temizlenebilir bir diş eti formu oluşturmaktır. Diş eti hastalığının tedavisi sonrasında hasta kişilerin itinalı olarak diş hekimi aracılığıyla kontrol edilmesi, plak denetimi ve yepyeni diş taşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Ama unutmamak gereklidir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi amaçlı hiçbir işlem bireyin gündelik ağız bakımı işlemlerini etkili bir biçimde uygulamasından ek olarak faydalı olamaz. 
 
Diş Eti BakımıDiş taşı rehabilitasyonunda başarısızlık nedenleri:  
 • Özellikle mine-sement birleşiminin apikalinde olan alanlardaki minik diş taşı partikülleri tam anlamıyla elimine edilmemişse,   
 • Birikimler temizlendikten sonra güzel polisaj işlemi yapılmamışsa,   
 • Dişler üzerindeki eklentiler temizlenmiş fakat, irritasyonun primer sebebi elimine edilmemişse,   
 • Hasta etkili bir plak denetimi yapamamışsa. 
 
Periodontal Cerrahi Sonrasında Postoperatif Öneriler: 
Yapılan periodontal cerrahi işlem sonrasında hasta yapması ve yapmaması gerekli olan işlemler ile ilgili uyarılmalıdır. Hasta Kişiye ifade edilecek öneriler; 
 • Cerrahi işlem sonrası 2 saat hiçbir bir şey yeyip içmeyiniz. 
 • Operasyon sonrasında önce 24 saat içerisinde sıcak yemek ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Çiğneme ameliyata dahil olmak üzere edilmeyen bölge ile yapılmalıdır. Ilık yiyecekler uygundur. Asitli meyve suları, içkili içecekler ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor. Aksi taktirde ağrıya neden olurlar. 
 • Operasyonu izleyen günlerde sigara içilmemelidir. Diş etini irrite ederek iyileşmeyi zorlaştıracağından ve ağız iç ısısını arttıracağından cerrahi işlem sonrasında sigara içilmemesi gereklidir. 
 • Operasyonu takiben 2 hafta boyunca, şayet varsa, protezlerin olduğunca az kullanılması gerekiyor. 
 • Operasyon yapılmış olan alanda pat yoksa ya da düştüğünde süturlara bakmak amaçlı dudak ve yanağın kaldırılmaması gerekiyor. 
 • Operasyon bölgesine konulan pat hastaya rahatlık vermek yara bölgesini irritasyondan muhafaza etmek içindir. Ağrıyı engeller, yara tedavisini basitleştirir ve alışık olunan aktiviteleri kolaylıkla sürdürebilmenizi olanağı sağlar. Pat önce yerleştirildiğinde önce rahatsızlık duygusu verebilir. Dil ya da parmakla patı oynatmayın. Yerleştiri]]> Diş İltihabı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-iltihabi.html Thu, 06 Dec 2018 10:30:30 +0000 Diş İltihabı, Diş iltihabının en belirgin özelliği, şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar, aniden başlar ve şiddeti artarak saatlerce sürebilir. Diş iltihabı ilerledikçe, çeneye ve kulağa vurabilir. Diş iltihabının şiddetli a Diş İltihabı, Diş iltihabının en belirgin özelliği, şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar, aniden başlar ve şiddeti artarak saatlerce sürebilir. Diş iltihabı ilerledikçe, çeneye ve kulağa vurabilir. Diş iltihabının şiddetli ağrıdan başka, bir çok belirtisi vardır. Bunlar;şişlik, sıcak ve soğuğa karşı fazla hassasiyet, uykusuzluk, halsizlik, ateş ve ağızda oluşan kötü tat bu belirtilerden bazılarıdır. 

  Ağızda bulunan bakteriler, dişin dış tabakasını delerek dişin özüne ulaşır. Burada enfeksiyonun artmasıyla, iltihap oluşur ve zamanla büyür. 
  Bu duruma zemin hazırlayan, ve bu süreci hızlandıran bazı durumlar vardır. Diş ve ağız temizliğine dikkat etmemek, dişteki çatlak, kırık ve çürükler, fazla şekerli ürün tüketmek, bunların en önemlileridir. Eğer, dişte oluşan enfeksiyon kemiğe kadar ilerlerse, dişi kaybetmek mümkündür. 

  Bazı doğal yöntemlerle diş iltihabına çözümler
  • Meyan kökü, günde 2 yada 3 defa bir fincan su ile kaynatılıp içilirse, plak oluşumu ve diş eti iltihabı önlenmiş olur.
  • Hatmi kökünün çiçeği ve yaprağı kaynatılıp, suyu ile gargara yapılabilir.
  • At kuyruğu otu da 10 dakika kaynatıldıktan sonra, suyuyla gargara yapılabilir. 
  • Su teresi de diş iltihabında oldukça etkilidir. 
  • Kan otu yada ada çayı da kaynatılıp suyuyla gargara yapılabilir. 
  • Nar suyu diş iltihabında oldukça faydalıdır. 
  Ayrıca;böğürtlen, beş parmak otu, ergeç sakalı, çınar ağacı, kaşık otu ve gül hatmi gibi bazı bitkilerde diş iltihaplarında ve diş ağrılarında oldukça etkilidir. 

  Diş İltihabıDiş iltihabında dikkat edilmesi gerekenler
  • Sigara kullanılmamalıdır.
  • Soğuk ve sıcak içecek ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Dişler düzenli bir şekilde, fırçalanmalıdır. 
  • Yemek esnasında, iltihaplı dişle yemeği çiğnememeye dikkat edilmelidir.
  • Anti bakteriyel özelliğe sahip, ağız gargaraları kullanılmalıdır. 
  • Sıcak uygulamak, iltihabın etkisini arttırmaktadır. Bu sebeple, soğuk uygulamak gerekir.
  • Diş iltihabında bitkisel çözümleri, yalnızca doktora gidene kadar, sizi rahatlatması için kullanmalısınız. Çünkü; diş iltihabı kesinlikle, bir uzmanın çözmesi gereken bir rahatsızlıktır.
  ]]>
  Diş Ağrısı Nasıl Geçer https://www.disbakimi.gen.tr/dis-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 06:03:22 +0000 Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş ve Ağız sağlığı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Pek çok kişi tarafından diş ağrıları ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Diş sinirleri beyine yakın olmasından k Diş Ağrısı Nasıl Geçer, Diş ve Ağız sağlığı ciddiye alınması gereken bir durumdur. Pek çok kişi tarafından diş ağrıları ciddi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Diş sinirleri beyine yakın olmasından kaynaklı olarak çürüme veya aşırı sert cisimlerin tüketilmesi halinde ufak bir diş ağrısı ciddi anlamda ağrı oluşması, diş sinirlerinin beyne bu ağrıyı şiddetli bir şekilde iletmesinden kaynaklıdır. Uzman diş hekimlerinin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde diş ağrılarının oluşmasında bir çok neden yattığını dile getirmiştir. Diş ağrılarının oluşmasında; diş çürümesi, diş eti hastalığı, diş düşmesi, diş minesinin yıpranması gibi nedenlerle ciddi diş ağrıları hastaya yaşayabilir. Yaşanan bu ağrıların temelinde dişlerin bakımının düzenli olarak yapılmamasından kaynaklıdır. Özellikle çikolata ve şekerleme gibi yapıların çok fazla tüketilmesinden kaynaklı olarak kişinin zamanla dişinin çürümesiyle dişleri ağrımaya başlar. Bu ağrılar belli aralıklarla geçse de tekrardan çikolata veya sert bir cisim tüketildiği tekrardan bu ağrılan cereyan eder. 

  Diş Ağrılarının Tedavi Yöntemleri,

  Diş bakımını düzenli olarak yapmayan bir kimsede ciddi anlamda diş rahatsızlıklar oluşur. Bu ağrılar başladığı taktirde konu uzman diş hekimine bildirilir. Uzman diş hekimi yapmış olduğu kontrolde diş ağrısının nedeninin damak hastalıklarından kaynaklı mı yoksa çürümelerden kaynaklı olup olmadığını inceler. Akabinde diş ağrısı tespit edilerek ağrıyan bölgeye müdahale edilir. Şayet kişinin dişi çürük nedeniyle ağrımakta ise uzman hekim diş dolgusu veya kanal tedavisi uygulayarak ağrıyı kontrol altına alır. Hakeza damakta şişme veya diş etinden kaynaklı bir kanama durumu söz konusu olmuş ise diş eti tedavisi uygulanır. Bu diş eti tedavisi ile oluşan apse veya kanama durumu söz konusu ise apsenin kuruması amacıyla bir kısım antibiyotik tedavileri uygulanarak diş etinin rahatsız olduğu bölgede oluşan iltihaplanma durumu ortandan kaldırılmış olur. Böylelikle rahatsızlanan bölgeye ilişkin tedaviler yapılarak diş ağrısı ortadan kaldırılmış olur. 

  Diş Ağrısı Nasıl GeçerDiş Ağrısına Karşı Yapılması Gereken Önlemler,

  Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda diş ağrısının oluşmasında en önemli neden diş ve diş eti bakımının yapılmamasıdır. Bu nedenle kişi çocukluktan yetişkinliğe kadar geçen süre içerisinde kesinlikle diş sağlığını korumak amacıyla diş fırçalama ve diş ipi kullanmaya gayret göstermelidir. Hakeza diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile ağız ve diş minesi üzerinde oluşan zararlı bakteri ve tartarlar yok edilmiş olacaktır. Böylelikle dişte oluşacak çürüme ve diş eti rahatsızlıkları ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra düzenli olarak diş hekimine gidilmeli ve diş fırçası yenilemesi yapan bir kimsede diş ağrısı ile karşılaşma durumu söz konusu olmayacaktır. 

  Diş Ağrısı Olan Birinin Yapması Gereken Pratik Tedavi Yöntemleri,

  Bir kimsede gece yarısı başlayan bir diş dayanılmaz ağrılar oluşturur. Böylesi bir ağrıyla karşılaşan kimse öncelikle ağzını tuzlu su ile çalkalanmalıdır. Akabinde ağrının bulunduğu diş üzerine bir adet karanfil koymalı ve düşük dozlu ağrı kesiciler yardımı ile ağrı dindirilir. Ancak kimi durumlarda bu yapılan işlemler ağrının tamamen ortandan kalkmasına yeterli değildir. Eğer ağrı daha fazla ve şiddetli ise konu uzman hekime bildirilmelidir. Çünkü bu ağrının temelinde ya ciddi bir diş çürümesi veya diş eti hastalığı yatmaktadır. Uzman hekim kontrolünden sonda tespit edilen bu hususla birlikte uygun tedavi yöntemi uygulanır. Şayet diş kurtarılacak bir düzeyde ise dolgu tedavisi uygulanır. Ancak diş çok çürümüş ve ciddi rahatsızlık vermekte ise kanal tedavisi uygulanır. Kanal tedavisi yeterli olmaması halinde uzman hekim tarafından diş çekilmesi halinde diş ağrısının geçtiği gözlemlenecektir. Diş ağrısı kısa süreli bu tedavi]]> Diş Dolgusu https://www.disbakimi.gen.tr/dis-dolgusu.html Sat, 08 Dec 2018 00:18:48 +0000 Diş Dolgusu, Yemek yerken dişe uygulanan baskıdan kaynaklı olarak kişinin diş ağrısı çekmesi veya şekerle çikolata tüketen bir kimsenin dişinin çürümesinden kaynaklı olarak uzman hekimce diş dolgusu işlemi uygulanmaktadır Diş Dolgusu, Yemek yerken dişe uygulanan baskıdan kaynaklı olarak kişinin diş ağrısı çekmesi veya şekerle çikolata tüketen bir kimsenin dişinin çürümesinden kaynaklı olarak uzman hekimce diş dolgusu işlemi uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde diş dolgusunun yapılması amacıyla öncelikle diş ağrısının oluştuğu nokta tespit edilir. Bunun için uzman hekim kişinin ağız yapısı ve ağız anatomisini inceler. Bu incelemeyi yaparken bir takım kriterleri göz önünde bulundurur. Yapılan gözlem de ağız içerisinde kırık diş yapısı olup olmadığına bakılır. Bununla birlikte çürük boyası kullanılır. Ağız içine çürük boyası döküldüğü taktirde çürüyen bölgeleri mavi rengin toplandığı, sağlam bölgelerde ise beyaz olduğu görülmektedir. Ağız içerisinde bu işlemlere rağmen gözle görülür bir çürük veya kırık emaresi bulunmamakta ise bu defa kişinin diş yapısının röntgeni çekilir. Çekilen röntgen sonucunda diş kökü çürümüş ise hemen müdahale edilerek diş dolgusu yardımıyla diş tedavi edilir. 

  Diş DolgusuDiş Dolgusunun Faydaları
  Bir kısım çürüme ve kırılma gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olarak diş çekilmek yerine üzerine dolgu yapılarak diş kurtarılmış olur. Bu diş dolgusunun en önemli faydası, dişin çekilerek zayi edilmesi yerine çürük alanın doldurulması ile yiyecek ve içecek tüketiminin rahat bir şekilde yapılması sağlanır. Böylelikle diş kökünden çekilmediğinden dolayı kesinlikle çene yapısı bozulmaz ve kişinin diş sağlığı korunmuş olur. Akabinde diş dolgusu yapılan kişide kanal tedavisi yapılmadığından dolayı diş ana dişten farklı olmaz ve görevini düzenli olarak yapmaya devam eder. Erken şekilde diş tedavi edilmesi halinde ve dolgular yapıldığı taktir de kesinlikle kişide diş dolgusu uzun vadeli ve kalıcı fayda sağlar. 

  Diş Dolgusu Nasıl Yapılır
  Uzman hekim tarafından kişinin ağız yapısı incelenir ve ağız içerisindeki diş yapısının dolguya ihtiyaç duyduğu kanaatine varıldığı taktirde öncelikle dolgunun yapılacağı bölge uyuşturulur. İğne yardımıyla bölgesel olarak uyuşukluk sağlanarak diş anestezi yardımı ile dolgu işlemine hazır edilir. Diş hekimi dişin uyuştuğu kanaatine varınca bu defa diş üzerindeki çürüklü yapıyı oyarak yavaş yavaş alır. Akabinde diş minesine yakın olan bölgelerde ve dişin içine sirayet eden bütün siyah ve çürüksü yapı güzelce alınır. Diş minesi ve dişin içerisinde hiçbir çürük ve bakteri emaresi kalmaz. Diş dezenfekte edilerek uygun jel ve maddeler diş üzerine eklenir. Daha sonra hazırlanan dolgu maddesi diş boşluğuna eklenerek boşluk kalmayacak şekilde diş dolgusu yerleştirilir. Daha sonra diş dolgusu tam anlamıyla bölgeye yerleşmesi ve yapışması amacıyla ışınlama işlemi yapılır. Akabinde diş dolgusu tam anlamıyla yerine oturunca diş hekimi elindeki cihaz ile fazla olan dolgunun kesimini sağlar. Pürüzsüz bir yüzey işlemi sağlanılması amacıyla cilalama işlemi yapılır. Cilalamanın ardından yükseklik kontrolü yapılır. Şayet diş yüksek kalmış durumda ise törpülenerek uygun yüksekliğe getirilir. Ardından çene yapısına tam olarak uyum sağlayan diş dolgusu tekrardan cilalanarak diş dolgusu hazırlanmış olur. 

  Diş Dolgusu Sonrası Yapılması Gerekenler
  Diş dolgusu gerçekleştiren bir kimse ağız içerisinde bulunan dolguya kısa süre içerisinde ağız yapısı uyum gösterir. Ancak dolgu sonrasında hassasiyet oluşmaması amacıyla kişi kesinlikle sıcak veya aşırı soğuk tüketmemelidir. Diş dolgusunun kararmaması amacıyla sigara gibi ürünler 1 gün boyunca tüketmemelidir. 3-4 saat sonunda kişi rahatlıkla yemek yiyebilir ancak yemek yerken ilk gün aşırı sıcaktan tüketmekten kaçınmalıdır. Kimi hastalarda ilk gün ağrı ortadan kalkmasına rağmen diş sağlığını korumayan kişilerde 1-2 hafta gibi bir süre hassasiyet durumu oluşmaya devam eder. Böyle bir durumda kişi sabırlı olmalıdır muhtemelen 1-2 haftalık süreç içerisinde bu hassasiyet ortadan kalkacaktır ancak bu ağrılar devam etmesi halinde kişi]]> Diş Eti Ağrısı https://www.disbakimi.gen.tr/dis-eti-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 00:38:59 +0000 Diş Eti Ağrısı, Diş çürüğünden kaynaklı veya diş etinde iltihap oluşmasından oluşan diş eti ağrısı ciddi bir rahatsızlık türüdür. Birçok kişiyi gece uykularından kaldıran bu ağrı tedavi edilmediği taktirde daha Diş Eti Ağrısı, Diş çürüğünden kaynaklı veya diş etinde iltihap oluşmasından oluşan diş eti ağrısı ciddi bir rahatsızlık türüdür. Birçok kişiyi gece uykularından kaldıran bu ağrı tedavi edilmediği taktirde daha farklı rahatsızlıkları yanında getirir. Diş eti ağrısının oluşmasında en önemli etken diş çürümesi, diş eti kanaması, dişte apse oluşması gibi rahatsızlıklar nedeniyle oluşmaktadır. Diş eti ağrısı şayet çürümüş dişten dolayı gerçekleşmiş ise uzman hekiminin uygulayacağı dolgu tedavisi veya kanal tedavisi sayesinde bu ağrı 3-5 gün içerisinde ortadan kalkar. Dolgu ve kanal tedavisinin ardından kişi rahatlıkla yemek ve içecek tüketimini sağlamaktadır. Ancak diş eti ağrısı dişin baskısından kaynaklı olarak eğer apse veya iltihap oluşmuş ise bu durum oldukça ciddi bir durumdur. Çünkü oluşan apse ve iltihabın etkisinden kaynaklı olarak sıcak veya soğuk içecek tüketimi ile yemek tüketildiğinde, dişin uyguladığı baskıdan kaynaklı olarak diş eti ağrısı oluşacaktır. Böylesi bir durumla karşılayan hastada çoğunlukla diş sinirleri, beyni uyarmasından dolayı çok ciddi ağrılar oluşur. Apse veya iltihaptan kaynaklı ağrının dindirilmesi amacıyla uzman hekimin uygulayacağı antibiyotik ve ilaç tedavileri ile rahatlıkla bu ağrı son bulur. 

  Diş Eti AğrısıDiş Eti Ağrısının Diğer Organlar Üzerindeki Olumsuz Etkisi
  Diş eti rahatsızlığı oldukça ciddi bir problem türüdür. Diş eti ağrısı sonucunda diş ve damak bölgesinde kanama ve ağrı oluşur. Buna bağlı olarak zamanla iltihap ve şişlikler oluşmaktadır. Bu iltihaba erken müdahale edilmediği taktirde beyine yakın olan sinirlerden kaynaklı olarak ciddi anlamda ağrılar oluşur. Ayrıca iltihap kana karışması halinde diğer organlara oluşan mikroplar, bir kısım organların tahrip olmasına neden olmaktadır. Ayrıca vaktinde uzman hekime başvurmayan kişilerde çene yapısında bozukluk, diş kaybetme ve beyinde hasarlar oluşması hasebi ile diş eti ağrısına maruz kalan kimse ağız sağlığı açısından kontrollerini düzenli olarak yapmak zorundadır. 

  Diş Eti Ağrısı Tedavi Yöntemleri
  Diş eti ağrısı oluşan bir kimsede diş damağa baskı uygulamasından dolayı ağrı ve irin çıkma durumu söz konusudur. Ancak diş eti rahatsızlığını azaltmak amacıyla bu dönemde ağızdaki iltihabın azalması amacıyla tuzlu su ile gargara yapılır. Şayet diş etinde kanama ve iltihap mevcut ise iltihabın kuruması amacıyla uzman hekimin önerdiği antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotiklerin ortalama bir hafta kullanılması halinde dişteki şişlik, kanama ve ağrılar son bulur. Ancak son bulan ağrının temelli olarak ortadan kalkması amacıyla ağız sağlığı korunmalı, dişler fırçalanmalı ve iltihabın tekrarlamaması amacıyla kesinlikle diş ipi kullanılmalıdır. Böylelikle diş eti kanaması, dişte şişme ve diş ağrıları ortadan kalkacaktır. Uzman diş hekimi önerilerine rağmen kişide diş eti ağrısı, yanaklarda şişme devam ediyor ve şiddetli ağrılar sürmekte ise kişi  konuyu uzman hekime acilen bildirmelidir. Ayrıca ağız sağlığı açısından kendisine verilen ilaç tedavilerini harfiyen yapmalı ve beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığı taktirde konu uzman diş doktoruna bildirilmelidir. 
  ]]>
  20 Lik Diş Çekimi https://www.disbakimi.gen.tr/20-lik-dis-cekimi.html Sat, 08 Dec 2018 19:14:37 +0000 20 Lik Diş Çekimi, Yetişkinlerin 20-30 yaşları dönemleri arasında sıklıkla çıkan yirmilik dişler alt ve üst arka dişlerin çıkmasıyla gerçekleşir. Yirmilik dişler çoğunlukla çene yapısı ve diş yapısının tam anlamı 20 Lik Diş Çekimi, Yetişkinlerin 20-30 yaşları dönemleri arasında sıklıkla çıkan yirmilik dişler alt ve üst arka dişlerin çıkmasıyla gerçekleşir. Yirmilik dişler çoğunlukla çene yapısı ve diş yapısının tam anlamıyla oluşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple arkadan sonradan gelen yirmilik diş kimi yetişkinlerde düzgün bir şekilde damağı yararak çıkmaktadır. Ancak kimi yetişkinlerde çıkan yirmilik diş yanında bulunan diğer dişi zorlamaktadır. Bunun temelinde ise yirmilik dişin damağın altında gömülü olarak yan şekilde çıkmasından kaynaklanmaktadır. Yan şekilde çıkan yirmilik dış diğer dişin köksü yapısına takılarak, kendisine yakın dişi sıkışmasıyla kökünden oynamasına neden olmaktadır. Böylesi bir durumda gömülü yirmilik diş ile yakınındaki dişin çekilmesi gerekecektir. 

  Gömülü Yirmilik Diş Çekimi
  Damak altında bulunan yirmilik diş zamanla kendisini bulunduğu noktadan çıkartamaz böylelikle damağın altında kalır. Ancak damaktan çıkmayan diş zamanla, damak altında çürüme gerçekleştirir. Çürüyen diş zamanla damağın ciddi anlamda şişmesine ve iltihaplanmasına neden olur. Böylesi bir durumla karşılaşan hasta konuyu uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekim yirmilik dişin içinde bulunduğu damak iğne yardımıyla uyuşturur. Akabinde de damak yarılma suretiyle altında bulunan yirmilik diş yerinden oynatılmaya başlatılır. Şayet yirmilik diş yan şekilde çıkmış ise öncelikle, diş minesinin yukarıya bakacak şekilde tutulması sağlanır. Ardından tutulan yirmilik diş sağa sola oynatılarak çekilir. Biraz zorlanan yirmilik diş kolaylıkla kerpeten yardımıyla yerinden çıkacaktır. Bundan sonra uzman diş hekimi çekilen dişin kanamasını durdurmak amacıyla pamuk yardımı ile tampon uygulayacaktır. 1-2 hafta kadar çene kemiğinin sonunda bulunan bu bölge yemek yerken ve sıvı tüketirken ağrıyacaktır. Ancak çene kemiğinin tam anlamıyla yerine oturmasıyla sağlıklı bir yirmilik diş çekimi sağlanmış olur. 

  20 Lik Diş Çekiminde Kök Kırılması
  Yirmilik diş bazen yan şekilde, kendisine yakın dişe baskı uygulayarak çıkmaktadır. Böylesi bir durumda yanında bulunan normal dişe baskı uygulayarak, diğer dişin kök yapısını etkiler. Böylelikle diğer diş kökten zedelenir ve yan yatan dişin baskı uygulamasıyla diğer dişte kaybedilir. Bazen yirmilik diş çekilirken kökünün yanlara doğru çene kemiğine yapışık olmasından dolayı kökünden kırılır. Böylelikle kırık vaziyette çıkan yirmilik dişin tam anlamıyla yerinden çıkması amacıyla bir kısım diş hekimi malzemeleri ile çene kemiğinde bulunan kök, kazınma yöntemiyle yerinden sökülür ve bu hususla yirmilik diş çekimi sağlanmış olur. 

  20 Lik Diş Çekimi20 Lik Diş Çekimi Yapılması Gerekenler
  Çene kemiğinin sonuna yapışık bir vaziyette uzun yıllar damak altında bulunan bu diş çekildiği taktirde damak ve çenede ağrılar oluşur. Hatta bu dönemde konuşma ve yemek yeme işleminde kişi ciddi rahatsızlıklar çeker. Ancak bu rahatsızlıklar 1-2 hafta geçtikten sonra geçecektir. Yirmilik diş çekilmesine rağmen diş etinde kanama ve yanakta şişmeyle birlikte iltihap oluşması halinde konu uzman diş hekimine bildirilmelidir. Uzman diş hekimi oluşan iltihabın giderilmesi amacıyla bir kısım ilaç tedavileri uyguladığı taktir de kısa süre içerisinde bu şişlik ve ağrıların ortadan kalkacağı görülecektir. Ancak ilaç tedavilerine rağmen kişide şişlik ve ağrılar devam etmekteyse uzman hekime tekrardan başvuruda bulunulmalı ve uygulayacağı tedaviye harfiyen uyulmalıdır.
  ]]>
  Diş Kırılması https://www.disbakimi.gen.tr/dis-kirilmasi.html Sun, 09 Dec 2018 02:29:25 +0000 Diş Kırılması, Ağız sağlığını ve diş bakımına yeteri kadar önem vermeyen kimselerde diş kırılma olayı oldukça fazla görülmektedir. Diş kırılması çoğunlukla ağız içerisine alınan bir besin veya sert bir cismin d Diş Kırılması, Ağız sağlığını ve diş bakımına yeteri kadar önem vermeyen kimselerde diş kırılma olayı oldukça fazla görülmektedir. Diş kırılması çoğunlukla ağız içerisine alınan bir besin veya sert bir cismin damağa baskı uygulaması sonucunda dişin kök veya dış mine tabakasından kopmasından kaynaklanan bir rahatsızlık türüdür. Diş kırılması bazen de bir kaza veya alınan bir darbeden oluşur. Diş çatlaması ve diş kırılması birçok zaman birbirine karıştırılmış olsa da yapılan araştırmalarda bu iki durumun tamamen birbirinden farklı rahatsızlık türleri olduğu ortaya çıkmıştır. Diş çatlaması ancak mikroskobik cihazlarla tespit edilmektedir. Diş çatlamasının temelinde alınan gazlı içecek ve şekerli gıdaların zamanla diş minesine baskı uygulayarak dişe zarar vermesinden kaynaklı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak diş kırılması alınan darbe veya sert bir cismin tüketilmesi halinde ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. 

  Diş KırılmasıDış Kırılması Sonrası Yapılması Gerekenler
  Bir kimsenin ağız bölgesinde diş kırılmış ise kişi sakin bir şekilde kırılan dişin zarar vermemesi açısından ağzından diş parçalarını çıkartmalıdır. Akabinde kırılan dişin hava almasından kaynaklı olarak bölgesel olarak bir pamuk veya bez yardımı ile hava girişi engellenmelidir. Bu süreçte havanın ağız yoluyla kişiyi etkilememesi amacıyla ağızdan nefes almak yerine, burundan hava alınmalıdır. Akabinde konu uzman hekimlere bildirilmeli ve hemen vakit kaybetmeksizin kırılan bölgenin tedavisine başlanılmalıdır. 

  Diş Kırılması Tedavi Yöntemleri
  Bir kimsenin dişi damak altında veya kökten kırılmış ise bu durumda dişin kurtarılması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak diş damak üstünde kırılmış ise yerine protez ve zirkon yöntemiyle yapıştırma yardımıyla diş kırılması tedavi edilir. Yapılan araştırmalarda dişi kırılan bir kimsenin yerine yapılan dişlerin ana dişe uyum gösterdiği anlaşılmıştır. Şayet dişi kırılan bir kimse üzerine kaplama yaptığı taktirde tekrardan besin ve gıdaları tükettiği anlaşılmıştır.
  ]]>
  Ağız Ve Diş Bakımı https://www.disbakimi.gen.tr/agiz-ve-dis-bakimi.html Sun, 09 Dec 2018 09:26:23 +0000 Ağız ve Diş Bakımı, konusunda en önemli olan nokta diş fırçalama işlemidir. Diş fırçalama işleminde ilk olarak kişinin en doğru diş fırçasını seçmiş olması gerekmektedir. Ağız ve diş bakımında kullanılan d Ağız ve Diş Bakımı, konusunda en önemli olan nokta diş fırçalama işlemidir. Diş fırçalama işleminde ilk olarak kişinin en doğru diş fırçasını seçmiş olması gerekmektedir. Ağız ve diş bakımında kullanılan diş fırçasının orta sertlikte olması ve diş fırçasının baş kısmının ise küçük olması uygun olmaktadır. Çünkü fırça başı küçük olan diş fırçaları ile arkadaki dişlere ulaşmak daha kolay olmaktadır. Ayrıca bu şekilde bulantı hissi de azaltılmış olmaktadır.

  Ağız ve diş bakımı yaparken diş macunu seçimine de dikkat edilmesi ve içeriğinde flüorür bulunan diş macunlarının tercih edilmesi, her yeni diş macunu alırken farklı diş macunu markası alınması gerekmektedir. Kişinin her seferinde farklı diş macunu alması durumunda diş macunun içinde bulunan aşındırıcıların şekil ve boyutları da her defasında farklılaşmakta ve her macun değiştirmede dişlerdeki aşındırmanın yönü de değişmekte bu da dişlerin çok fazla zarar görmesine engel olmaktadır.  

  Diş macunun yanı sıra, ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla satılan diş pastalarının içinde yüksek aşındırıcı barındırmalarından dolayı bunlar günlük kullanım için uygun olmamakla birlikte ayda bir ya da iki sefer kullanılmalarında bir sakınca yoktur. Ayrıca halk arasında dişleri beyazlatmak için karbonat da tercih edilebilmektedir. Ancak karbonat da yüksek aşındırıcılara sahiptir ve bu yüzden de günlük kullanım için uygun değildir.

  Ağız Ve Diş Bakımı

  Doğru Diş Fırçalama

  Ağız ve diş bakımı konusunda diş fırçalamak kadar doğru fırçalamanın da önemi büyüktür. İlk olarak, diş macununu diş fırçasına mercimek büyüklüğünde almak ve bundan önce fırçayı ıslatmak gerekmektedir. Ardından 45 derece açı ile dişeti kısmından dişe doğru yuvarlak çizer gibi dişlerin ön kısmı fırçalanmalı, ardından ise ön dişlerden arkaya doğru gidilerek bütün dişler fırçalanmalıdır. Dişlerin arka tarafının da ön tarafı ile aynı şekilde tamamen temiz olacak şekilde ve ön fırçalamanın tersine yani fırça dik tutularak temizlenmesi gerekmektedir. En son ise, dişlerdeki çiğneyici yüzlerin de ileri ve geri hareketler ile temizlenmesi gerekmektedir.

  Ağız ve Diş Bakımında Sadece Fırçalama Yeterli mi

  Ağız ve diş bakımında tabii ki de yalnızca diş fırçalamak yeterli değildir. Fırçalamanın ardından kişi fırçanın ulaşamadı bölgelerin temizliği için diş ipi kullanmalı ve bu iple tüm dişlerin arası teker teker temizlenmelidir. Diş ipi kullanımı esnasında diş etlerinin zarar görmemesi için dikkatli olunması gerekmektedir. Diş ipinin kullanımının daha kolay olması amacı ile üretilen farklı mekanizmalar da piyasada kolaylıkla bulunabilmektedir.

  Ağız ve diş bakımının son aşaması ise dilin fırçalanması olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre ağız kokusunun oluşmasını sağlayan bakteriler dilde yaşamaktadır. Bu sebeple de dilin kesinlikle fırçalanması gerekmektedir. Kişi isterse dil temizliğini diş fırçasıyla yapabilmektedir. Bunun yanı sıra, piyasada buluna özel dil fırçalarıyla da dili temizlemek mümkündür. Diş fırçası ile temizleme işlemini gerçekleştirecek olanların diş fırçasını dilin arka tarafından ön tarafına doğru çok fazla bastırmayacak şekilde sanki süpürür gibi yapması, dilin kanamaması ve incinmemesi için çok nazik olması gerekmektedir. Tüm bunların yanında ağız ve diş bakımı amacı ile kullanılabilen elektrikli diş fırçaları, ağız duşları, spreyler, diş ipleri ve ağız gargaraları gibi farklı ekipmanlarda mevcut bulunmaktadır.

  Diş Fırçası Ne Zaman Değiştirilmeli

  Ağız ve diş bakımında başka bir konu ise diş fırçasının ne kadar sürede değiştirilmesi gerektiğidir. Bir diş fırçası ortala olarak 3 ay gibi bir sürede yıpranarak, içinde bakterilerin yaşamasına olanak tanır hale gelmektedir. Bu sebeple de kişinin 3-6 ay arası bir zaman içinde diş fırçasını yenilemesi gerekmektedir. Ayrıca daha etkin bir temizleme için kişinin sabah ve akşam için ayrı olmak üze]]> Diş Teli https://www.disbakimi.gen.tr/dis-teli.html Sun, 09 Dec 2018 23:20:54 +0000 Diş teli, bozulan yada doğuştan bozuk olan diş yapısının düzeltilmesi için yapılan bir tedavi biçimidir. Bazen çene yapısının küçüklüğünden bazende kaybedilen dişler yüzünden dişlerimiz çarpık görünebilmektedir. Bu Diş teli, bozulan yada doğuştan bozuk olan diş yapısının düzeltilmesi için yapılan bir tedavi biçimidir. Bazen çene yapısının küçüklüğünden bazende kaybedilen dişler yüzünden dişlerimiz çarpık görünebilmektedir. Bu da konuşmada, yemek yemede, gülümsemede vb. durumlarda sıkıntı oluşturabilmektedir. Çarpık dişler kişinin kendine güvenini etkileyebilir. Konuşma yada gülme esnasında sürekli ağzını kapatmak isteyebilir. Bu da hastada psikolojik sonuçlar oluşturabilir. Diş teli bütün bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Çene ile ilgili olan tedaviler büyüme çağında yapılır. Fakat sadece diş estetiğinde kaynaklanıyorsa her yaşta uygulanabilir. Bu tedavinin dişlere herhangi bir zararı yoktur.  


  Diş teli tedavisi
  Tedaviye başlamadan önce ortodonti uzmanı dişlere kapsamlı bir muayene yapacaktır. Bu muayenenin amacı hem tedavinin sürecini belirlemek hemde ağızda çürük diş ve/veya dişler var ise bunların temizlenmesini sağlamaktır. Çünkü tedavi sürecinde ağızda çürük diş olması süreci olumsuz etkileyecektir. Daha sonra ağız içi ve dışı, yan kafa filmleri çekilir. Alt ve üstü çenenin hangi ölçüsü alınır. Ortodontik tedavi sürecinde bazı dişlerin çekilmesi gerebilir. Dişler tedaviye başlamaya hazır olduğunda öncelikle dişler kurutulacak ve asitlenecek. Asit işleminin amacı braketleri yapıştırmak için gereklidir. Braketler için iki tip yapıştırıcı kullanılır. Işınla yada kimyasal sertleşen. Braketleme işlemi bittikten sonra telin braketlerin üstünde yerleştirilmesine geçilir. Tutturma işlemi tel yada elastik ligatürler ile gerçekleştirilir. Çocukların ilgisini çekmek için ligatürler renkli olabilmektedir. 

  Diş TeliDiş teli takılma süresi her çene için 45 dk. kadar sürmektedir. Teller bağlandığında dişlerde oluşan basınç 10 gün içinde azalacaktır. Bu basınç sayesinde dişlerin yeni yapısı oluşmaya başlayacaktır. İlk zamanlar yemek yerken dişlerde sızı hissedebilir yada teli yadırgayabilirsiniz. Ortodontik tedavinin gereklerine göre diş teli tedaviniz 3 yıla kadar çıkabilmektedir. Tedavinin son aşamasında pekiştirme işlemi uygulanacaktır. Buda teller çıkarıldıktan sonra tam uyum sağlayamayan dişlerin tekrar eski yerlerine kaymasını engellemek için başka aparatlar ile yapılan son adımdır. Bu süreçte dişleriniz bakımını çok iyi yapmanız gerekecektir. Tedaviyi yapan doktorunuz bununla ilgili talimatları size verecektir. Uzun bir süreç gibi görünse de estetiğiniz düzeleceği için beklemeye değer. 
  ]]>
  Vidalı Diş https://www.disbakimi.gen.tr/vidali-dis.html Mon, 10 Dec 2018 12:09:02 +0000 Vidalı diş, diş hekimliği alanında implant denilen uygulamadır. Vidalı diş ağızda eksilmiş dişlerin heme estetiğini, hem de fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Dişle Vidalı diş, diş hekimliği alanında implant denilen uygulamadır. Vidalı diş ağızda eksilmiş dişlerin heme estetiğini, hem de fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. Dişler için yapılan kaplama, damak protezi, köprü gibi uygulamalarla kıyaslandığında, oldukça güvenli ve fonksiyonel bir tedavidir. Hedef diş eksiklerini gidermek amacıyla çene kemiğinin içine ya da üstüne yerleştirilen vidalı diş doğal dişin görevini yerine getirir. Günümüzde diş eksikliklerinin giderilmesi amacıyla kullanılan en iyi yöntem olarak kabul edilir.

  Vidalı diş (İmplant) nasıl yapılır

  Vidalı diş yapımında vücutla uyumlu titanyum vida abutment ile birleştirilir ve kron yapılarak tedavi tamamlanır. Titanyum vida ağızdaki doğal diş kökleri gibi işlev görmesi için özel üretilmiş çene kemiğine uyumlu yapay diş kökü vazifesi görür. İmplant yani vidalı diş ister tek, ister daha fazla sayıdaki diş kayıplarında güvenle uygulanabilir.

  Klinik ortamında lokal anesteziyle uygulama yapılır. Eğer hastanın çekinceleri olursa, sedasyon ya da lokal anestezi kullanılabilir. Daha sonra diş eti açılarak çene kemiği ortaya çıkarılır. Burada oldukça küçük rehber delik açılır. Delik uygun şekilde genişletilerek, vidanın yerleşimine uygun duruma getirilir. Deliğin aşamalı olarak genişletilmesi sayesinde çene kemiğindeki travmaya da engel olunur. Bu boşluğa daha önceden hazırlanan implant vidalanır. Daha sonra implantın kemikleşmesini ve iyileşmesini sağlamak için üstüne koruyucu kapak vida yerleştirilir. Kesi yapılan diş etine dikiş yapılır. Bundan sonra 1-2 ay iyileşme için beklemeye geçilir.

  Çene kemiğindeki iyileşmenin ardından, yerleştirilen koruyucu vida yerinden çıkarılır. Üzerine geçici kron konur. Bu uygulama diş etinin doğal şekillenmesine yardımcı olarak, aynı bir şablon görevi görür. Bu biçimlenmeden sonra buraya kalıcı kuron konur. Bu zirkonyum ya da porselen kron olabilir. Bu uygulamalarla tedavi tamamlanır ve doktorun tavsiyeleriyle, ilaçlarla iyileşme sağlanır.

  Vidalı DişVidalı diş herkese yapılır mı

  Çene kemiğinde vidalı dişin yerleşmesine yetecek kemiğin olması durumunda, vidalı dişin yerleştirilmesinden sonra iyileşmeyi engelleyecek bir rahatsızlığın olmaması halinde, implant yani vidalı diş yapılabilir. Çene kemiğine konulan vidaların genişliği ve boyu kemiğe uygunsa, tedavide sorun yaşanmaz. Ayrıca tedavinin ardından diş eti sağlığı da iyileşmeye etki eder. Vidalı diş sadece kemik gelişiminin tamamlanmaması halinde uygulanamaz.

  Vidalı diş takılması ne kadar sürer

  Bu dental tedavi anestezi altında yapıldığından acı vermeyen bir uygulamadır. Hastalar bir diş çekiminde duyulan acı dışında bir şey hissetmez. Tedavinin süresi yapılan işlemlerin içeriğine ve hastanın  durumuna göre farklılık gösterir. Normalde implant vida yerleştirilmesi yarım saatte, en geç 1-2 saatte tamamlanır. Daha sonra kemik yapısına ve dişlerin durumuna göre, yaklaşık 3 ayda implant üzerine kalıcı protez yerleştirilir.

  Vidalı diş doğal görünümü sağlar mı

  Vidalı dişin doğal görünümü sağlaması için, üzerine yerleştirilen titanyum, porselen ya da zirkonyum dişlere de özen gösterilmesi gerekir. Özellikle öndeki dişlere yapılan implant uygulamalarında bu daha önemlidir. Ön dişlerde porselen kullanılırsa doğallık daha kolay sağlanır. Zirkonyum dişlerde ön kısımda tercih edilebilir. Azı dişlerde de titanyum dişler uygun olur. Ön dişlerde kompozit esaslı maddeler kullanıldığında, estetik daha kolay sağlanır, alt yapı görünmez.

  Vidalı diş ömrü ne kadar olur

  Vidalı dişin ömrünü belirleyen unsur doktorun tecrübesiyle ve kişinin ağız diş sağlığına verdiği özenle belirlenir. Ancak doğal dişler gibi uzun ömürlü olması beklenmeme]]>